همشهری جوان نوشت:

صحبت از داشتن دو یا سه زن که به میان می‌آید، همه بی‌اختیار فکری کنند که محال است در کشور‌های غربی هم بشود لغتی به نام «تعدد زوجات» پیدا کرد.

اما مسئله این است که نه امروز بلکه از سال‌هایی بسیار قبل تر از ظهور دین اسلام هم آیین‌ها و مکاتب مذهبی دنیا مسئله چند همسری را در خودشان داشته‌اند. اصلاً خود واژه چند همسری یا «پلی‌گون» واژه‌ای است لاتین که در زمان یونان باستان به کسی گفته می‌شده که ازدواج‌های متعدد دارد

 غیر از ریشه تاریخی پدیده چند همسری، در واقع در تمامی ادیان آسمانی به غیر از مسیحیت، داشتن چند همسر در یک زمان مسئله‌ای مخالف قانون خداوند نیست. البته در انجیل هم نص صریحی وجود ندارد که تعدد زوجات را حرام کرده باشد. اما از آنجا که در انجیل آمده «خداوند برای هر مردی همسری آفریده است»، مسیحیان دلیل می‌آورند که در حالت عادی باید به یک زن اکتفا کرد. هرچند که بین گروه خاصی از مسیحیان آمریکا به نام «مومون‌ها» چند همسری رواج دارد.

مسئله این است که این روز‌ها کشور‌هایی برای ترویج چند همسری تلاش می‌کنند که مدت‌ها ازدواج‌های مکرر مردان را رفتاری بدوی می‌دانستند در اروپا به خاطر دو جنگ جهانی و سه دهه جنگ و خونریزی نسبت جمعیت زنان به مردان به هم ریخت. تا جایی که به دلیل کشته شدن مردن زیادی در آن برهه 30 ساله، برابری تعداد زنان و مردان در کشور‌های اروپایی از بین رفت.

به خصوص در آلمان غربی که نزدیک به 6 میلیون زن بیوه بی‌سروهمسر به حال خودشان رها شده بودند. همان زمان آلمانی‌ها با همه معذوریت‌های مذهبی‌شان تصمیم گرفتند با مطرح کردن قانون چند همسری به زنان آواره سروسامان بدهند. این خواسته خود زن‌های آلمانی هم بود اما کلیسا به هیچ صورتی زیر بار حرف آنها نرفت و همین شد که بعد از مدتی آلمان غربی با معضلی بزرگ‌تر از جنگ وویرانی روبه‌رو شد: فساد!

همان معضلی که امروز آلمانی‌ها را دوباره به صرافت تلاش برای مجاز شدن قانون چند همسری در این کشور انداخته است. آنها برای حل مشکل آزادی تعدد زوجات در کشورشان حتی دست به دامان دانشمندان دانشگاه الازهر مصر هم شده‌اند و با آوردن آنها به «بن» از آنها خواسته‌اند درباره کم‌وکیف قضیه تحقیق کنند.

کشور‌های کانادا و روسیه هم مانند آلمانی‌ها به خاطر به هم خوردن توازن جمعیت مردها و زن‌هایشان سال‌‌هاست که در حال بررسی آزادی تعدد زوجات هستند. می‌گویند در روسیه تعداد زن‌ها 21 میلیون نفر بیشتر از شمار مرد‌هاست. این وسط کشور‌های آفریقایی سال‌هست به زندگی با همسران متعدد عادت کرده‌اند. در جایی مانند کنیا داشتن فقط یک همسر اتفاق بسیار عجیب و خارج از عرفی به حساب می‌آید «آکو کودنجر» مشهور‌ترین تبعه کنیایی است که به خاطر داشتن همزمان 100 همسر در دنیا به شهرت رسیده. در نیجریه و آفریقای جنوبی هم وضع همین است.

یاکوب زوما ، رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی به داشتن سه همسرش افتخار می‌کند. عمر‌البشیر رئیس‌جمهور سودان حتی زمانی برای زیاد شدن جمعیت کشورش دستور ازدواج مکرر مردان را داده بود. آسیایی‌ها هم که دیگر وضعیت‌شان معلوم است. عرب‌ها در خانه‌ای بودن وجود دو زن قدم نمی‌گذارند و چشم بادامی‌های تایلند و برمه هم بیشترشان حداقل دو زن دارند که البته صدایش را در نمی‌آورند.

 30145

 

کد خبر 160428

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۱
  2 2
  شاهد از غیب اومد
 • بدون نام IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۱
  30 10
  اگر شما مسئله تون توازن جمعیته اگر تعداد آقایون بیشتر از خانم ها بود میشه خانم ها چند تا شوهر داشته باشن؟ آخه این استدلاله؟
 • بدون نام IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۱
  22 7
  خیلی چیزها خیلی جاها عرف است ما باید عرف خودمان را مانند عرف دیگر ممالک کنیم؟ مثلن در تبت عرف است که زنان چند شوهر دارند ما باید عرف تبت را مثال بیاریم برای الگوی عملی در جامعه ی خودمان؟
 • بدون نام IR ۰۳:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۳
  13 2
  هوس خوبی ولی باید با تعقل زندگی کرد .واحساسات را کنترل کرد.کنترل یک خانم و زندگی درست وحلال افتخار امیز تر از چند همسری است.
 • حسین جهانیان IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۳
  8 2
  بسمه تعالی. سلام خدا بر حضرت مصطفی(ص)و اسلام نابش
 • بدون نام IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۴
  12 5
  چه انسانهای متشخصی رو هم مثال ادعاش میاره.آکو کودنجر، عمرالبشیر قاتل. پس بگو این آکو کودنجر یک بدکاره تمام عیاره دیگه .بعد هم این الفاظ رو در مورد زنها بکار میبرند.
 • عباس- IR ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۴
  12 23
  ما الگو را دين پيامبر ميگيريم كه چند همسر ميتونيم بگيريم نه ديني ديگرتودين اسلام كسي نميتونه چند شوهر بگيرند كه بقيه نظر دادند