سیگنال دولت برای تصویب حداقل دستمزد/ حقوق کارگران ۶۰ درصد افزایش می‌یابد؟

یک کارشناس بازار کار می‌گوید: رقمی که سخنگوی کمیسیون تلفیق در خصوص حداقل دستمزد برای سال آینده اعلام کردند، ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است؛ این رقم می‌تواند مبنا و شاخص جدی در تعیین دستمزد کارگران باشد.

حمید حاج‌اسماعیلی، کارشناس بازار کار در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین می‌گوید: موضوعی که من همیشه در خصوص تعیین دستمزد تاکید کردم، نقش و رهبری دولت در تعیین دستمزد است. الان هم این موضوع کاملا جدی است و هنوز دولت است که تعیین‌کننده دستمزد برای کارگران در کشور است.

وی می‌افزاید: به‌هرحال باید رقم دقیق دستمزد را که حد و حدود تعیین‌شده در شورای عالی کار است را در تصمیمات و نظر دولت جست‌وجو کنید. اما توجه کنید که دولت پیشنهادی را به مجلس برد که برای کارمندان دولت حداقل حقوق ۴.۵ میلیون تومان بود، اما خوشبختانه مجلس و کمیسیون تلفیق این رقم را نپذیرفت. هم مشکلات اقتصادی کشور و هم بررسی‌های میدانی از وضعیت اقتصادی مردم، اثرگذار بود تا کمیسیون تلفیق رقم حقوق کارمندان را افزایش دهد.

این کارشناس بازار کار عنوان می‌کند: رقمی که سخنگوی کمیسیون تلفیق در خصوص حداقل دستمزد برای سال آینده اعلام کردند، ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. این رقم به نظر من با رقمی که دولت در لایحه هدف‌گذاری کرده بود، تفاوت جدی دارد. بنابراین من فکر می‌کنم این رقم می‌تواند مبنا و شاخص جدی در تعیین دستمزد کارگران باشد، چراکه به مراتب نسبت به بقیه مولفه‌ها رقمی که کمیسیون تلفیق تصویب کرده، اثرگذاری‌اش در تعیین دستمزد کارگران در شورای عالی کار نسبت به بقیه مولفه‌ها بیشتر خواهد بود.

حاج‌اسماعیلی تصریح می‌کند: اگر شورای عالی کار ۶۰ درصد به حداقل دستمزد که ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار تومان است اضافه کند و حق مسکن را از ۴۵۰ هزار تومان به ۶۰۰ هزار تومان و بن و خواربار را از ۶۰۰ هزار تومان به ۷۰۰ هزار تومان افزایش دهد، تازه به رقم ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان کمیسیون تلفیق برای حداقل حقوق کارمندان می‌رسد. این کار هیچ نیازی به چانه‌زنی ندارد، چون قبلا مصوب شده است؟

مشروح اظهارات حمید حاج اسماعیلی درباره حقوق کارگران را می‌توانید (اینجا) بخوانید.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1602484

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • یه هموطن IR ۰۶:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۴
  این حقوق حتی کفاف ده روز زندگی یه کارگر با چهارتا بچه را نمی‌دهد
 • معین الرعایا US ۰۷:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۴
  16 12
  خدا کنه
 • IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۴
  144 3
  با 5.600 زندگی خودتون می چرخه شما از کجا امدید که به این راحتی تصمیم میگیرید بچه لباس نمی خواد تفریح نمی خواد درس نمی خواد چطور به این نتیجه رسید که این کف خقوق مناسب و دولت تایین کرده
 • نادی IR ۰۷:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۴
  68 4
  اگر می‌خواهید کشور روی خوش ببیند و کشور از حالت رکود خارج شود نیروی فیزیکی کار(کارگران را......)نه پشت میز نشینان را ارج واقعی نهید و به حقوق این قشر از جامعه بها دهید تا تولید و اشتغال در کشور رونق بگیرد ژاپن بعد از بمب گذاری هیروشیما میشه بگی بکلی صفر شد ولی تلاش شبانه روزی تولید کار و زحمت کارگران باعث شد ژاپن احیا گردد (حتی دمپایی چوبی میپوشیدند) کارگر رشد کند جامعه پویا و فعال می‌ماند تنها راه رشد کارگران رسیدگی واقعی به مشکلات این قشر (تامین حقوق کافی در حد کارمند و رفع دغدغه های آنان) خواهد بود حالا از ما گفتن بود که گفتنی ها را باید بگیم.........................
 • US ۰۷:۴۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۴
  23 4
  اوکی
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۴
  70 13
  حقوق کارگرها حداقل باید به ۷م برسد چون کارمندان کلی مزایا دارن ولی کارگرها هیچ مزایایی ندارن و الان دارن با ماهی ۲۷۰۰ کار می‌کنند و فقط باید سعی کنند تا زنده بمونند
 • هم وطن IR ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۴
  45 0
  مردم: میخواهیم راحت زندگی کنند.
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۴
  21 2
  قراردادمستقیم به لقاالله پیوست😂
 • IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۴
  4 1
  gggg
 • 4449260201 IR ۱۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۴
  21 3
  سلام خداوکیلی مسولین ما بازنشسته های تامین اجتماعی را اینقدر اذیت نکنن