۰ نفر
۱۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۰
زمان اعمال آخرین تغییرات کنکور اعلام شد

باشگاه خبرنگاران نوشت: رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تغییرات سهمیه‌ها هنوز در مرحله بررسی است و قطعاً به آزمون‌های سال ۱۴۰۱ نمی‌رسد.

صد و پنجاه و نهمین جلسه از شورای ستاد راهبری اجرایی نقشه جامع علمی کشور به ریاست سعیدرضا عاملی و با حضور اعضای این شورا برگزار شد.

در این جلسه، عبدالرسول پورعباس معاون وزیر عتف و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تغییرات سهمیه‌ها هنوز در مرحله بررسی است و قطعاً به آزمون‌های سال ۱۴۰۱ نمی‌رسد. همه تغییرات آزمون‌های ۱۴۰۱ انجام‌ شده و تغییر جدیدی ندارد؛ اما در هر صورت سهمیه‌ها حذف نمی‌شوند، بلکه ساماندهی می‌شوند.

احسان جمالی، معاون فنی و آماری سازمان سنجش نیز به‌ ضرورت اصلاح سهمیه‌های کنکور اشاره کرد و گفت: کلیت عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو بر این مبنا استوار است که فرد دارای نمره بالاتر، شانس بالاتری برای پذیرش داشته باشد. سهمیه بومی گزینی نیاز به ساماندهی دارد؛ چرا که داوطلبان مناطق کم برخوردارتر شانس قبولی در استان‌ها و دانشگاه‌های شهرهای برخوردارتر را کمتر دارند.

در این جلسه تمام مسئولان مرتبط با بحث سهمیه‌های کنکور حضور داشتند. دستور کار درباره تجمیع و بهینه‌سازی سهمیه‌های متنوع و متعدد و بعضاً متناقض در جهت تقویت ملاک‌های علمی سنجش، ایجاد توازن و تعادل در توان علمی ورودی‌های آموزش عالی، برقراری عدالت آموزشی با توزیع عادلانه فرصت‌ها و امکانات تحصیل و تحقیق در آموزش عالی، حمایت از مناطق کمتر برخوردار با تخصیص هدفمند ظرفیت و سهمیه، حمایت از جوانان با وضعیت علمی مناسب با تعیین حدنصاب نمره علمی قابل‌قبول، ایجاد تلفیق فرهنگ‌ها و همدلی بین اقوام مختلف، ایجاد رقابت سالم بین داوطلبان و افزایش احساس رضایت در آن‌ها و ایجاد امید به اصلاح و بهبود قوانین و مقررات در افکار عمومی بود.

۴۷۲۳۳

کد خبر 1608874

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =