بهبودی از کرونا ایمنی طولانی‌مدت در برابر سویه‌های جدید ایجاد می‌کند

مهر به نقل از هلث دی نیوز، نوشت: افرادی که مبتلا به کووید ۱۹ شده اند ممکن است ایمنی طولانی مدتی در برابر سویه های جدید ویروس داشته باشند، اما محققان می گویند واکسیناسیون بهترین عامل محافظتی در برابر عفونت مجدد است.

در این مطالعه کوچک، محققان نمونه‌های خون ۲۴ نفری را که مبتلا به کووید ۱۹ از نوع بدون علامت تا شدید شده بودند را تجزیه و تحلیل کردند. در حالی که آنهایی که علائم خفیف یا بدون علائم داشتند، همیشه آنتی بادی‌های اختصاصی کروناویروس در خون خود نداشتند، اما همه ۲۴ نفر دارای سلول‌های ایمنی موسوم به سلول‌های B حافظه بودند که هنگام قرار گرفتن در معرض ویروس، آنتی بادی کروناویروس تولید می‌کردند.

دکتر «بیل مسر»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه علوم و بهداشت اورگن، گفت: «سویه های نگران کننده فعلی به احتمال زیاد از سیستم ایمنی افرادی که از عفونت بهبود یافته اند فرار نمی‌کنند.»

تا ۱۱ ماه پس از عفونت، این سلول‌های B حافظه نه تنها به نظر می‌رسید که به ویروس اصلی واکنش نشان می‌دهند، بلکه انواع به اصطلاح نگران کننده را نیز تشخیص دادند.

اما محققان می‌گویند که نمی‌توان با اطمینان گفت که آیا پاسخ سلول B که آنها کشف کردند واقعاً پاسخ ایمنی مؤثری در برابر انواع سویه های ویروس ایجاد می‌کند یا خیر.

مسر تاکید کرد: «واکسیناسیون بهترین محافظت در برابر عفونت مجدد را ارائه می‌دهد و همچنین بهترین محافظت را در برابر بیماری جدی یا مرگ برای افرادی که مبتلا به کووید نیستند ایجاد می‌کند.»

بیشتر بخوانید:

تکلیف آموزش حضوری در مدارس با افول اومیکرون روشن شد

آخرین آمار کرونا اعلام شد؛ ۱۷۲ جان باخته دیگر

47231

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1609011

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =