برای روابط با روسیه و چین هم باید راستی آزمایی کنیم/ آیا روسیه حاضر است به ما موشکs400 بفروشد و ما را دنبال نخودسیاه نفرستد؟

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:داشتن روابط سیاسی، تجاری، فنی، فرهنگی و... با تمام کشورهائی که دارای حکومت مشروع هستند و جمهوری اسلامی ایران اصل موجودیت آنها را به رسمیت می‌شناسد، امری طبیعی و مفید است.

تفاوت میان داشتن روابط با زیر سلطه بودن نیز کاملاً روشن است. بنابراین، اگر میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای برخوردار از حاکمیت مشروع، رابطه و تعامل فاقد سلطه‌پذیری وجود داشته باشد، این کشورها چه شرقی باشند و چه غربی، چه مسلمان باشند و چه غیرمسلمان و با هر مرام و مسلک سیاسی که باشند، چنین رابطه و تعاملی از مصادیق زیر سلطه شرق یا غرب رفتن محسوب نمی‌شود و در این موارد، سیاست «نه شرقی، نه غربی» رعایت شده است.

اصل «نه شرقی، نه غربی» برخلاف اظهارنظر بعضی افراد که درصدد توجیه سیاست‌های نادرست هستند، یک اصل پایه‌ای برای نظام جمهوری اسلامی است و هیچگاه نباید کنار گذاشته شود. توجیهاتی از قبیل اینکه منظور از شرق «شوروی» بود که فعلاً وجود ندارد و به همین دلیل حالا دیگر سیاست «نه شرقی، نه غربی» کاربردی ندارد، کاملاً غیرموجه هستند و با توسل به چنین توجیهاتی نمی‌توان خدشه وارد کردن به استقلال کشور را پنهان کرد.
با این نگاه، برخورداری از رابطه با چین و روسیه که این روزها بحث درباره آن به مسأله روز تبدیل شده و سفر رئیس‌جمهور رئیسی به مسکو نیز آن را تشدید کرده، در صورتی که یک رابطه معمولی و در قالب تعامل عادلانه طرفینی باشد امری طبیعی است.

در مورد قراردادهای بلندمدت کشورمان با روسیه و چین، اظهارنظرهای مختلفی می‌شود که البته اصل چنین اظهارنظرهائی مفید است، لکن باید درباره دقیق بودن آنها نیز بررسی لازم صورت بگیرد. منطقی بودن اظهارنظرها با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ضوابط و معیارهای ارزشی و انقلابی، می‌تواند نشانه درستی و اتقان آنها باشد هرچند تمام اظهارنظرها باید مجال انتشار داشته باشند و مسئولان نیز باید از آنها مطلع شوند و به صاحبان آنها احترام بگذارند.

راستی‌آزمائی، یکی از راه‌های بسیار مفید برای ادامه تعامل با کشورها و ارتقاء روابط در صورت مثبت بودن وعده‌های آنهاست. همانطور که آمریکا را به راستی‌آزمائی در مورد لغو تحریم‌ها ملزم می‌دانیم، باید برای ارتقاء روابط با روسیه و چین نیز متوسل به راستی‌آزمائی شویم. اگر این قاعده را به گذشته تعمیم دهیم، هم روسیه و هم چین نمره منفی دارند، زیرا هیچکدام از سوداگری در ماجرای تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران کوتاه نیامدند و تا توانستند جیب‌های خود را از اموال مردم ایران به بهانه فروش مواد تحریمی به صورت غیرعادی و با خریدن نفت با تخفیف‌های غیرعادی‌تر، پر کردند. از این منظر، چین و روسیه سابقه مثبتی ندارند و در راستی‌آزمائی رفوزه شده‌اند، ولی می‌توانیم بار دیگر درباره آنها راستی‌آزمائی را از حالا به بعد بکار ببندیم.


آقای رئیسی در بازگشت از مسکو از «همکاری‌های دفاعی» به عنوان بخشی از مذاکرات و قرار و مدار با روسیه یاد کرد. اگر روس‌ها در زمینه تسلیحات، با ما مثل آنچه در زمینه اس300 و سوخت نیروگاه بوشهر کردند رفتار نکنند و بدون آنکه مسئولین ما را به دنبال نخود سیاه بفرستند، تسلیحات مورد نیاز ما ازجمله اس400 را تحویل ایران بدهند و در صورت استمرار تحریم‌های ضدایرانی آمریکا، موارد تحریمی را نادیده گرفته و به صورت عادی با دولت و بازرگانان و شرکت‌های ایرانی تعامل نمایند، می‌توانیم روسیه را قابل اعتماد بدانیم و به استمرار روابط و حتی گسترش آن اقدام نمائیم. در مورد چین هم باید همین راستی‌آزمائی را بکار ببندیم و براساس نتیجه‌ای که به دست می‌آید در مورد گسترش روابط با این کشور تصمیم‌گیری نمائیم. با تکیه بر این روش است که منافع کشورمان در گسترش روابط با هر کشوری می‌تواند عاری از هرگونه شائبه باشد.

23302

کد خبر 1594934

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  28 3
  آزموده را ازمودن خطاست نیروگاه اتمی بوشهر و اس سیصد یادتون رفت
 • حافظ IR ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  33 3
  مسئولان ما مطیع روسیه و چین هستند ومنافع ملی فعلاً تعطیله
 • صادق IR ۰۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  10 0
  مطمعن باشید روابط ما با چین وروسیه زی سلطه رفتن هست وامریکا هیچوقت نخواهند گذاشت ما فکر استقلال کنیم
 • بی نام IR ۰۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  29 0
  روس ها قابل اعتماد نیستند .
  • IR ۲۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
   0 0
   اعتماد در سیاست خارجه معنی نداره. هیچ بیگانه ای قابل اعتماد نیست. همه فکر منافع خودشون هستن . اتفاقا روس و چین هم نگاه مثبت و اعتمادی به ایران ندارن
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  18 0
  خط قرمز روسیه امنیت اسراییله به هیچ عنوان سلاح های پیشرفته اش رو به ایران نمی فروشه تا شاید روزی ایران اسرائیل رو بزنه
 • دادا IR ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  26 0
  مقامات ایران چندسال است دنبال نخود سیاه روسیه و چین میگردد در اخر پیدا نخواهد کرد مگه چین و روسیه هالو هستند بخاطر ایران موقعیت خودشان را با کشورهای اروپائی به خطر بیندازند دارند ایران را بازی میدن مقامات ایران هم مثل بچه به اب نبات و پفک انها خوشهال میشه نمونه اش در سوریه کاملا اشکار است
 • IR ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  30 0
  ایران اگر به سمت غرب برود روسیه از دست دادن تنها سلاح و روزنه تنفس خود یعنی وابسته کردن اروپا به گاز صادراتی خود را مساوی با فروپاشی و تجزیه خود خواهد دانست و اگر به سمت شرق برود همیشه کارت بازی خواهد بود. اگر مشکلات روابط ایران با غرب برطرف شود و گاز ایران به آلمان برسد، دیگری ابرقدرتی به نام روسیه در نقشه سیاسی جهان نخواهد بود.
 • IR ۱۵:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  29 0
  انهاهیچ وقت ایران هسته ای ویک کشورقدرتمنددرهمسایگی ودرمنطقه رانمی خواهند
 • RO ۲۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  0 0
  اگر سیاست روس ها مستقل از تصمیم ۵بعلاوه یک است پس چرا به ایران تسلیحات راهبردی نمیفروشد؟باید قبول کنیم هدف آمریکا و چین و روسیه ...برای کنترل ایران یکی است فقط در این وسط روسیه و چین با اطلاع و اطمینان به آمریکا یک نمایش مضحک برای ایران اجرا می کند که در نهایت حتی حاضر به تحویل چند فروند جنگنده نسل جدید به ایران نیست ولی برای واگذاری صدها جنگنده به ترکیه اعلام آمادگی می کند ترکیه ای که در واقع متحد غرب هم هست.
 • مهران IR ۲۳:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  0 0
  این همه نه شرقی و نه غربی گفتیم و شعار استکبار ستیزی سر دادیم،اما در کمال خواست و اشتیاق خود به دامن روسیه پناه بردیم،روسیه ای که نه خدا می شناسد نه رفاقت،درستکاری و قول و قرار. فقط تامین منافع خود به هر قیمتی!!! عجب از اینهمه بازیچه گشتن و از دست رفتن سرمایه ها و منافع و اعتبار کشور!!! پنجاه سال دیگر تاریخ قضاوت خواهد کرد امروز را...