مرز مشترک بین ایران و ارمنستان بسته می شود؟/پوتین می‌گوید کسی که بگوید شوروی وجود ندارد قلب ندارد و او که می‌گوید نباید احیا شود،مغز ندارد!

کارشناس اوراسیا در گفتگویی با خبرآنلاین در تشریح معادلات قراباغ و کریدور جعلی زنگروز گفت: این برداشت نادرستی که علی‌اف به طور دائم آن را تکرار می کند و هر روز راجع به قراباغ صحبت می کند و ادعا می کند در صورت مخالفت ارمنستان کریدور را به زور خواهیم گرفت نادرست است و تنها مصرف داخلی دارد.

به گزارش خبرآنلاین، بهرام امیراحمدیان در تشریح دلایل تاثیرگذاری روسیه در تحولات قراباغ و سیاست های این کشور در این منطقه گفت: روسیه می گوید باید از حقوق ارامنه ای که در داخل قراباغ هستند دفاع کنیم و در نهایت نیز دوهزار نیرو وارد منطقه می کند. روسیه یک نقطه استراتژیک در قراباغ ایجاد کرده تا اشراف کامل بر آسیای مرکزی داشته باشد. یعنی قفقاز، آسیای مرکزی و دریای خرز از بلندی های این منطقه با رادارهای مدل پچورا می تواند تا ۶هزار کیلومتر را تحت پوشش قرار دهد(با تعطیلی رادار قبله در آذبایجان روسیه قدرت رصد در منطقه قفقاز جنوبی و آسیای مرکزی را از دست داده بود. روسیه می گوید که برای مانیتورینگ آتش بس می خواهد در این منطقه حضور داشته باشد. پس روس ها یک نقطه را تکمیل کردند و به مرز ایران رسیدند. دالان زنگزور حتی در صورت فعالیت برای ارتباط ترکیه و نخجوان با اذربایجان در کنترل گمرکی ارمنستان و نظامی-استراتژیک و سیاسی روسیه خواهد بود. اینکه رئیس جمهور آذربایجان از بهره برداری قهری این کریدور، در صورت عدم موافقت ارمنستان(بر اساس بند ۹ موافقتنامه آتش بس) سخن می گوید اساس حقوقی ندارد.

این کارشناس با اشاره به اینکه  وقتی از کریدور یا دالان حمل و نقل و ترانزیت سخن می رود، حاکمیت ارضی آن دست دولتی که مسیر در خاک آن کشور قرار دارد گفت: برای نمونه، از ترکمنستان با قطار یا کامیون وارد سرخس می شوند و به سمت ترکیه می روند. خب این کریدور محسوب می شود و نام آن کریدور شرق به غرب ایران است. بدیهی است که حاکمیت آن در اختیار و مالکیت ایران است. تردد کامیون ها نیز تابع مقررات کشور (ایران) است. بنابراین کسانی که می گویند با برقراری ارتباط ترکیه و نخجوان با خاک اصلی آذربایجان از دالان زنگزور، مرز مشترک بین ایران و ارمنستان بسته می شود، نه از مسائل حقوقی، روابط بین الملل و نه از مسائل حمل و نقل آگاهی درستی ندارند. ما می دانیم که مرزهای ارمنستان را روس ها کنترل می کنند و هنگام ورود به مرز ارمنستان نیروهای مرزبانی روس مستقر هستند. اما گمرک دست دولت ارمنستان است اما به لحاظ مرزبانی ورود و خروج کنترل می شود ضمن اینکه بر محموله نیز نظارت وجود دارد. این گذرگاه به نفع ارمنستان نیز هست چرا که در صورت برقراری ارتباط ، از آن درآمد کسب می کند. اما مشکل اینجاست وقتی از کریدور در جمهوری آذربایجان صحبت می شود معنای آن بدست آوردن حاکمیت کریدور است که کریدور جعلی زنگزور نامیده می شود. 

بنا بر ادعای جمهوری آذربایجان باریکه ای که عرض آن ۴۰ کیلومتر و در طول مسیر مرز ایران در امتداد ساحل چپ رود ارس است، قلمرویی است که جمهوری آذربایجان آن را زنگزور می نامد و ارمنستان آن را سیونیک. جمهوری آذربایجان ادعا می کند که این منطقه تا پیش از شوروی در حاکمیت جمهوری آذربایجان بوده و اتصال جغرافیایی جمهوری آذربایجان و نخجوان را فراهم می کرده است. پس از دوره شوروی است که در دوره استالین این بخش را به گونه ای تقسیم کردند که از یکپارچگی جهان ترک و گسترش پان ترکیسم جلوگیری کند و با ایران هم مرز شود و از پیوستگی ترک ها جلوگیری شود و جمهوری آذربایجان به ترکیه اتصال نداشته باشد.بنابراین موضوع کریدور آنچنان که در مطبوعات و رسانه ها به صورت نادانسته مطرح می شود به آن صورتی نیست که ارمنستان در جریان نباشد.

وی افزود: در بند ۵ موفقت‌نامه آتش‌بس ابتکاری روسیه درباره تخصیص یک کریدور به نام لاچین برای ارتباط ارامنه قراباغ به ارمنستان گنجانده شده است که ارامنه‌ای که در شهر استپانکرت(خان‌کندی به گفته آذربایجانی‌ها) حضور دارند و تحت حمایت دوهزار نفر نیروهای پاسدار صلحی هستند که از روسیه آمده‌اند و در آن منطقه مستقر شده‌اند، بتوانند با خاک ارمنستان در ارتباط باشند. موضوع این است که در آنجا گفته شده که در قبال کریدوری که جمهوری آذربایجان در اختیار ارامنه قراباغ قرار می‌دهد، یعنی کریدور لاچین که از طریق آن قرار است به خاک اصلی ارمنستان رفت‌وآمد کنند، در جنوب ارمنستان کریدوری در اختیار جمهوری آذربایجان قرار دهد که آذربایجان بتواند با بخش برونگان خود که جمهوری خودمختار نخجوان است و به وسیله خاک ارمنستان از خاک اصلی جمهوری آذربایجان جدا افتاده به خاک اصلی خود ارتباط دهد، کریدوری که در داخل خاک ارمنستان و به موازات مرز به‌طول ۴۱ کیلومتر مرز مشترک بین ایران و ارمنستان قرار دارد(بند ۹ موافقتنامه).

وی اضافه کرد: در آن برهه، نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان بند ۹ را قبول نکرد و این موضوع به همین شکل ماند و جمهوری آذربایجان این‌طور تبلیغ کرد که قرار است آنجا کریدوری ترانزیتی درست کنند که ترکیه از آن طریق و از مسیر نخجوان وارد ارمنستان و از آنجا وارد جمهوری آذربایجان شود و مستقیما به باکو برسد و از باکو از طریق دریای خزر به آسیای مرکزی برسد و تبلیغات متعددی درباره این کریدور شد. ولی طبق تعریف بین‌المللی کریدور، از لحاظ حقوقی کریدور در اختیار کشوری است که کریدور در آنجا قرار دارد. مفهومش این نیست که کریدور خاک کشوری است که می‌خواهد از آن استفاده کند. چون دو سر ورودی و خروجی کریدور تحت حاکمیت کشورهایی است که در آن قرار دارند و مبادی ورودی و خروجی‌اش کاملا تحت کنترل و گمرک و مرزبانی آن کشور است که اینجا ارمنستان است.

امیراحمدیان گفت: تا قبل از این، جمهوری آذربایجان برای ارتباط این دو سو از خاک ایران استفاده می‌کرده است؛ یعنی از نخجوان می‌آمدند وارد خاک ایران می‌شدند و از طریق خاک ایران می‌رفتند و به قسمت بعدی مسیر که خاک اصلی جمهوری آذربایجان بود، می‌رسیدند. در ۳۰ سالی که جمهوری آذربایجان از این کریدور استفاده می‌کرد، به‌راحتی وسایل نقیله مخصوصا اتوبوسها و کامیون‌های این کشور تردد و ارتباط برقرار می شد. ولی در شرایط کنونی که ایران از مسیر ارمنستان به سمت شمال و قفقاز از راه‌ها استفاده می‌کند، بخشی از این راه در دوره اشغال این کریدور و اشغال قراباغ که از گوریس تا قاپان است، در آن منطقه قرار می‌گرفته، حدود ۲۵ کیلومتر است و چون کامیون‌های ایرانی مجبور بوده‌اند از آنجا بروند، حالا که جمهوری آذربایجان حاکمیت خودش را اعمال کرده است، از ایرانی‌ها حق ترانزیت مضاعف می‌گیرد. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشیم این است که اگر بنا به آن است که زیرساخت ها اصلاح شود کشورهای ذینفع در منطقه می توانند انجام دهند که ارمنستان وظیفه فراهم کردن امکانات را فراهم می کند. جمهوری اسلامی ایران می بایست در این زمینه با ارمنستان همکاری کند. اینکه گفته می شود مرز ممکن است بسته شود امکان پذیر نیست.

استاد مطالعات منطقه ای افزود: این برداشت نادرستی که علی‌اف به طور دائم آن را تکرار می کند و هر روز راجع به قراباغ صحبت می کند و ادعا می کند در صورت مخالفت ارمنستان به زور آن را خواهیم گرفت نادرست است و تنها مصرف داخلی دارد. ما می گوییم کریدور عبارتست از گذرگاهی که از یک کشور وارد کشوری دیگر می شود و از آن عبور می کند به کشور دیگر می رود. از کشور مبدا با گذر از کشور واسط به کشور مقصد عبور و مرور انجام می شود. قوانین و مقررات آن مربوط به کشوری است که حاکمیت دارد.

وی در تشریح معادلات در قراباغ گفت: روسیه به سوی مرزهای جنوب قفقاز پیشروی کرد و با زیرکی تمام خود را به مرز ایران رساند. در خصوص موافقت نامه آتش بس گفته شده که برای ۵ سال اول آن را امضا می کنیم و برای ۵ سال های بعد نیز آن را تمدید می کنیم. این یعنی چه؟ یعنی روسیه دراین منطقه باقی خواهد ماند. در واقع پوتین امنیت مرزهای روسیه را در چارچوب مرزهای اتحاد شوروی می بیند. پوتین می گوید هر کسی که بگوید اتحاد جماهیر شوروی وجود نداشته و یا بد بوده قلب ندارد و هر کس که فکر می کند که اتحاد جماهیر شوروی باید بار دیگر احیا شود مغز ندارد. اما در عمل شخص پوتین در راستای احیای اتحاد جماهیر شوروی حرکت می کند. در آن دوره کومکون وجود داشت و در حال حاضر اتحادیه اقتصادی اوراسیا دارد. در گذشته پیمان ورشو وجود داشت و در حال حاضر پیمان امنیت دسته جمعی وجود دارد. همه این قالب ها و سازمان ها را که مشاهده می کنید در قالب یک فرمول جدیدتری برای احیای اتحاد جماهیر شوروی با کشورهای عضو این گونه از سازمان ها است.

وی خاطرنشان کرد: در علوم سیاسی نقشه مساله مهمی برای تشریح مسائل استراتژیک و مهم است. در کلاسهای دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی که مدتی در آن تدریس می کردم سه نقشه به دیوار نصب شده است: نقشه جهان نما، نقشه منطقه خاورمیانه و نقشه ایران. به طور ذهنی نمی توان مسائل استراتژیک را تببین و روشن کرد و وجود نقشه ضروری است. آندری گرومیکو که ۴ دهه وزیرخارجه شوروی بود در خاطرات خود می گوید بهترین تفریح وی نگاه کردن به نقشه بود و هر گاه در کرملین فرصت داشت به نقشه جهان نمای بزرگی که بر یکی از سالنهای کاخ نصب شده بود، خیره می شد و به استقرار دریاها، کشورها و... نظاره می کرد. بنابراین باید به ذهنیت علوم سیاسی با بررسی نقشه عینیت بدهیم. شرق ترکیه از محلی که می خواهند وارد نخجوان شوند مرکز صنایع نیست بلکه منطقه کوهستانی صعب العبوری است و از آنجا کامیون باید وارد دالان زنگزور بشود و دوباره در مسیری شمالی به باکو برود، در حالی که در مسیر کنونی از ترکیه به گرجستان و از آنجا به باکو شاهراه وجود دارد.از سوی دیگر از قارص به باکو راه آهن وجود دارد(راه اهن قارص-تفلیس-باکو) که به سمت باکو می رود. ضمن اینکه کشتی های رو-رو بزرگی نیز در بندر باکو وجود دارد که می تواند با گذر از عرض دریای خزر به ترکمنباشی(در ترکمنستان) و آکتائو(در قزاقستان) در شرق دریای خزر متصل و از آنجا از طریق جاده و ریل به شرق تا چین ادامه یابد(منطبق بر کریدور تراسیکا)؛ یعنی کریدور قفقاز، اروپا و آسیای مرکزی فعال است و ایران نیز از آن استفاده می کند. بنابراین اصلا دلیلی ندارد که ترکیه بخواهد خود را به جمهوری آذربایجان و کریدور زنگزور وابسته کند و از این مسیرها عبور کند.

امیراحمدیان تصریح کرد: ضمن اینکه باید در نظر داشته باشیم حمل و نقل مربوط به بخش خصوصی است که عوامل: منفعت، سهولت، سرعت و امنیت را دنبال می کند. یعنی دولتها زیر ساختها را آماده می سازند(لایه زیربنایی) و قوانین و مقررات شامل: امنیت، بازرسی، مقررات، بانک، بیمه و نظایر آن نیز از عوامل دولتی و خصوصی است. اگر این عوامل فراهم باشد بخش خصوصی (جریان حمل و نقل) از آن استفاده می کند. لایه دیگری (لایه سوم) نیز وجود دارد که آن فضای سیاسی است. دولت ها سعی می کنند فضای سیاسی را برای حمل و نقل با آرامش ایجاد کنند تا جریان حمل و نقل و فعالیت اقتصادی در آن برقرار و فعالیت اقتصادی انجام شود. این یعنی تبدیل موقعیت جغرافیایی به موقعیت ژئوپلتیکی. ژئوپلتیک به مفهوم تنظیم سیاست خارجی در برابر همسایگان و محیط بین الملل بر اساس شکل و ماهیت جغرافیای سرزمینی خود.

وی در پایان گفت: در بحث کریدور زنگزور بنابراین است که ارمنستان را به سمت خود بکشانند. ایران نیز روابط دیپلماتیک با این کشور دارد اما ترکیه ندارد. اما با این وجود حجم مبادلات ترکیه با ارمنستان بیش از حجم مبادلات ایران با ارمنستان است! همانطور که اشاره کردم به این دلیل است که تجارت را بخش خصوصی انجام می دهد.
 

مشروح گفتگو را در لینک زیر بخوانید:
پشت‌پرده قره باغ و کریدور جعلی زنگزور؛پوتین با زیرکی به مرز ایران رسید

۳۱۰۳۱۱

کد خبر 1593829

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 52
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهدی IR ۰۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  79 59
  چرا قره باغ را در این نوشته قراباغ می نویسید؟ دلیل خاصی دارد؟
  • IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
   بهتره با این تحلیل های خیالی خودمون رو به خواب نزنیم و دلخوش نباشیم. مسئله ی مرز ایران و ارمنستان برای ایران از نان شب واجب تره . باید خیلی حواس جمع باشیم.
  • ابوالفضل IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
   34 3
   قارا باغ صحیح ترینشه قره باغ هم فارسنیزه شدش هست و قرا باغ هم شما و نویسنده محترم مقاله هست.
 • یول آشان IR ۰۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  پوتین هم مثل ترکیه هوای دوران قبل رو زده به سرش که کشور گشایی کنه کشورهایی بودن که جزو استان ایرات بودن مس با این طور نصف خاورمیانه مال ایرانه و هرکسی هم بگه نییت و نبوده چشم دیدن نداره و قلبش حسود و سیاهه
  • محمد IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
   36 7
   ماشا.. استاد پوتین چقدر طرفدار داره!
 • سید حسام یگانه IR ۰۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  30 27
  افرین.
 • هامون IR ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  الهام خانم در خواب است و یا شب نشینی با دمبک و نا غاره داشته.
  • ماهان IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
   71 13
   اخوی اون الهام نیست بلکه به زبان خودشون میشه ایلهام ılham
 • حسن ازتبریز IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  باسلام واحترام آقای احمدیان تفسیر خودرا را اصلاح کن تغییر مرزها در سایر کشورها به ما مربوط نمی شود واختلاف آنها هیچ ربطی به ما ندارد ما سعی می کنیم باهردو دوست باشیم والسلام از موضع متحد روسیه صحبت نفرمائید وخودتان باشید وبین ترکها اختلاف نیاندازید
  • IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
   این مرزی که ازش صحبت می کنی مرز ایران هم هست . چطور به ما مربوط نمیشه؟؟ حالت خوبه ؟
  • IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
   دوست عزیز روابط و حقوق بین الملل انقدر بی در و پیکر نیست که امثال اردوغان و علی اف با هوچی گری و تبیلغاتی که فقط برای تهییج یک عده عوام است، بتوانند به اهداف خود برسند. انشالله که واقعا تبریزی باشید، منم تبریزی هستم ولی علی اف و اردوغان برای ما دل نمیسوزانند.
  • صدر تبریزی IR ۱۸:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
   17 42
   جای تو در حوزه تمدن ایران زمین نیست
  • ناشناس IR ۲۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۳۰
   1 0
   هم شهری محترم تعصب را باید کنار گذاشت چرا به ایران ربطی ندارد؟ اتفاقاً خوب هم ربط دارد ما باید منافع ملی را در نظر داشته باشیم نه هم زبان بودن را پس باید هوامونو باشد به این چیزها
 • فرهاد IR ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  بله. چون کشور ضعیفی شده‌ایم، می‌توانند مرزمان را ببندند.
  • IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۳۰
   0 1
   پدر خوانده داریم روسیه هرتصمیمی بگیرد مسعولان مااجازه هیچ اشتباهی روندارن
  • ناشناس IR ۲۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۳۰
   1 0
   شما لطفاً به چشم پزشک مراجعه کنید مثل اینکه چشمات ضعیف شده کشور ما ابر قدرت در منطقه نه بلکه در دنیا شناخته شده برو کمی در این مورد توضیحات تحلیلگران سیاسی واستراتژیک را مطالعه بکن بعد نظر بده یا اینکه عزت نفس نداری امثال شما در خواب زمستانی بسر می‌برید
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  کارشناس محترم ما هیچ چیز نمی دانیم ولی کامل میدانیم که پوتین هیچ کاری رابدون درنظر گرفتن منافع بلند مدت انجام نمی دهد ودشمن به ظاهر دوست ایران است ودست وپای ایران را بسته ازگرفتن امیتاز ایران در اوپک منابع گازی واشراف خودش بر دریای خزر وکلیه مرزهای مشترک ایران
 • سید خرم ابادی US ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  مگه ما لرها مرده باشیم که کسی بخاد مرز کشورم رو ببنده.
  • احسان US ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
   61 24
   کوههای داخل لرستان البته اون هم نصفش به شما نمیرسه زیاد هم لر بازی در نیار
  • IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
   31 16
   وااااای ترسیدن
  • دنبال باسیم IR ۱۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
   29 22
   شما همه جا مثل زباله پخش و پلا هستین ولی کسی هم حسابتون نمیکنه
  • IR ۱۷:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
   36 9
   بسته شده تو خواب بودی
  • مهدی IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۳۰
   41 2
   با پاره اجر حمله کنید 😉
 • ایران IR ۱۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  102 2
  سمت چپ رودخانه ارس یعنی چه ؟؟؟؟؟ رو به شرق باشی یا رو به غرب انوقت چی یا راست مشخص میشه . ارس که غرب به شرق است پس سمت شمال یا جنوب باید بگی که سمت شمالی رودخانه است . درست بنویسیم تا شفاف باشه
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  سیاست یک تکنیک است و ربطی به سواد ندارد.
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  به دندانی که پوتین برای اوکراین تیز کرده بعید است علهام الیف دیگه گزافه گویی کند.
 • بنده حق IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  عرض کنم خدمتتون که توافق بین سه کشور روسیه، آذربایجان و ارمنستان انجام شده و کریدور زنگزور هم به زودی راه اندازی خواهد شد. حالا شما چه دوست داشته باشید و چه دوست نداشته باشید
  • IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
   24 85
   ذوق زدگی حضرتعالی جای تقدیر دارد.
  • بابک IR ۱۶:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
   41 12
   دمت گرم .حرف حقیقت
 • ناشناس IR ۱۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  21 32
  اگه اینجوری باشه کل خاورمیانه مال ایرانه بخشی از اروپا هم مال ایرانه
 • US ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  24 10
  در اصل چهل سال بازیچه دست روسیه شد کشور ما اهداف روسیه به بهای خراب شدن رابطمون با جهان کشورهایی که جز از امپراطوری بزرگ ایران زمین بودن الان هرکدوم مدعی شدن و با رفتار ما متاسفانه هیچ کشوری به عنوان متحد واقعی نداریم دوران جنگ کلاسیک تموم شد الان مثل کاری که روسیه در کلیمه کرد اول هرج و مرج ایجاد میکنن در منطقه مورد نظر بعد زیر سوال بردن مشروعیت سیاسی دست آخر در قامت مدافع حقوق مردم اون منطقه ظاهر میشن تصاحب میکنن زنگ خطر برای مرزهای ایران زمین چند دهس به صدا در اومد اما کسی نخواست بشنوه نتیجش توهم تشکیل دوباره روسیه تزاری و سر حداد عثمانی خود کرده را تدبیر نیس
 • مهدی IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  36 8
  آقای پوتین ایرانیهاقراردادتحملی وننگین گلستان وترکمنچای رافراموش نمیکنند!وایرانی که روسهارادوست وهم پیمان بداندوجدان ندارد!!
 • عرش IR ۱۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  12 5
  دوات های تروریست آنگلوساکسون ها و فرانکها در هيئت نوین و مدرن، مخل نظم جهان هستن، دولت هایی که خودخواهی و نژاد پرستی را به اوج رسانده و بدون رعایت حقوق ملت‌ها، خودسرانه در هر کاری و در هر کشوری که به آنها ربط ندارد دخالت می‌کنند و حساسیت دیگر دول دنیا را بوجود می‌آورند....
 • IR ۱۳:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  30 8
  در مورد کریدورهای لاچین و زنگزور روسیه تصمیم گیرنده اصلی است و اراده روسیه بر برفراری کریدورهاست، و آذربایجان و ارمنستان و ایران و ترکیه نمیتوانند در مورد فوق نقش داشته باشند والسلام
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  23 7
  من سیاستمدار نیستم ولی فکر میکنم روسیه چراغ خاموش و مظلومیت برخی کشورهای منطقه دارا تسلط کامل پیدا می کنه خصوصا به ایران.فرض کنید روزی ایران مخالف روسیه شد و دیگر سیاست استعمارگری رو نسل بعدی نپدیرفت آیا خطرناک نیست؟آیا این گرگ که مسیر آخور رو یاد گرفته دیگه میشه که ول کن گله بشه؟خدا به خیرکنه
 • آراز IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  78 17
  این آقایون چرا سی سال که زمینهای آذربایجان دست ارمنی ها بود صداشون درنمیومد ؟؟ حالا چی شده بفکر مرز ایران با آزربایجان و ارمنستان افتادن؟؟؟
  • IR ۲۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
   11 19
   چون جنابعالی مطالعات و سواد کافی نداری . اتفاقا ایران همون سی سال قبلی که گفتی به آذربایجان کمک می‌کرد ولی آمریکا گفتش ایران را بیرون کن که ما کمک کنیم . بعدش آمریکا زیر پای آذربایجان را خالی کرد . در مورد مرز هم بگم برای ایران بهتره با ارمنستان مرز داشته باشه و از این طریق به اروپا بتونه وصل باشه . کشورهای روسیه و ترکیه و آذربایجان نمیخوان ایران بتونه از طریق ارمنستان راه زمینی به اروپا داشته باشه و صادرات ایران مخصوصا نفت و گاز را محدود کنند
 • IR ۱۶:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  15 19
  پوتین خواب احیای شوروی رو میببنه اردوغان خواب احیای عثمانی یکی دیگه خواب احیای خلافت ، جان و مال مردم منطقه این وسط به واسطه این خواب دیدن هاست که به هدر میرود بعد اسم خودتونو هم گذاشتید انسان متمدن!!! غار نشینان هم اینقدر بخاطر توهماتشون ظلم و جنایت نمیکردن
 • مصلح IR ۱۶:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  44 5
  این چرت و پرتا چیه مینوسید، شوروی مرد و تموم شد، یه عده کمونیست داخلی هم آتیش بیار معرکه شدن، ...
 • محمدرسول بیات IR ۱۶:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  17 43
  درود،به نظر من ایران می‌بایست منطقه ای که رضاخان خائن پیشکش ترکیه کرد را پس بگیرد،تا مرز با ارمنستان را از دست ندهد،حتی شده با زور و اسلحه،با تشکر
 • IR ۱۸:۰۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  33 75
  اونجا ۱۷ شهر قفقاز مال ماست باس ماست زنده باد ایران ایرانی یاشاسین تبریز
 • IR ۱۹:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  37 4
  هر کشوری به دنبال منافع خودش هست .امریکا و اروپا ،روسیه و چین و حتی کشور ایران هم به فکر منافع خودش هست .همین ایران که توی جنگ یمن و سوریه و عراق کمک می کنه .اول به خاطر منافع خودش هست ب.به نظرم دولت ایران نباید زیاد به چین و روسیه اعتماد کنه .چون این دو کشور هرگز دایه مهربانتر از مادر برای ما نخواهند شد و اگر منافعشون به خطر بیفته به ما پشت خواهند کرد . دولت باید هم سلاح اتمی و ارتش رو قوی کنه .هم اختلاسها رو کم کنه و رفاه برای مردم ایجاد کنه .پوتین هم حتی به فکر منافع خودش هست و از ایران برای دهن کجی به آمریکا و غرب استفاده می کنه .
 • Nm IR ۱۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  37 4
  روسبه سالهااست که به مرکز ایران رسیده مرز را شما میبینید که خاک است مهم مرکز است که بدبختانه تصرف شده است و اصلا کسی هم توجه ندارد
  • ناشناس IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۳۰
   0 0
   این نظر شخصی تو می باشد ایران یک کشور مستقل است ومستعمره هیچ کس وهیچ کشوری نیست این نظر شما غربگداها هست که چنین برداشتی دارید تا روزی که رهبر فرزانه وحکیمی را در راس امور داریم هیچ کشوری جرات این کارها را ندارد وچنین حرفهارا هم فقط شما غربگداها در آورده اید روسیه دیگر شوروی سابق نیست ما هم با هر کشوری که از راه دوستی وارد شود واحترام وغزت ملت ایران را حفظ کند ارتباط بر قرار خواهیم کرد بجز اسرائیل اگر آمریکا هم سرش به سنگ بخورد و به اشتباهات خود پی ببرد و زورگویی را کنار بگذارد با او هم ارتباط بر قرار خواهیم کرد وزیر سلطه هیچ کشوری نخواهیم رفت ما صدها هزار شهید دادیم که مستقل باشیم پس لطفاً نظری که می‌دهید احترام مردم را داشته باشید با منطق نه با هوا وهوس نظر ندهید
 • IR ۲۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  18 50
  تنها قوم بدون لکه ی سیاه لرها هستند. درود
  • IR ۲۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
   7 1
   در دل پاکی لرهای عزیز شکی نیست، ولی انگلیس و نفت و جنوب و مسترجیکاک رو چیکار کنیم؟
  • کرد و ایرانی اصیل IR ۲۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
   2 14
   بر چشم حسود و شور لعنت.درود بر برادران لر ،درود بر همه ایرانیان.
 • IR ۲۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  5 46
  همش زیر سر این اردوغان خائن و دیکتاتور هست اردوغان یک ادم دشمن ایران و ایرانی هست
 • سعید IR ۲۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  2 22
  مثلا آذربایجان تا حالا این کریدور زنگزور نبود چیزی از دست داده بود ❓مگر بود و نبودش چه فرقی دارد💯✔
 • IR ۰۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۳۰
  4 5
  پوتین تو فکر شوروی سابق را دوباره احیاء کند و اردوغان در فکر حکومت سلاطین عثمانی!
 • مهدی IR ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۳۰
  42 1
  پوتین بخواد راه هیلتر بره ✌️
 • IR ۲۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۳۰
  1 2
  امیدوارم آذربایجان جعلی شاخ نشود.