میزان افزایش حقوق کارمندان در سال آینده/ حقوق چه کسانی کم می‌شود؟

براساس بودجه سال آینده، اگر فردی بالاتر از ۳۷ میلیون تومان حقوق بگیرد، میزان افزایش حقوق منفی می‌شود و حتی حقوق کمتری دریافت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بنا بر لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، در صورت تصویب نمایندگان مجلس حداقل حقوق پایه که در سال ۱۴۰۰ چیزی حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است با رشد یک میلیون تومانی به چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مدیران دولتی و اساتید دانشگاه نیز حداکثر می‌توانند تا سقف ۳۷ میلیون تومان در ماه حقوق دریافت کنند.

دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ پیشنهاد داده است حقوق گروه‌های مختلف به‌طور متوسط ۱۰ درصد افزایش یابد به طوری که بیشترین دریافتی با رشد صفر درصد و کمترین دریافتی با رشد ۲۹ درصد در حقوق اعمال خواهد شد.

 بیشتر بخوانید: 

                        کف عیدی ۱۴۰۱ کارگران اعلام شد/ چه کسانی مشمول عیدی می‌شوند؟

                       خبر ویژه درباره حقوق و دستمزد کارمندان دولت

                      اظهارات مهم رییس سازمان اداری و استخدامی درباره حقوق کارمندان

مقامات دولتی در ماه های اخیر بر این نکته تاکید گسترده ای کرده اند که افزایش قدرت خرید را بیش از افزایش صرف حقوق پیگیری می کنند و در این مسیر خاندوزی تاکید کرد که بسته های خاص بیمه ای به بازنشستگان، به جای افزایش نقدی ارائه می شود . میرکاظمی نیز از شیوه جدید دولت برای افزایش حقوق پرده برداشت و تاکید کرد که رشد نقدی حقوق به تنهایی سبب می شود چرخه تولید تورم در کشور تداوم یابد. در این فضاست که افزایش میزان حقوق به مساله ای اساسی تبدیل می شود چرا که میزان افزایش دستمزد نیز اتفاقا بر مبنای میزان رشد در نظر گرفته شده برای حقوق کارمندان صورت می‌گیرد. 

حقوق چه کسانی کم می‌شود؟

در همین رابطه، مهدی طغیانی، نماینده اصفهان در مجلس در اظهارنظری عنوان کرده؛ آنچه در بودجه ۱۴۰۱ لحاظ شده میانگین افزایش حقوق کارمندان دولت ۱۰ تا ۳۰ درصد برای حداقل حقوق بگیران است و برای حقوق‌های بالاتر کمتر و یا حتی صفر خواهد بود.

به گفته او، سقف حقوق کارکنان دولت ۳۷ میلیون تومان است هرچه قدر به سقف حقوق نزدیک‌تر شود به میزان افزایش آن نسبت به سال ۱۴۰۰، نزدیک به صفر افزایش حقوق خواهند داشت.

وی توضیح داده؛ اگر فردی بالاتر از سقف تعیین شده (۳۷ میلیون تومان) حقوق بگیرد میزان افزایش حقوق منفی هم می‌شود و حتی حقوق کمتری دریافت خواهد کرد.

طغیانی متذکر شده؛ ممکن است درصد افزایش حقوق و پلکان‌ها تغییراتی داشته باشد که در حال حاضر این موضوع در حد لایحه است.

خلق پول نداریم

پیش از این رییس سازمان برنامه و بودجه گفته بود؛ در سال آینده افزایش حقوق به صورت پلکانی انجام خواهد شد. بر این اساس تلاش بر این است که حداقل افزایش اعمال شده ولی حقوق‌های پایین ممکن است تا بالای ۳۰ درصد نیز افزایش یابد اما کسانی که چندین بار افزایش حقوق داشته‌اند کمترین درصد رشد را خواهند داشت، بنابراین افزایش حقوق برای تمامی کارکنان یکسان نیست.

مسعود میرکاظمی با اشاره به این‌که در حال حاضر در یک چرخه منفی حقوق قرار گرفته‌ایم، یادآور شده بود: اکنون به طور مرتب تورم ایجاد می‌شود و به دنبال آن حقوق‌ها افزایش پیدا می‌کنند که برای تامین منابع آن خلق پول شده و به دنبال این جریان با افزایش پایه پولی و افزایش نقدینگی تورم رشد می‌کند به عبارتی ۲۰ درصد افزایش حقوق برای کارکنان اعمال می‌کنیم، ولی تورم برای عموم مردم ایجاد می‌شود.

وی تاکید کرده بود: دولت به سمتی حرکت خواهد کرد که خلق پول صورت نگرفته و به این صورت نباشد که برای پرداخت حقوق کارکنان که سهم محدودی در جامعه دارند تبعات و تورم آن کل مردم را تحت فشار قرار دهد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرده بود: متاسفانه در حال حاضر بهم ریختگی بالایی در وضعیت حقوق وجود دارد به طوری که مصوباتی را گرفته‌اند که افزایش بالای حقوق را برای برخی کارکنان ایجاد می‌کند، اما مثلا جوان تحصیلکرده‌ای که تازه وارد سیستم می‌شود حقوق پایینی دارد، اما برنامه ما این است تا سه سال آینده بتوانیم شرایط را تغییر دهیم.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1594194

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • DE ۱۵:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  26 5
  ببینیم و تعریف کنیم
 • بازنشسته IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  46 5
  پرداختهای غیر ازحقوق درغالب خدمات رفاهی،اضافه کارصوری،ماموریت صوری،حق تسری و....... دردستگاههای دولتی به وفور پرداخت میشودکه گاهی مبلغ آن ازخودحقوق بیشتراست
 • فراز IR ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  25 4
  همه باهم منقبض شویم
 • فراز IR ۱۶:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  64 5
  در حالی که این سوال پیش می آید که در وضیعتی که به گواه آمارهای رسمی خود دولتِ حاکم تورم ۵۰ درصد هست، چطور میتوان حقوق را ۱۰ درصد افزایش داد و انتظار توسعه کشور و مهار تورم را داشت. ظاهرا سیاستگذاران پشت پرده فراموش کرده اند که شاید بتوان با کاهش حقوق کارکنان اندکی از افزایش پایه پولی کشور جلوگیری کرد اما این فقط یک پارامتر موثر از دهها موردی است که باید اجرا شود. جالب است که حتی در سیاست انقباضی بودجه ای دولت نیز تناسب عادلانه ای مشاهده نمی شود، فی المثل بودجه نهادهایی چون مجلس، صدا و سیما، دهها موسسات فرهنگی مذهبی که هیچ گاه گزارش رسمی از تاثیر عملکرد آنها در زندگی مردم منتشر نشده است، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای محترم نگهبان و قص علی هذا چندیدن برابر رشد داشته است در حالیکه دستگاههای تاثیر گذار در زندگی مردم همچون آموزش و پرورش، وزارت صمت، وزارت بهداشت، و امثالهم باید تاوان انقباض را بپردازند و طبعا این کشیدگی عضلات مستقیم به پایین رده ترین کارکنان انتقال داده می شود و کما فی السابق هیچ مدیر ارشدی زحمت منقبض شدن به خود نخواهد داد.
 • IR ۱۶:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  11 31
  دست تون درد نکنه
 • فرار IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  8 3
  سلام خدمت سایت خبرآنلاین من فرار یک متنی در مورد این خبر نوشتم و بریده بریده در قسمت نظرات فرستادم، لطفا اگر صلاح باشه متن یکپارچه و یکجا منتسر بشه ممنون
 • محسن IR ۱۷:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  19 17
  جالله برای کسانی که حقوق بالاتر می گیرند از یک طرف افزایش حقوق کمتره و از یک طرف مالیات بیشتر (پلکانی). این اگه اسمش پیروی از سیستم شوروی سابق نیست، پس چیه؟!
 • DE ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  11 2
  عجب
 • IR ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  7 9
  ایول
 • IR ۱۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  20 2
  خلق پول به افزایش حقوق ها ارتباطی نداره بلکه نگه داشتن تقریبی هزینه های حقوق بگیران در حد تورم است