اعلام شرایط بازنشستگان و مستمری‌بگیران برای دریافت وام بدون ضامن

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد، چگونگی و نحوه اجرای طرح حذف ضامن از فرایند اخذ تسهیلات خرد تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان برای حقوق بگیران را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از شبکه خبر، سید عباس حسینی افزود: پیرو جلسه هفته گذشته تیم اقتصادی دولت و مدیران بانکی در خدمت رئیس جمهور و تأکید ایشان بر آسان سازی اعطای تسهیلات به مردم؛ چهارشنبه هفته گذشته جلسه‌ای با مدیران عامل بانک‌های زیر مجموعه وزارت اقتصاد برگزار کردیم که طی آن محورهای مورد نظر آقای رئیسی و نحوه اجرایی شدن آن بررسی شد.

وی اعلام کرد: بلافاصله در مرحله اول اجرای منویات رئیس جمهور، کلیه متقاضیان تسهیلات خرد شامل شاغلان، بازنشستگان و مستمری بگیران دستگاه‌های اجرایی اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی(حتی سازمان تأمین اجتماعی)؛ همچنین شاغلان و بازنشستگان نهادهای عمومی و نیز شرکت‌های بزرگ بخش خصوصی که از شعبات ذیربط بانک‌های خودشان، دریافت حقوق داشته و رتبه اعتباری آن‌ها B، A و C است، می‌توانند بدون ضامن درباره اخذ وام اقدام کنند.

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد افزود: این امر در هیات مدیره بانک‌های مذکور به تصویب رسیده و از امروز بخشنامه‌های آن از جانب دفاتر مرکزی به تمام شعب در حال ابلاغ است.

حسینی گفت: این متقاضیان تا سقف ۵۰ میلیون تومان می‌توانند، بدون ضامن و با ارائه گواهی کسر از حقوق خود و نیز برای دریافت وام تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان، باز هم بدون نیاز به ضامن و با ارائه گواهی کسر از حقوق به همراه یک سفته یا چک، اقدام کنند.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص نحوه ارائه گواهی کسر از حقوق افراد، با تأکید بر اینکه این گواهی، مربوط به خود فرد وام گیرنده است، توضیح داد: ذیحسابی دستگاه‌ها و نهادهای مورد اشاره با تضمین گواهی کسر از حقوق این افراد، در این خصوص اقدام خواهند کرد و اگر رتبه اعتباری آن افراد، نزد بانکی که از آن حقوق دریافت می‌کنند، B، A یا C باشد، دیگر مشکلی برای دریافت وام وجود نخواهد داشت.

بانک

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد افزود: همچنین برای سایر کارکنان بخش‌های خصوصی کوچک که در زمره مشمولان اول ما قرار ندارند، اما در بانک دریافت کننده حقوق خود دارای رتبه اعتباری A و B هستند نیز این امکان وجود دارد که بدون ضامن و با ارائه گواهی کسر از حقوقو یا سفته و چک، تا سقف ۵۰ میلیون تومان وام بگیرند.

وی گفت: البته این دسته از افراد برای دریافت وام تا ۱۰۰ میلیون تومان، نیازمند ارائه یک ضامن نیز هستند.

حسینی ادامه داد: علاوه بر این، در بخشنامه ابلاغی تأکید شده است که چنانچه بانک‌های عامل، بتوانند شرایط سهل‌تری نیز برای مشتریان خود فراهم آورند، از آن استقبال کرده و آن مورد قبول و صیانت ما نیز خواهد بود.

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد ابراز امیدواری کرد، این امکان برای سایر طبقات اجتماعی کشور نیز، بر اساس نظام رتبه بندی و با توجه به هماهنگی بسیار خوب فی مابین وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، به سرعت فراهم شود.

وی در پاسخ به سئوالی، نحوه ارزیابی و رتبه بندی افراد را بر مبنای اعتبار آن‌ها در بانکی که از آن حقوق دریافت می‌کنند؛ از میزان حقوق آن‌ها گرفته تا اقساط و معوقات و میزان دارایی آنها، بر اساس شاخص‌های جهانی عنوان کرد.

حسینی تصریح کرد: من تصور می‌کنم، بخش زیادی از همکاران و مستمری بگیران ما در دستگاه‌های اجرایی در همین رتبه A، B و C قرار خواهند گرفت و می‌توانند به راحتی از تسهیلات استفاده کنند.

وی در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص عدم تمکین احتمالی بانک‌ها در اجرای این بخشنامه، با تأکید بر پذیرش و تعهد کامل مدیران شبکه بانکی برای اجرای این قانون و در حال اجرا بودن فرایند ابلاغیه‌های داخلی آن به تمام شعب بانکی مذکور و اینکه تصاویر ابلاغیه‌های مذکور برای وزارت اقتصاد نیز ارسال شده است، تصریح کرد: همکاران ما در بخش نظارت و بازرسی وزارتخانه با جدیت در حال نظارت هستند و هر فردی هم شکایت و گلایه‌ای در این ارتباط داشته باشد، به مجرد اعلام آن به سیستم نظارتی ما، از طریق سامانه ارتباط مردمی روابط عمومی وزارتخانه، مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1596001

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عباس خوزستان IR ۲۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  2 0
  این خبرتوبوق کرنا کردن پدرمن مستمری بگیرتامین اجتماعی هست رفت برای بانکی که حقوقش میگره بانک رفاه آبادان بهشون گفت رییس بانک بهش گفت شرایط وام تغییرنکرده برای گرفتن وام100میلونی باید40میلیون تومن بخوابونی توحساب تابعدازسال وتوسال جدیدوام بهت بدیم الان تاپایان سال هم هیچ وامی نداریم رییس بانک هم بهش گفت ماکاری نداریم دولت چی گفته ماکارخودمون انجام میدیم
 • IR ۲۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  7 0
  بانکها انکار می کنند
 • IR ۰۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  2 0
  به ما گفتن باید فاکتور خرید کالا بیارید رفتیم فاکتور بگیریم میگه باید پنجاه میلیون کالا بخری من وام لازم دارم کالارو میخوام چیکار برای سه فرزندی رفتم وام مسکن بگیرم میگن باید سند بیاری من مستاجر از کجا سند بیارم اول گفتن قولنامه الان میگن سند مردم سرکار گذاشتید
 • حسن IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  4 0
  بازنشسته تامین اجتماعی هستم به بانک رفاه برای وام بدون ضامن مراجعه کردم تقاصای ۱۰ملیون وام کردم درجواب رئیس بانک گفت باید ۲۰ملیون ۴ماهه بگذاری بعد ۱۰ملیون وام میدهیم بدون سپرده گذاری نمیشود اگراینچنین است چرا اینقدر توبوق وکرنا میکنید مثل سابق است فقط ضامن نمخواد
 • سارین IR ۱۴:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  3 1
  باید پول بزاریم چن ماه تو حساب بمونه اینم تو شرایط وام بگین برا ۵۰ تومن ۲۵ تومن .اگه داشتم ک وام نمیخاستم
 • قوجعلی دشتی اهرمی IR ۱۵:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  1 0
  بابا پپول میخوام یلا زود همین الاننننننننن
 • ناشناس IR ۱۶:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  1 1
  به نظرمن اگه وام گیرنده کارمند یا بازنشسته باشد ازخودش کسر حقوق یاصفته بگیرد بهتره چون دراین زمان هیچکس حاضرنیست ضامن کسی باشد.
 • موسی بهاری IR ۱۷:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  1 1
  سلام ما امروز به بانک رفاه مراجعه کردیم گفتن اول ۵۰ ملیون باید ۳ماه توحساب بخوابونی بعد ۳ماه بهتون وام بدیم
 • IR ۱۷:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  1 1
  کو کجا کد‌وم وام ما داریم خفه میشیم بنکها همه میگن ما وام نمیدیم بابا به دادما برسین
 • فاطمه قاسم زاده IR ۲۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  1 2
  لطفا به بانک ها ابلاغ کنید خودم دوروز پیش رفتم بانک رفاه گفتند همچین چیزی نداریم فقط ۵۰میلیون میخوابونید به حساب بعد چند ماه وام میگیرید....چرا مردم الکی روانه بانک میکنید بازنشسته و مستمری بگیر حقوق داره نامه کسر حقوق میاره ازش کم کنید توی این زمونه برادر ضامن برادر نمیشه ...