پزشک متخصص: قرنطینه ترمز امیکرون را می‌کشد

ایرنا نوشت: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، قرنطینه را یکی از مهم‌ترین اقدامات برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا و سویه اومیکرون دانست و گفت: هر فردی که علایم بیماری را دارد یا مواجه پرخطر داشته باید خود را قرنطینه کند.

دکتر ایلاد علوی فوق تخصص بیماری‌های عفونی روز یکشنبه اظهار داشت: هرچند قرنطینه براساس زمان بروز علایم یا دوره کمون بیماری است، اما افرادی که علایم سویه جدید اومیکرون دارند، حداقل حدود پنج روز (در صورت امکان ۱۰ روز) از بروز علایم خود را قرنطینه کنند.

وی ادامه داد: مبتلایان در این مدت باید از حضور در مجامع و مکان های شلوغ و پرازدحام به شدت خودداری کنند.

این پزشک متخصص یادآور شد: مبتلایان پس از گذشت قرنطینه  پنج روزه اگر مجبور به حضور در محل کار هستند، باید توصیه های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک مناسب را به دقت رعایت کنند.

هر علایم  تنفسی را باید به عنوان اومیکرون در نظر گرفت

علوی تصریح کرد: در حال حاضر که در دوران شیوع سویه جدید اومیکرون قرار داریم هر علایم تنفسی شامل آبریزش بینی، گلودرد، عطسه، سرفه و تنگی نفس، تب، ضعف و بی حالی، بدن درد و دردهای عضلانی را باید به عنوان سویه جدید اومیکرون در نظر گرفت.

وی اظهار داشت: در زمان طغیان هر سویه کرونا هر نوع علایم تنفسی فوقانی و تحتانی جدید یا تشدید علایم زمینه ای قبلی منتسب به سویه در گردش می شود.

 عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با یادآوری اینکه این کار به منظور کنترل طغیان بیماری انجام می شود، افزود: ممکن است ویروس دیگری هم در گردش باشد، ولی انتقال و سرایت و کنترل سویه جدید برای ما مهم است، به عبارتی با این اقدام می خواهیم زنجیره انتقال را قطع کنیم.

علوی یادآور شد: برخی اعلام می کنند که اگر فردی علایم خاصی داشته باشد مبتلا به اومیکرون شده و با علایم دیگر به ویروس دیگر دچار شده است که هیچ کدام از این موارد ارزش بالینی ندارند.

وی، افتراق بالینی و قطعی بین ویروسی های تنفسی را بسیار سخت دانست و گفت: هر نوع علایم تنفسی و علایم سیستمیک همراه، به عنوان کووید ۱۹ در نظر گرفته می شود.

این متخصص بیماری های عفونی یادآور شد: در حال حاضر افتراق بیماری های تنفسی اشتباه محض است و همه افراد را باید مبتلا به اومیکرون محسوب کرد.

اومیکرون سویه غالب در گردش در کشور است

علوی افزود: درحال حاضر ویروس های کلاسیک که سبب سرما خوردگی افراد می شوند در حداقل ممکنه در گردش هستند و سویه ای که هم اکنون در ایران در حال گردش غالب است سویه جدید اومیکرون است.

وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی مبتلایان به مراکز درمانی مراجعه کنند؟، گفت: افرادی که در آستانه بروز علایم نارسایی تنفسی هستند، به عبارتی افرادی که به سمت این علایم می روند مانند حرف زدن دشوار و بریده بریده، افرادی که حین راه رفتن دچار مشکل یا تقلای تنفسی می شود یا به طور  مثال افرادی که در حال استراحت بیش از۲۲ تا ۲۴ نفس در دقیقه دارند، برای درمان نارسایی تنفسی به بیمارستان مراجعه کنند. علایم تنفسی بر حسب سن و سال و بیماری های ریوی و قلبی زمینه ای تعیین می شوند و یک عدد منفرد و خاص برای درصد اشباع اکسیژن به تنهایی و به طور مطلق تعیین کننده شدت بیماری نیست.

 عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: در غیر این صورت اغلب افراد به طور طبیعی در مسیر بهبودی قرار می گیرند و نباید به بیمارستان ها مراجعه کنند.

آیا سرفه های شدید و تب بالا از علایم خطر هستند

علوی همچنین اظهار داشت: سرفه های مکرر و شدید، بدن درد و تب بالا علایم خطر نیستند و درصد قابل توجهی از  این افراد درگیری ریوی هم وجود دارد. وقتی علائم نارسایی تنفسی ندارند نیاز به هیچ مداخله ای نیست. صرف وجود درگیری ریوی، فرد را نمی توان جزو گروه های پرخطر بیماری کرونا محسوب کرد.

وی با یادآوری این که درگیری ریوی در درصد قابل توجهی از بیماران کرونایی وجود دارد، افزود: به همین دلیل باید از تصویربرداری غیر ضروری جلوگیری کرد و این کار فقط باید برای کسی که در مراکز درمانی بستری شدند، انجام شود.

فعلا داروی موثر ضد ویروسی برای درمان اومیکرون وجود ندارد

این پزشک متخصص اظهار داشت: هنوز داروهای موثری که بتواند با ویروس کرونا مقابله کند یا از روند افزایشی آن بکاهد، وجود ندارد به عبارتی فعلا داروی موثری برای درمان اومیکرون و این که بتواند از تبدیل بیماری خفیف به شدید مقابله کند، وجود ندارد.

علوی افزود: ۲ دارو در ۲ شرکت بزرگ در یکی از کشورهای پیشرفته تولید شده اند، اما این داروها هم هنوز در حال مراحل تکمیل کارآزمایی های بالینی بزرگ هستند و فقط مجوز استفاده اضطراری را برای موارد محدودی اخذ کرده اند.

وی تصریح کرد: داروهای دیگر از جمله رمدسیویر در این زمینه مورد استفاده قرار گرفته  که مقالات متعددی علیه آن و تعدادی نیز موافق مصرف آن هستند و این دارو خصوصا در موارد شدید و بحرانی مجزه آسا نیست و عوارض خاص خود را نیز دارد و نباید آن را درمان اول و آخر این بیماری قلمداد کرد.

به گزارش ایرنا، سازمان جهانی بهداشت ۲۶ نوامبر (پنجم آذرماه ۱۴۰۰) سویه اومیکرون را با عنوان B.۱.۱.۵۲۹ پنجمین نوع نگران کننده ویروس کرونا اعلام کرد. این سویه جدید که برای نخستین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد، دارای جهش‌های چندگانه است که باعث نگرانی بسیاری از کشورها شده است.

ویروس کرونا به کمک پروتئینی به نام اسپایک، وارد سلول‌های بدن شده و باعث بیماری کووید-۱۹ می‌شود. حدود ۳۰ تغییر یا بیشتر در پروتئین اسپایک در نوع اومیکرون مشخص شده است که ۲ برابر جهش‌های نوع دلتا است. نیمی از این جهش‌ها در ناحیه ای بوده که ویروس کرونا به کمک آن به سلول بدن انسان متصل شده، وارد آن شده و باعث عفونت می‌شود.

جهش‌ها در این ناحیه ویروس می‌تواند باعث شود دستگاه ایمنی (یعنی آنتی‌بادی‌های ساخته شده بعد از واکسیناسیون یا عفونت قبلی) ویروس را کمتر از قبل تشخیص دهد و خطر عفونت با اومیکرون افزایش یابد.

حداقل سه جهش در اومیکرون به ویروس برای فرار از شناسایی شدن توسط آنتی‌بادی‌ دستگاه ایمنی کمک می‌کند. ظاهراً جهش دیگری هم توانایی آن را برای ورود به سلول‌های انسان افزایش می‌دهد و باعث انتقال بیشتر آن می‌شود.

 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه ۲۸ آذر ماه مشاهده سویه اومیکرون کرونا در ایران را تایید کرد.

 اپیدمیولوژیست ها و متخصصان تاکید دارند با توجه به ورود پیک ششم کرونا، مردم باید مواردی را به دقت رعایت کنند که یکی از مهم ترین آنها تکمیل واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی است. تکمیل واکسیناسیون همه اقشار در هر سنی طبق پروتکل های وزارت بهداشت اکیدا توصیه می‌شود و این کار باید در اسرع وقت انجام شود.

به گفته آنها با توجه به اینکه تحقیقات نشان می دهد افرادی که سه نوبت واکسن کرونا با اثربخشی بالا را تزریق کرده اند درصورت ابتلا به اومیکرون با یک بیماری خفیف روبرو می شوند.

متخصصان ژاپنی به تازگی در یک مطالعه گزارش کردند که سویه جدید ویروس کرنا موسوم به اومیکرون از ثبات محیطی بالاتری نسبت به سویه های قبلی برخوردار است.

در این مطالعه سویه کرونا ویروس ووهان و دیگر سویه های نگرانی‌ کننده آلفا، بتا، دلتا و اومیکرون به لحاظ میزان بقا و عفونت‌زایی مقایسه شد. متخصصان با استفاده از نمونه‌های آزمایشگاهی از پوست انسان و بسترهای پلاستیکی، پایداری محیطی سویه های مختلف ویروس کووید را ارزیابی کردند.

متخصصان ژاپنی در این مطالعه پایداری ویروس کرونا و سویه های آن را روی سطوح پلاستیکی و پوست انسان ارزیابی کردند. پس از قرار دادن ویروس روی سطح پلاستیک و پوست، بقای ویروس در شرایط آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفت.

آنها پایداری ویروس های مختلف را روی سطح مدل پوست انسان ارزیابی کردند و همچنین به اثربخشی ضدعفونی کننده های مختلف در برابر ویروس های موجود روی پوست انسان پی بردند. در این مطالعه از ضدعفونی‌کننده‌های مبتنی بر الکل، اتانول و ایزوپروپانول استفاده شد.

این متخصصان اظهار داشتند: روی سطح پلاستیک، زمان بقای سویه ووهان، آلفا، بتا، گاما، دلتا و اومیکرون به ترتیب ۵۶، ۱۹۱.۳، ۱۵۶.۶، ۵۹.۳، ۱۱۴ و ۱۹۳.۵ ساعت است.

۲۳۵۲۳۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1602534

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =