پیرترین ماهی جهان که ماساژ شکم می‌گیرد و انجیر دوست دارد/ عکس

یک شُش‌ماهی مسن که در آکواریوم موزه سانفرانسیسکوی آمریکا نگهداری می‌شود شاید مسن‌ترین ماهی آکواریومی زنده جهان باشد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از یورونیوز، این ماهی استرالیایی در سال ۱۹۳۸ میلادی از استرالیا به آکادمی علوم کالیفرنیا منتقل شد. در آن زمان زیست‌شناسان سن او را حدود ۵ تا ۶ سال تخمین می‌زدند و بنابراین سن فعلی او را حدود ۹۰سال می‌دانند.

این ماهی با اشاره به شخصیت «متوشالح»، «متوشلاح» نام‌گذاری شده است. انجیل، متوشالح را پیرترین انسان می‌داند که ۹۶۹ سال عمرکرده است.

پیش از این یک شش‌ماهی دیگر استرالیایی که در آکواریوم شهر شیکاگو در آمریکا نگهداری می‌شد به سن ۹۵ سالگی رسید اما جانور که «پدربزرگ» نامیده شده بود، در سال ۲۰۱۷ تلف شد.

شش‌ماهی‌ها به زیررده دو تنفسیان تعلق دارند و ویژگی‌های باستانی ماهی‌های استخوان‌دار، از جمله نحوه تنفس کردن را حفظ کرده‌اند. این گونه‌های بسیار قدیمی اولیه ماهی در کنار آبشش ریه هم دارند و دانشمندان معتقدند که آنها نشان از پیوند تکاملی بین ماهی و دوزیستان دارند.

مسئولان نگهداری از این ماهی حدس می‌زنند جانور ماده است ولی تشخیص جنسیتش بدون خونگیری از آن دشوار است. متوشلاح یک متر و بیست سانتی متر قد و حدود ۱۸ کیلوگرم وزن دارد. آکادمی علوم قرار است از باله او نمونه‌برداری کرده و به استرالیا بفرستد تا جنسیت و سن دقیقش مشخص شود.

شش‌ماهی استرالیایی اکنون در معرض خطر است و صادرات آن ممنوع شده، بنابراین بعید است بعد از «متوشلاح» جایگزینی دیگر از این گونه در این آکواریوم نگهداری شود.

البته این حیوان از بهترین مراقبت‌ها بهره‌مند است و از ماساژ شکم و خوراکی‌های مورد علاقه‌اش از جمله انجیر تازه بهترین استفاده را می‌کند.

پیرترین ماهی جهان که ماساژ شکم می‌گیرد و انجیر دوست دارد/ عکس

۴۷۲۳۳

کد خبر 1597023

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =