شهردار مشهد: دنبال رفتن به فدراسیون فوتبال نیستم!

نخستین نشست خبری «عبدالله ارجاعی» شهردار مشهد مقدس با اصحاب رسانه برگزار شد و وی پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود.

به گزارش «خبرآنلاین» از خراسان رضوی؛ در این نشست شهردار مشهد به سوالات مختلف بیش از 70رسانه خبری پاسخ گفت و مسائل مختلف شهری را در حوزه‌های مختلف تشریح کرد.

باید مطالبات گذشته را پرداخت کنیم

شهردار مشهد گفت: بودجه مشهد ۲۶هزار میلیارد تومان است و باید مطالبات پیمانکاران که مربوط به دوره گذشته است را پرداخت کنیم. این مطالبات مربوط به دوره ما نیست اما باید پرداخت شود، به همین دلیل نیاز است در بودجه دیده شود، در صورت لحاظ نشدن، پرداخت آن قانونی نیست؛ همین مسئله و مطالبات معوق باعث شده بودجه شهر متورم شود.

شهردار مشهد ضمن اشاره به تعاملات صحیح مدیریت شهری با سایر ارگان‌ها ادامه داد: تعامل با سایر ارگان‌ها به این معنی نیست که شهرداری صرفاکیف پول باشد. باید رفتار سلیقه‌ای حذف و قانون را ملاک عمل قرار دهیم. سوال اساسی این است؛ تعامل به چه معنا است؟ آیا تعامل مسیری یک طرفه است یا دوطرفه؟ آیا می‌توان با سایر ارگان‌ها در جمع کردن زباله‌های مردم تعامل کنیم؟ اگر یک روز زباله جمع نشود چه اتفاقی در شهر می‌افتد؟

وی تصریح کرد: اگر معنی تعامل این است که فقط مدیریت شهری هزینه بدهد و مدیریت شهری به چشم کیسه پول دیده شود؛ باید بدانیم که این پول مردم است، این شورا نیز منتخب مردم است و مدیریت شهری کاملا تابع سیاست‌های شورا است؛ شورای شهر تصویب و ابلاغ کند ما در خدمت آنان هستیم.

اختصاص 70درصد بودجه شهری به عمران

شهردار مشهد با بیان اینکه سهم عمران و آبادانی شهر از بودجه1401 بیش از 70درصد است، گفت: بودجه سال۱۴۰۱ بالغ بر ۲۶هزار میلیارد تومان است که برای اولین بار ۷۰درصد بودجه به فعالیت‌های عمرانی اختصاص پیدا کرده و ۳۰درصد مربوط به هزینه‌های جاری است، این مسئله از میانگین کشوری شهرداری‌ها بالاتر است و یک رکورد محسوب می‌شود.

وی افزود: در بحث پروژه‌های مناطق کمتر توسعه یافته سعی کرده‌ایم ۳۶درصد را به آنان اختصاص دهیم که این مسئله برای اولین بار رخ داده و نسبت به سال گذشته رشد چند برابری داشته است. همینطور سعی داریم درآمدهای پایدار شهر را به ۴۶درصد برسانیم.

وی با بیان اینکه به شدت به دنبال خودکفا کردن سازمان‌هایی هستیم که امکان فعالیت اقتصادی دارند، تصریح کرد: این سازمان‌ها باید بتوانند به سمت خودکفا شدن حرکت کنند، برخی از سازمان‌ها امروز هزینه‌بر هستند در حالی‌ که می‌توانیم آن‌ها را اقتصادی کنیم تا به بودجه عمومی شهر کمک کنند؛ بودجه فرهنگی اجتماعی افزایش چشمگیری پیدا کرده و این وجه تمایز بودجه با سال گذشته است.

نشست خبری شهردار مشهد

درخواست توقف تولید برق کثیف

ارجاعی در خصوص مازوت‌سوزی در نیروگاه تولید برق گفت: چرا باید رفتار دوگانه در کشور انجام شود و تنها در نیروگاه مشهد از سوخت مازوت استفاده شود؟ همچنین حمل و نقل پاک باید توسعه یابد، تعدادی اتوبوس جدید به ناوگان حمل‌ونقل عمومی مشهد افزوده شده است، سهم دولت از مترو باید پرداخت شود و کمک دولت به زیرساخت‌های حیاتی شهرها یک قانون است.

وی افزود: ما در این رابطه مطالبه داریم؛ چرا باید رفتار دوگانه برای تخصیص گاز به نیروگاه‌ها شود، اگر به تمامی نیروگاه‌ها گاز اختصاص می‌یابد به نیروگاه‌های مشهد نیز باید اختصاص دهند که تولید برق کثیف متوقف شود.

برنامه‌هایی برای بهبود ترافیک

ارجاعی درخصوص برنامه‌های بهبود ترافیک، تاکید کرد: در این زمینه برنامه‌هایی وجود دارد که شامل انضباط ترافیکی، راه‌های اصلی و اصلاح هندسی است. در زمینه انضباط ترافیکی موضع خود را رسماً اعلام کرده‌ و محکم پای آن ایستاده‌ایم.

وی ادامه داد: هرسال نزدیک به ۲۳۰ کشته در سوانح رانندگی در درون شهر و بالغ بر بیست هزار تصادف جرحی اتفاق می‌افتد که قابل قبول نیست؛ به امید خدا با تشکیل یک مثلث با حضور شهرداری، نیروی‌انتظامی و گروه‌های مردم‌نهاد روی بحث انضباط ترافیکی به شدت کار خواهم کرد و محور هم فرهنگسرای ترافیک خواهد بود.

ارجاعی افزود: دومین نکته؛ راه‌های اصلی است که در این زمینه برخی خیابان‌ها و کوچه‌های شهر سهم بیشتری از تصادفات دارند که باید این موضوع را حل کنیم، در سال ۱۴۰۱ سه پروژه ترافیکی را اجرا خواهیم کرد.

به دنبال رفتن به فدراسیون نیستم!

شهردار مشهد با بیان اینکه قصد تغییر پست ندارم، خاطرنشان کرد: اگر کسی در حال خدمت است و حواسش را کامل به خدمت نمی‌دهد، در ساحت مردم و خداوند مدیون می‌شود یا نباید خدمت کنیم یا اگرخدمت می‌کنیم باید تمام توان خود را صرف انجام صحیح آن کنیم.

وی در واکنش به تغییر پست خودش با کنایه به «محمدرضا کلائی» شهردار سابق مشهد که کاندیدای ریاست فدراسیون فوتبال شده بود، تصریح کرد: مطمئن باشید قصدی برای تغییر پست ندارم و به دنبال رفتن به فدراسیون هم نیستم.

نشست خبری شهردار مشهد

مطالبه شهرک فرودگاهی داریم

ارجاعی با بیان این‌که فرودگاه مشهد در موقعیت مناسبی نیست، تمام لندینگ‌ها از روی شهر انجام می‌شود و همه قبول دارند که آلودگی صوتی و زیست‌محیطی ایجاد می‌کند، اظهارکرد: مشهد نیازمند شهرک فرودگاهی است و در این زمینه قطعا مطالبه‌گر خواهیم بود.

وی ادامه داد: ما مصوباتی برای تغییر فرودگاه داشته‌ایم که به‌زودی اعلام خواهیم کرد؛ مطالبه مدیران شهری انتقال فرودگاه است ما در این زمینه مطالبه‌گر خواهیم بود و کمک خواهیم کرد. اینکه چه چیزی در جایگاه فعلی فرودگاه ایجاد شود، نیازمند مطالعه است می‌توان در این مکان بندر خشک ایجاد کرد که نیاز به مطالعه دارد اما این نکته حائز اهمیت است که مشهد نیاز به شهر فرودگاهی دارد.

اقدامات تزیینی در موضوع معتادان متجاهر بی فایده است

شهردار مشهد با تاکید بر اینکه دستگاه‌های متولی باید اسکن چشمی داشته باشند تا متوجه شویم چه تعداد معتاد متجاهر در شهر داریم، اظهار کرد: در حال حاضر تعدادی از معتادین متجاهر، مشهدی نیستند، چرا باید مردم مشهد هزینه آنان را بدهند؟ چرا به استان و شهر خود برگردانده نمی‌شوند؟ چرا هزینه آنان را از عوارض و مالیات مشهد باید بدهیم؟

وی با عنوان اینکه بایدکارهای تزئینی و نمایشی در بحث معتادان متجاهر متوقف شود، ادامه داد: باید این چرخه معیوب را بشکنیم و این افراد را از چرخه خارج کنیم؛ دستگاه متولی باید به میدان بیاید، ما هم کمک خواهیم کرد. ما تابع قوانین هستیم در حال حاضر در تهران تقسیم کار اتفاق افتاده است و ما هم به آن معتقدیم.

ارجاعی اضافه کرد: برای احقاق حقوق مردم کوتاه نخواهیم آمد، اگر قرار بود کوتاه بیاییم وضعیتمان این نبود؛ بسیاری از مسائلی که در چند ماه گذشته گریبان‌گیر مدیریت شهری شده است، به خاطر این است که از حقوق مردم کوتاه نیامده‌ایم؛ اگر خداوند کمک کند و مردم همراهی کنند، مدیریت شهری به صورت کلی بر روی احقاق حقوق مردم ایستاده است.

زمان افتتاح پروژه تئاتر شهر معلوم نیست

شهردار مشهد در پاسخ به پرسش خبرنگار «خبرآنلاین» درباره نیمه‌تمام ماندن پروژه «تئاتر شهر» گفت: این پروژه بدون تغییر کاربری به سرانجام خواهد رسید، اما تاریخ دقیقی برای افتتاح آن نمی‌توانیم مشخص کنیم.

گفتنی است؛ پروژه تئاتر شهر مشهد در دوره مدیریت قبلی شهری با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کلید خورد و بنا بود در تیرماه1400، فاز اول آن به بهره‌برداری برسد، اما اکنون تابلوی روزشمار آن نیز، خاموش شده است!

48

کد خبر 1596657

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =