دفاع روزنامه دولت از مالیات بر سرمایه در سال۱۴۰۱/ لیبرالها مخالف پرداختن مالیات هستند

روزنامه ایران نوشت:دولت سیزدهم در نخستین لایحه پیشنهادی بودجه خود برای سال آینده ۲۷.۷ هزارمیلیارد تومان به مالیات بر ثروت اختصاص داده. از این مبلغ ، مالیات بر واحدهای مسکونی گرانقیمت ۷۰۷ میلیارد تومان، مالیات بر انواع خودروهای سواری و وانت‌های دوکابین گرانقیمت ۵ هزارمیلیارد تومان و درآمد مالیاتی واحدهای مسکونی خالی از سکنه ۲ هزارمیلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

درحالی دولت تلاش دارد با تعریف پایه‌های مالیاتی جدید و قرار دادن ثروتمندان در تور مالیاتی ضمن تحقق عدالت مالیاتی درآمدهای پایدار بودجه را افزایش دهد که انتقاداتی به رویکرد آن مطرح می‌شود. به اعتقاد منتقدان، این بخش از مالیات‌ها باعث می‌شود مردم تحت فشار زیادی قرار گیرند، قیمت خودرو و مسکن به دلیل تورم افزایش یافته و حال دولت قصد دارد مالیات از آن دریافت کند.

اما واقعیت این است که نگاهی به شمول مالیات بر خودرو و واحدهای مسکونی گرانقیمت تنها به بخش محدودی تعلق می‌گیرد به‌طوری که خودروهای لوکس با ارزش بیش از یک میلیارد تومان و واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای لوکس به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد تومان مشمول این مالیات می‌شود. بدین‌ترتیب قاطبه مردم صاحب خودرو و مسکن شامل این مالیات نمی‌شوند چرا که خودروهای بیش از یک میلیارد و خانه‌های بیش از ۱۰ میلیارد تومان تنها دراختیار دهک‌های بالای درآمدی است.
تبارشناسی مخالفان مالیات بر عایدی سرمایه
درهمین زمینه ایرج توتونچیان، اقتصاددان در گفت‌وگو با «ایران» با طرح این پرسش که در ابتدا باید دید مخالفت با این مالیات‌ها از سوی چه کسانی مطرح می‌شود؟ گفت: آیا فقرا و کارمندان دولت مخالف این پایه‌های مالیاتی هستند یا ثروتمندان و لیبرال‌های نیاوران‌نشین ساز مخالف می‌زنند؟
وی افزود: مسلم این است که ثروتمندان و لیبرال‌ها مخالف این نوع از مالیات هستند چرا که به دنبال افزایش ثروت خود هستند. وی در ادامه با اشاره به اینکه از منظر اقتصاد کلان بخشی از فعالیت‌ها مولد و بخش دیگر سفته بازی [و غیر مولد] محسوب می‌شود، توضیح داد: فعالیت‌های سفته بازانه همان فعالیت‌های مخرب است که هیچ اثر مثبتی در تولید و اشتغالزایی ندارد و تنها با خرید و فروش کالا انجام می‌شود. به گفته وی، زمانی که درآمد و ثروت سفته‌بازان افزایش می‌یابد به دنبال کالاهای لوکس‌تری هستند که تقاضا برای کالاهای غیرضرور را بالا می‌برد و درخدمت اقتصاد نیست.
توتونچیان، اضافه کرد: یکی از این بازارها بورس است که با الگوبرداری از سایر کشورها در ایران راه‌اندازی شده است. درحالی که بازار اولیه بورس محلی برای تأمین مالی شرکت‌های جدید و توسعه شرکت‌هاست، در بازار ثانویه اوراق بازار اولیه دست به دست می‌شود و بنابراین سفته بازی در بازار ثانویه رخ می‌دهد؛ بازاری که همواره حجم و ارزش معاملات آن چندین برابر اولیه است. وی تأکید کرد: این دست از سفته بازی نه تنها برای اقتصاد مفید نیست، بلکه باعث اختلال می‌شود و هیچ اثرمثبتی در تولید و اشتغال ندارد.
این اقتصاددان درادامه اظهارکرد: بازار ثانویه نه تنها در بورس بلکه در تمام بازار کالاهای بادوام وجود دارد که منشأ سفته بازی محسوب می‌شود. در ابتدا بازار پول است که به نوعی کالای بادوام به شمار می‌رود و پس از آن بازار طلا و سکه، ارز، زمین، ملک، خودرو و... را شامل می‌شود. وی گفت: خوشبختانه دولت سیزدهم با پرداختن به پایه‌های مالیاتی مربوط به عایدی سرمایه و درآمدهای اتفاقی این موضوع مهم را در دستور کار خود قرار داده است و قصد دارد جلوی این فعالیت‌های مخرب و مخل اقتصاد را بگیرد. توتونچیان، اعلام کرد: جای خوشحالی دارد که دولت آغازگر دریافت مالیات از این فعالیت‌هاست و برای تأثیرگذاری بیشترآن باید نرخ مالیات آن حتی تا ۹۹ درصد نیز افزایش یابد. در واقع دولت باید هر سال میزان مالیات فعالیت‌های مخرب را افزایش دهد تا دیگر فعالیت در این حوزه‌ها برای دلالان صرفه اقتصادی نداشته باشد.
به گفته وی، وقتی که فعالیت در حوزه دلالی صرفه نداشته باشد، سرمایه‌ها وارد فعالیت‌های مولد و تولیدی می‌شود و به اشتغالزایی نیز کمک می‌کند. هم‌اکنون دلال‌ها بدون داشتن دفتر کار و استخدام افراد تنها با یک تلفن درآمدهای کلانی دارند که این وضعیت به دلیل بی‌توجهی دولت قبل به این بخش ایجاد شده است، اما با نگاه دولت سیزدهم به تدریج این فعالیت‌ها کمرنگ خواهد شد.
کد خبر 1596059

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • Mehdi IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  0 0
  كف قيمت به ٢٠ ميليارد افزايش يافته ،شما هنوز نميدونيد؟
 • DE ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  5 3
  قیمت دارایی ها شبیه مسکن و ارز و خودرو به دلیل تورم و سقوط پول ملی افزایش داشته و حالا می خواهند از افزایش قیمت آنها مالیات بگیرن ، یعنی یکبار با ایجاد تورم دست در جیب مردم میکنن و بار دیگه با مالیات بر تورم که خودشون درست کردن دست در جیب ملت میکنن ، در جوامع و حکومت های لیبرال هم مالیات گرفته میشه ، مالیات ها هم کم نیست ولی تورم ایجاد نکردن ، قیمت ها 10 سال ثابت هست ، خدماتی که با اخذ مالیات گرفته میشه چی هست و شما بعد 43 سال اخذ مالیات ، زکات و خمس و .... چه کار کرده اید ؟ بیش از 1000 میلیارد دلار نفت فروختید نتیجش در زندگی ما چی شد ؟ و این مالیات شامل افراد ثروتمند نمیشه قول میدم چون خودی هستن بلکه شامل حال مردم عادی میشه یعنی شما اگر پراید داشتی ، پرایدت رو خریدی 50 میلیون الان شده 90 میلیون به طور مثال باید روی این سودت ( که سود نیست بلکه تورم هست ) مالیات بدی ! و قول میدم از همه مالیات میگیرن و با گفتن اینکه فقط عده محدودی این مالیات رو میدن رد گم میکنن !
 • DE ۰۸:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  4 1
  عجب
 • NL ۰۸:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  2 2
  باشه حتما از تعدتد محدودی مالیات میگیرید ، ما هم باور کردیم !
 • پس اینطور NL ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  1 2
  پس اینطور
 • احمد IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  0 1
  عجب
 • FR ۲۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  0 0
  اصولا" قوانین بر عقلانیت استوار است ، و اگر فاقد عقلانیت باشد قانون نیست ! پول زور است ! هیچ سرمایه ای افزوده نشده است ، بلکه قدرت خرید پول ملی به دلیل عدم توانایی مسئولین حکومتی کاهش یافته است و از سوی دیگر وضع قوانین ممنوعیت و محدودیتی باعث افزایش هزینه ها و بالطبع قیمت ها نیز افزایش یافته است ! زمانی از افزایش سرمایه می توان نام‌ برد که با فروش آن کالا پولی که از آن حاصل میگردد ، با همان مقدار پول بتوان همان کالا را مجددا" خرید و بخشی از پول باقی بماند ! که چنین نیست ! در حال حاضر هر کالایی را که تبدیل به پول نقد کنید ، با همان مقدار پول نمی توانید مجددا" آن کالا را بخرید ! پس نه تنها سرمایه افزایش نیافته است ، بلکه کاهش سرمایه نیز رخ داده است ! نام این نوع مالیات ، مالیات بر تورم است !!! و پرداخت آن غیر قانونی است .
 • DE ۲۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  0 0
  با افزایش نرخ دلار در بودجه ۱۴۰۱ از ۱۱۵۰۰ تومان به ۲۳۰۰۰ تومان یعنی افزایش دو برابر در بودجه ! انواع مالیاتهای دریافتی حکومت به خصوص مالیات ارزش افزوده حداقل به دو برابر افزایش می یابد ، از سوی دیگر با وضع قوانین مالیاتی جدید و دست کردن در جیب مردم ، بدان معنا است که کشور می خواهد هزینه های کشور را از محل مالیات و گران فروشی کالاها بر مبنای دلار ۲۳۰۰۰ تومانی و حذف ارز ترجیحی ، و خدمات عمومی مانند آب - برق - گاز و بنزین و غیره به مردم تامین کند ! و در آمدهای حاصله کشور از منابع طبیعی مانند نفت و گاز و پتروشیمی و مواد معدنی و غیره صرف اهداف سیاسی شود !
 • IR ۲۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  0 0
  با مالیات گرفتن از ثروتمندان کشور کمی به فکر ما هم باشید
 • IR ۲۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  0 0
  به نظر من اگه مالیات بگیرن ضریب جینی خوب میشه و اختلاف طبقاتی در کشور کم میشه.
 • IR ۲۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۵
  0 0
  چرا نباید از پولدارا مالیات بگیرن؟ خبرآنلاین نکنه خودت مخالف مالیات هستی؟ مالیات به نفع قشر ضعیف جامعه است.