روایت لاوروف از بی‌اعتنایی آمریکا در ارائه ضمانت‌های امنیتی به روسیه

ایرنا نوشت: «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که آمریکا در پاسخ کتبی خود به مسکو در مورد «ضمانت های امنیتی»، به سوال روسیه در مورد عدم گسترش «ناتو» پاسخ نداده است.

به گزارش رسانه های روسیه از جمله «تاسم و «ریانووستی»، لاوروف روز پنجشنبه گفت: روسیه پاسخ کتبی واشنگتن به پیشنهاد مسکو در مورد ضمانت های امنیتی را بررسی می کند.

وی افزود: محتویات پاسخ آمریکا به پیشنهادات امنیتی، زمینه ای را فراهم می کند که می توان به گفت و گوهای جدی و نیز موضوعات دارای اهمیت کمتر (با آمریکا) امیدوار بود.

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگر سخنان خود گفت که محتویات نامه های کتبی آمریکا و ناتو در مورد پیشنهاد ضمانت های امنیتی روسیه، در آینده نزدیک برای افکار عمومی اعلام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد که روسیه در آینده نزدیک به آمریکا نامه ای را ارائه خواهد کرد که چرا غرب به تعهدات خود عمل نمی کند و از تقویت امنیتش با به خطر انداختن امنیت کشورهای دیگر، صرف نظر نمی کند. 

«جان سالیوان» سفیر آمریکا در مسکو، پاسخ کتبی واشنگتن به پیشنهادات امنیتی روسیه را به «الکساندر گروشکو» معاون وزیر خارجه این کشور ارائه کرده است.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد: جان سالیوان سفیر آمریکا در روسیه در ساختمان وزارت خارجه این کشور حضور یافت و پاسخ کتبی واشنگتن به پیشنهادات مسکو درباره ضمانت های امنیتی را به معاون وزیر خارجه روسیه ارائه کرد.  

در بیانیه وزارت خارجه روسیه به جزییات سند حاوی پاسخ آمریکا به پیشنهادات روسیه درباره پیش نویس توافقنامه امنیتی بین روسیه و آمریکا اشاره ای نشده است.  

 وزارت امور خارجه روسیه در گزارش دیگری همچنین اعلام کرد که پاسخ کتبی ناتو به پیشنهادات ضمانت امنیتی مسکو، به سفیر روسیه در بروکسل تحویل داده شده است.

 «ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو، شامگاه چهارشنبه به خبرنگاران گفت: ما بار دیگر از روسیه می‌خواهیم که فوراً تنشها را کاهش دهد. ناتو معتقد است که تنش‌ها و اختلافات باید از طریق گفت‌وگو و دیپلماسی حل شوند و ناتو آماده شنیدن نگرانی‌های روسیه است.  

استولتنبرگ همچنین پیشنهاد کرد که روسیه و ناتو باید دفاتر خود در بروکسل و مسکو را دوباره تأسیس کنند. روسیه در اکتبر ۲۰۲۱ در واکنش به اتهامات ناتو علیه هشت مقام روس، دفتر خود در بروکسل را تعطیل کرد. ناتو همچنین تعداد کارکنان دفتر خود در مسکو را به نصف کاهش داده است.  

دبیرکل ناتو افزود: ما پیشنهاد جلسات توضیحی در خصوص رزمایش‌های نظامی و سیاست‌های هسته‌ای در شورای ناتو و روسیه را ارائه کرده‌ایم. 

استولتنبرگ تصریح کرد که ناتو یک ائتلاف دفاعی است و به دنبال رویارویی نمی‌باشد و به بهترین نتیجه امیدوار است، اما برای بدترین‌ شرایط نیز آماده می‌شود. برای این منظور، ناتو ۵ هزار نیرو را به حالت آماده باش درآورده است و می‌تواند آن‌ها را ظرف مدت چند روز اعزام کند.  

وی همچنین اعلام کرد که ناتو در حال تقویت حضور خود در مناطق بالتیک و دریای سیاه است.  

این درحالی است که «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا تایید کرد که ایالات متحده به پیشنهادات روسیه درباره تضمین‌های امنیتی پاسخ کتبی داد و سفیر واشنگتن در مسکو آن را تحویل مقامات کرملین داده است.  

311311

کد خبر 1596955

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۵:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
    0 0
    امریکا خوشحاله و هیچ تضمینی هم نمی ده چون داره به اوکراین اسلحه می فروشه و جیب مردم اون کشور رو می زنه و گفته نیروی نظامی هم نمی فرستم. اروپا کلاهش رو بذاره بالاتر.