۰ نفر
۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۷
واکنش روسیه به حوادث اخیر حسکه سوریه

ایرنا نوشت: وزارت خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که نابسامانی های امنیتی اخیر در شهر «حسکه» در شمال شرق سوریه نشان دهنده ناتوانی و شکست آمریکا و مقامات کرد وابسته به واشنگتن در تامین امنیت این منطقه است.

به گزارش خبرگزاری «روسیا الیوم»، «الکسی زایتسف» معاون اداره اطلاعات و مطبوعات وزارت خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) در یک نشست خبری درباره حمله اخیر عناصر گروه تروریستی «داعش» به زندان «الصناعة» در حسکه گفت: واضح است که آمریکایی‌ها و مقامات کرد محلی قادر به دستیابی به اهداف تضمین امنیت در سرزمین های تحت اشغال آنها در شمال شرقی سوریه نیستند.

وی افزود: ما مجدداً بر موضع خود تأکید می کنیم که لازم است به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه کاملاً احترام گذاشته شود و پس از خروج غیرقانونی نیروهای خارجی مستقر در این کشور، کنترل تمام اراضی سوریه را به مقامات قانونی بازگردانیم.

وی گفت: روسیه معتقد است که این تنها راه برای ریشه کنی تروریسم بین المللی در سوریه و تضمین امنیت و ثبات در داخل و اطراف این کشور به شیوه ای پایدار است.

«نیروهای دمکراتیک کردستان سوریه» که از سوی نیروهای ائتلاف بین المللی به فرماندهی آمریکا حمایت می شوند، دیروز اعلام کردند که کنترل زندان منطقه الصناعة در حسکه را که چندین هزار زندانی داعش در آن نگهداری می شود را بازپس گرفته اند.

در روزهای اخیر در منطقه «غویران» که زندان الصناعة در آن قرار دارد، پس از حمله عناصر داعش و کنترل بخشی از این زندان که بزرگترین عملیات این گروه تروریستی از سال ۲۰۱۹ به شمار می‌رود، شاهد درگیری‌های خشونت‌باری بود.

نیروهای «قسد» (نیروهای دمکراتیک کردستان سوریه مورد حمایت آمریکا)، نیروهای کمکی را برای مقابله با داعش که در داخل زندان و اطراف آن پنهان شده و برخی از آنها در محله های دیگر شهر موضع گرفته بودند، به حسکه اعزام کرده است.

گروه تروریستی داعش سال ۲۰۱۷ پس از چهار سال عملیات تروریستی گسترده در سوریه و عراق و اشغال بخش های عمده از این دو کشور متلاشی و شکست خورد، اما با این وجود هنوز هسته ها و بقایای آن در عراق و سوریه دست به عملیات علیه غیرنظامیان و نیروهای امنیتی می زنند.

در آخرین تحرکات عناصر این گروه تروریستی، حمله آنها به زندان الصناعه در غویران در استان الحسکه در شمال شرق سوریه است که در جریان درگیری بین عناصر تروریستی و نیروهای «قسد» (کردهای مورد حمایت آمریکا در سوریه) صدها نفر کشته و مجروح شدند.

گروه تروریستی داعش به منظور فراری دادن عناصر این گروه از زندان الصناعه در غویران، عملیات گسترده نظامی برای حمله به این زندان در اواخر هفته گذشته و اوایل هفته جاری انجام داد که با واکنش نیروهای محافظ این زندان و کردهای کردستان سوریه مواجه شد که در جریان آن صدها تروریست کشته و مجروح شدند و از فرار عناصر داعش از این زندان جلوگیری شد.

311311

کد خبر 1597035

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =