۰ نفر
۱۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۹
روغن موتورهای سوخته بازیافت می شوند

یک شرکت دانش‌بنیان موفق به ساخت دستگاه‌هایی شده است که می‌تواند با حفظ محیط‌زیست، روغن‌های سوخته را با روشی پیشرفته مجدداً به چرخه استفاده برگرداند.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محسن قدریان مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان نیرو نماد خراسان با بیان اینکه این خط بازپالایش، بدون هیچ آسیبی به محیط‌زیست روغن‌سوخته را به روغن قابل استفاده تبدیل می‌کند، گفت: تصفیه غیراصولی روغن‌های سوخته خارج شده از موتور اتومبیل می‌تواند باعث آلودگی‌های آب‌وخاک شود.

حفاظت از محیط‌زیست و صرفه‏جویی در انرژی

روغن‌های معدنی در حین کار، در اثر واکنش با اکسیژن و تجزیه براثر حرارت، تولید ترکیبات اشباع نشده قطبی و آسفالتی می‌کنند. همچنین با مواد خارجی دیگر مانند گردوخاک، انواع سوخت، کربن و ذرات فلز آغشته و مخلوط می‌شوند و کارایی خود را از دست می‌دهند، به چنین روغنی، روغن کارکرده می‌گویندکه باید تعویض و یا تصفیه صورت بگیرد.

از اهمیت پالایش مجدد روغن کارکرده می‌توان به حفظ منابع طبیعی نفت خام، وابستگی کم‏تر به منابع خارجی برای تأمین روغن‏ پایه، کاهش خطرات زیست‌محیطی، حفظ منابع آب زیرزمینی و اکوسیستم اقیانوس‏ ها، رودخانه ‏ها، دریاچه ‏ها و طبیعت، صرفه‏ جویی در انرژی و جلوگیری از تولید گازهای گلخانه ‏ای اشاره کرد.

بهره‌گیری از روش پیشرفته

بازپالایش روغن کارکرده به روش‌های تصفیه با اسید و خاک رنگبر، تصفیه با روش استخراج با حلال و تصفیه‏ روغن به روش پیشرفته‏ تقطیر مولکولی در خلاء انجام می‌شود.

این خط باز پالایش به روش تقطیر مولکولی در خلاء و فیلم نازک انجام می‌شود که عدم خوردگی تجهیزات و عدم استفاده از حلال، عدم ایجاد آلودگی و راندمان و کیفیت بالا را در پی دارد.

فناوری فیلم نازک در خلاء (ATFE) که یک فرآیند مقرون‌به‌صرفه و سازگار با استانداردهای زیست‌محیطی است، روغن کارکرده را بدون هیچ‌گونه افزودنی شیمیایی (اسید و خاک) بازیابی می‌کند و روغن‌پایه‌هایی مطابق با استاندارد API یا ACEA تولید می‌کند.

صرفه اقتصادی و حذف مواد سمی و بدبو

از ویژگی‏ های خط بازپالایش روغن کارکرده می‌توان به مدت‌زمان کم‌روغن در تماس با سطح داغ، تبخیر در دمای کم، ضرایب انتقال حرارتی بالا، افت فشار کم در زمان تبخیر، نگه‌داشتن خواص و کیفیت روغن، قابلیت خود تمیزکنندگی و مناسب برای مایعات دارای ویسکوزیته بالا اشاره کرد.

همچنین این خط بازپالایش دارای صرفه اقتصادی، سازگار با استانداردهای زیست‌محیطی، مصرف کم انرژی، بازدهی بالای تولید و کنترل و حذف مواد سمی و بدبو نیز به دنبال دارد.

جلوگیری از خروج ارز و قطع وابستگی به کشورهای خارجی

در حال حاضر 150 نفر در این شرکت مشغول به فعالیت هستند و هر خط بازپالایش به‌صورت مستقیم به 44 نیرو نیاز دارد و به‌صورت غیرمستقیم هم برای در حدود 100 نفر اشتغال‌زایی ایجاد می‌کند.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان نیرو نماد خراسان با اشاره به اینکه برای ساخت هر پالایشگاه نیاز به حدود یک سال زمان است، افزود: هزینه‌های ساخت خط بازپالایش توسط این شرکت کمتر از کشورهای آمریکایی و اروپایی است که توانسته صرفه‌جویی ارزی بالایی به همراه داشته باشد و همچنین باعث قطع وابستگی به کشورهای خارجی در شرایط تحریم شود.

46

#

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1598885

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =