لاپید: می‌خواهیم با عربستان و اندونزی توافق کنیم

ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه اسرائیل گفت این رژیم امیدوار است در راستای «قرارداد صلح ابراهیم» که با حمایت آمریکا منجر به برقراری روابط دیپلماتیک با چهار کشور اسلامی شد، با عربستان و اندونزی نیز به توافق برسد هرچند که به گفته او، این موضوع «زمان‌بر» است.

خبرگزاری رویترز امروز (سه‌شنبه پنجم بهمن‌ماه) در گزارشی نوشت عربستان سعودی که میزبان دو شهر مقدس برای مسلمانان است و اندونزی که پرجمعیت‌ترین دولت اسلامی است، هرگونه عادی سازی روابط با اسرائیل را مشروط به آرمان فلسطین برای تشکیل کشور مستقل در چارچوب سرزمین‌های قبل از جنگ سال ۱۹۶۷ کرده‌اند.

یاییر لاپید وزیر امور خارجه اسرائیل در گفت‌وگو با رادیو ارتش این رژیم، گفت: اسرائیل بدنبال گسترش صلح ابراهیم به کشورهای دیگر به جز امارات متحده عربی، بحرین، سودان و مراکش است.

وی افزود: اگر از من بپرسید که کدام کشورها مهم هستند و ما بدنبال برقراری روابط با آنها هستیم، به شما می‌گویم اندونزی یکی از آنهاست و البته عربستان؛ اما این مسائل نیاز به زمان دارد.

وزیر خارجه اسرائیل بدون نام بردن از کشوری، اظهار داشت که «کشورهای کوچک‌تر» طی ۲ سال آینده می‌توانند روابط خود را با این رژیم عادی کنند.

براساس این گزارش، با وجود اینکه عربستان و اسرائیل روابط رسمی ندارند اما ریاض در سال ۲۰۲۰ اجازه داد تا پروازهای اسرائیل به امارات از حریم هوایی این کشور عبور کنند. نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل ماه گذشته و با عبور از حریم هوایی عربستان، از شهر ابوظبی پایتخت امارات بازدید کرد.

رویترز نوشته است که در سال ۲۰۲۰، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر سابق اسرائیل بازدیدی مخفیانه از عربستان سعودی داشت که هرچند مقامات اسرائیلی آن را تایید کردند ولی ریاض به طور رسمی آن را تکذیب کرد.

311311

کد خبر 1596367

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =