با اجرای عملیات آبخیزداری وآبخوانداری امکان کنترل بیش از ۸۷ میلیون متر مکعب سیلاب در سطح استان فراهم شده است

کارشناس مسئول سیل معاونت آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: با احداث سازه های مختلف آبخیزداری وآبخوان داری ظرفیت ذخیره سازی ۸۷میلیون متر مکعب سیلاب در سطح استان فراهم شده است

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان هادی ایمانی ابراز داشت که استان سمنان با داشتن حوزه های وسیع سیل خیز با مساحت حدود ۲ میلیون هکتار همواره در اثر جاری شدن سیلابهای متعدد دچار خسارتهای مالی وجانی فراوان شده است بطوریکه از سال ۱۳۷۵ تاکنون بالغ بر ۴۹۸ سیل در استان به وقوع پیوسته که از این تعداد ۴۱۹ مورد دارای خسارت بوده است .
ایمانی گفت : با توجه به شرایط اقلیمی حاکم بر استان، اجرای پروژه های کنترل سیل و پخش سیلاب ضروری است.  در همین راستا اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان سمنان از سال ۱۳۷۰ تا سال ۱۳۹۹ بیش از۷میلیون و ۴۹۰ هزار متر مکعب سازه های خاکی و سنگ وملات با هدف کنترل سیل ، فرسایش و رسوب در سطح استان اجراء نموده است که این سازه ها با توجه به مخازن ایجاد شده پتانسیل لازم برای کنترل بیش از ۸۷ میلیون متر مکعب سیلاب در سطح استان فراهم شده است.
هادی ایمانی اظهار داشت کنترل سیلاب توسط سازه های احداث شده این امکان را ایجاد نموده است که ۹ میلیون متر مکعب از حجم سیلاب کنترل شده نفوذ نموده و باعث تغذیه سفره های زیر زمینی شامل چشمه ها، چاهها و قنوات در سطج استان شده است. 
ایشان اظهار داشت با توجه به واقع شدن استان در منطقه خشک ونیمه خشک وهمچنین کاهش بارندگی ها و بروز خشکسالی های اخیر کنترل روان آبهای سطحی می تواند کمک بزرگی در حل چالش کم آبی در استان داشته باشد.

۴۶

کد خبر 1593501

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =