معاون استاندار لرستان: سیاست دولت توسعه صنعت کشاورزی در کشور است

معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استاندار لرستان گفت : سیاست دولت سیزدهم، شکوفا کردن و توسعه صنعت کشاورزی است.

 به گزارش خبرآنلاین لرستان، دکتر بهرام ستاری گفت:سیاست دولت سیزدهم، شکوفا کردن و توسعه صنعت کشاورزی بخصوص در سطح استان است.

وی در جلسه معارفه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، گفت: سیاست دولت سیزدهم بر این است تا با شکوفا کردن و توسعه صنعت کشاورزی علاوه بر تامین نیاز ها سبب ماندگاری روستاییان در روستاها شود و امنیت غذایی مردم را فراهم کند .

وی با اشاره به اینکه جهاد کشاورزی تضمین کننده امنیت غذایی است، ادامه داد: سه عامل 
منابع مادی، منابع انسانی، منابع طبیعی توسعه را رقم می‌زند که هر سه در جهاد کشاورزی وجود دارد و با روحیه انقلابی و جهادی می توان تحول آفرین باشد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان با اشاره به اینکه دولت سیزدهم باید شعار سال تولید پشتیبانی ها، ومانع زدایی را عملیاتی کنند، بیان کرد: استان لرستان به واسطه داشتن اراضی وسیع کشاورزی،جنگل ها و مراتع ، دامپروری و دامداری و همچنین داشتن تنوع آب و هوایی و گونه های مختلف گیاهی و جانوری همواره جز استان های  مهم و قطب بزرگ کشاورزی محسوب می شود .

وی اظهار کرد: انجیر سیاه معمولان  ،انار تنگ سیاب، عسل ،زیتون،باغات متنوع و از همه مهمتر مرغوب ترین زعفران کشور و ... سبب شده است  از لرستان به عنوان یکی از مهمترین استانها در بحث کشاورزی نام ببرند و این استان با داشتن خاک حاصلخیز در صورت کنترل آبهای سطحی، تغییر روش کشاورزی از شیوه سنتی به روش های نوین و مکانیزه کردن کاشت، داشت و برداشت می تواند به قطب مهمی در تولید محصولات کشاورزی کشور تبدیل شود.

دکتر ستاری تصریح کرد: احداث صنایع تبدیلی در کنار تولیدات کشاورزی، ترویج  و تغییر روش الگوی کشت از جمله نیازهای اساسی و حیاتی این حوزه به شمار می روند که خوشبختانه در سالهای اخیر با مدیریت خوب دکتر حسنی مقدم گام های موثری در این رابطه برداشته شده که امیدواریم با آمدن دکتر شاهرخی نه تنها خلایی در این روند پیش نیاد بلکه جهش قابل توجهی هم به سمت جلو داشته باشیم .

وی با اشاره به نیازهای اساسی استان در حوزه کشاورزی یادآور شد: تغییر الگوی کشت ما هنوز متاسفانه علی رغم مدرنیزه شدن صنعت کشاورزی که در لرستان شاهد روش های سنتی کشت هستیم که این امر سبب پایین آمدن راندمان تولید شده و می شود،روش بعدی آبی کردن اراضی دیم است و از آنجا که لرستان یک استان پر آب است و چشمه ها و قنات بیشماری در آن جاری و ساری اند ولی متاسفانه به دلیل عدم جذب اعتبار لازم جهت اجرای  شیوه های نوین آبیاری شاهد تشنگی این اراضی و دیم بودن محصولات آن هستیم که یک همت مضاعف می خواهد تا اراضی لرستان از این رویه خارج شوند و اگر برنامه آبی شدن اراضی دیم در دستور کار جدی مدیریت این سازمان باشد قطعا علاوه بر تامین نیاز استان ، به یکی از صادر کنندگان تولیدات کشاورزی در منطقه تبدیل خواهیم شد کما اینکه هم اکنون هم در برخی محصولات صادرات لرستان رشد فزاینده ای داشته است.

 وی با اشاره به نیاز سوم استان در حوزه کشاورزی سومین تصریح کرد: موضع که مهمترین آن هم محسوب می شود ارگانیزم‌های لازم جهت ارتقا کشاورزی لرستان از سنت به صنعت است .

دکتر ستاری تاکید کرد: ما تا زمانی که نتوانیم الگوی کشت مناسب داشته باشیم ،ادوات پیشرفته در اختیار کشاورزان قرار ندهیم ، صنایع فرآوری متناسب با محصولات را در کنار هر مزرعه و باغات ایجاد نکنیم  نمی توانیم مدعی باشیم که کشاورزی پر رونقی داریم ،بنابراین انتظار می رود که مدیریت جدید این سازمان مهم و حیاتی اولویت خود را بر همین دستور العمل ها متمرکز کند.

48

کد خبر 1602343

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =