سرنوشت نامعلوم دو کوهنورد مفقود کوه های میشو آذربایجان شرقی/ احتمال زنده ماندن ضعیف است

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی با اشاره به قطع عملیات تجسس دو کوهنورد عمو و برادرزاده در کوه میشو به خاطر وضعیت بد جوی خبر داد و گفت: سرنوشت این دو کوهنورد نامعلوم و احتمال زنده ماندنشان ضعیف است.

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، میرعلی آقاسیدی در تشریح جزئیات حادثه، اظهار کرد: این دو کوهنورد غیرحرفه‌ای، بدون هیچ تجهیزات و عدم اطلاع محل دقیق مسیرشان به خانواده، صبح روز جمعه، اقدام به صعود به کوه میشو و ارتفاعات شانه جان می‌کنند و حتی به هشدارهای مردم بومی نسبت به شرایط بد و ناپایداری جوی در این منطقه اعتنا نمی‌کنند.

وی افزود: با توجه به این‌که ارتباط خانواده با آن‌ها قطع می‌شود و تا نیمه‌های شب از آن‌ها خبری نمی‌رسد، حوالی ساعت سه بامداد شنبه، خانواده دو کوهنورد، گم شدن آن‌ها را به کلانتری اطلاع می‌دهد. با توجه به این‌که محل مفقود شدن در حوزه شهرستان شبستر بوده است، تیم هلال احمر شبستر با تهیه تجهیزات لازم از ساعت ۵ صبح روز شنبه، عملیات تجسس را آغاز می‌کند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی ادامه داد: این عملیات با الحاق تیم‌های تجسس هلال احمر مرند و تبریز، تا حوالی ساعت ۹ شب شنبه ادامه می‌یابد اما نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود. با توجه به تاریکی هوا، بارش برف، نبود دید و احتمال خطر برای نیروهای امداد و نجات، عملیات به صبح امروز، یکشنبه موکول می‌شود.

آقاسیدی خاطرنشان کرد: از صبح دیروز با بارش سنگین برف در منطقه، وجود خطر ریزش بهمن و عدم دید کافی، مجبور شدیم تا با دستور و هماهنگی فرمانداری، بار دیگر عملیات تجسس را متوقف کنیم تا شرایط جوی بهبود یابد و بار دیگر جستجو را آغاز کنیم.

وی افزود: محل دقیق مفقودی این دو کوهنورد، ارتفاعات شانه جان از سلسله قلل کوه میشو و مشرف به شهرستان شبستر اعلام شده است.

آقاسیدی با بیان اینکه متاسفانه تلفن همراه کوهنوردان خاموش بوده و هیچگونه سیگنالی دریافت نمی‌شود گفت: اگر تلفن یکی از آن‌ها روشن بود، به راحتی می‌توانستیم مختصاتشان را بیابیم. در این راستا البته با اداره مخابرات هماهنگ شدیم و منطقه‌ای که آخرین سیگنال از آن دریافت شده است را بررسی کردیم که این سیگنال نیز حوالی ساعت ۲۳ روز جمعه از سمت ارتفاعات شانه جان در شبستر بوده است.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی در خصوص احتمال زنده ماندن این عمو و برادرزاده، افزود: احتمال زنده بودنشان ضعیف است چرا که هیچگونه تجهیزاتی با خود همراه ندارند. مگر این‌که در یکی از آلونک‌هایی که توسط عشایر و یا سایر کوهنوردان ساخته شده است، ساکن شوند تا زنده بمانند و احتمال آن نیز با توجه به بارش سنگین برف، چندان بالا نیست.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه علی رغم وجود امکانات هوشمند، صدور هشدارهای جوی هواشناسی، معلوم بودن زمان دقیق و میزان بارش در منطقه حتی از یک هفته قبل، برخی مردم اعتنایی نمی‌کنند و با این کم لطفی‌ها، درگیر چنین مسائلی می‌شویم.

آقاسیدی در ادامه با هشدار نسبت به طبیعت گردان، گفت: افرادی که قصد کوهنوردی، شکار، گشت و گذار و ... به صورت آماتور و یا حرفه‌ای دارند، بایستی ابتدا از شرایط جوی مقصدشان باخبر شوند چرا که تا ۴۸ ساعت بعد از بارش برف در یک منطقه کوهستانی، احتمال ریزش بهمن وجود دارد و در صورت مشاهده چنین وضعیت ناپایداری حتما برنامه خود را لغو کنند.

وی خاطرنشان کرد: کوهنوردان و طبیعت گردان دقت داشته باشند که بایستی محل دقیق مقصدشان را به اطرافیان اعلام کنند و آن را تغییر ندهند. مثلا در مورد این دو کوهنورد گم شده در ارتفاعات شانه جان، بدون وجود آخرین سیگنال، ما و حتی خانواده شان نمی‌دانستیم که مقصد صعودشان کجا بوده است، در حالی که باید مکان رفتنشان و زمان بازگشتشان را اعلام می‌کردند تا خانواده در یک زمان مشخص و سریعتر به پلیس و نیروهای امدادی، گزارش مفقودی را اطلاع می‌دادند، نه این‌که ساعت سه بامداد گزارش دهند. 

46

کد خبر 1593521

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =