چرا اصول‌گراها، گول چادر کاترین شکدم را خوردند؟

عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:موضوع جالب این روزها نکاتی است که یک خانم غربی و ظاهرا اسراییلی به نام کاترین شکدم در یک روزنامه اسراییلی نوشته است.

این خانم که مدتی به ایران می‌آمده، مورد استقبال رسانه‌های رسمی حکومتی بوده و با حجاب کامل و حتی چادر به زیارت کربلا و پیاده‌روی آن رفته است و اکنون مدعی است از ابتدا نفوذی بوده. 

برخلاف فضای عمومی که درباره او داستان‌سرایی‌های مفصل کرده‌اند، نمی‌توانم از وی به عنوان یک جاسوس کارکشته نام ببرم و هنوز هم نمی‌دانم که آیا هدف او جاسوسی و دسترسی به اطلاعات ویژه بوده، یا هدف اصلی همین اتفاقی است که رخ داده و چیزی فراتر از آن ندارد. البته در مقام رد ابعاد بزرگ از جاسوسی احتمالی او نیز نیستم، ولی چون تاکنون شواهد روشنی از ابعاد ماجرا آشکار نشده، باید در اظهارنظر احتیاط کرد.

در این یادداشت در پی طرح مساله مهم دیگری از این ماجرا هستم. اینکه چرا چنین افرادی به راحتی پذیرفته می‌شوند؟ ممکن است پاسخ و تحلیل این یادداشت برای شما تا حدی نامتعارف باشد، ولی اگر دقت شود، شاید با منطق آن همراه شوید. پاسخ کوتاهم این است. فقدان اعتماد به نفس، غرب‌گرایی و رسوخ فرهنگ تبشیری که این نیز بازتابی از غرب‌گرایی است ریشه این نوع نفوذها است. چرا؟  مشکل نواصولگرایان این است که به‌شدت دنبال سیاست تبشیری هستند و می‌خواهند غیر مسلمانان را مسلمان کنند، آن‌هم اسلام شیعی. حتی شیعه شدن سایر مسلمانان نیز به همین اندازه برای آنان مهم است. کلی هم برای این هدف هزینه می‌کنند. این سیاست بیش از آنکه تهاجمی باشد، مشابه آنچه که در صدر اسلام و عصر گسترش اسلام شاهدیم، سیاستی تدافعی است.

مسلمانان اولیه از اسلام آوردن دیگران، حقانیت اسلام را نتیجه نمی‌گرفتند، بلکه برعکس بود. چون اسلام را حق می‌دانستند، اسلام آوردن دیگران را برای آنان افتخار می‌دانستند و نه برعکس. این تفاوت ظریفی است. هرگاه یک نفر در جهان به ویژه جهان غرب درباره اسلام یا شیعه نکته مثبتی بگوید، نواصولگرایان آن را به منزله حقانیت اسلام و شیعه تلقی و تبلیغ می‌کنند و هرچه جایگاه آن فرد بالاتر باشد برای آنان خوشایندتر است. اگر رویکرد مثبت آن شهروند غربی با تغییر دین و رفتار همراه شود، عالی‌تر است. به ویژه اگر زن باشد و حجاب کامل را انتخاب کند. 

کسی نیست که به این افراد بگوید در کنار گوش شما میلیون‌ها جوان و شهروند ایرانی در حال جدایی از دین هستند و کک هیچ کدام‌تان هم نمی‌گزد، پس چرا نسبت به مسلمان شدن یک نفر تا این حد دست و پای خود را گم می‌کنید؟ اخیرا دیدم که دوباره نسبت به مسلمان شدن فوتبالیست هلندی سیدورف چه میزان خوشحالی کرده‌اند (فارغ از صحت و سقم ماجرا که نمی‌دانم) و به همسر ایرانی او که موجب اسلامش شده درود و صد درود فرستاده‌اند!

اینکه تایید خود را از مسلمان شدن یک غربی می‌گیرند و صدها هزار جوان مسلمان حتی بیخ گوش‌شان را از دست داده و کوچک‌ترین واکنشی نشان نمی‌دهند ناشی از فقدان اعتماد به نفس و غرب‌گرایی شدید است و الا این چه اهمیتی دارد که یک نفر در ینگه دنیا مسلمان شود؟ آن‌هم در حالی که میلیون‌ها مسلمان در این سوی جهان در حال حرکت در مسیری متفاوتند. 

خانم کاترین شکدم دقیقا از همین روزنه وارد مجموعه رسمی نواصولگرایان شده است. شاید بهتر است کلمه روزنه را به کار نبریم، به جایش بگوییم دروازه. «یک زن غربی، مسلمان می‌شود و در حوزه سیاست و فرهنگ همان چیزهایی را می‌گوید که نواصولگرایان دوست دارند، دو تا لیوار هم بار غرب می‌کند، بعد هم به ظواهر شیعی ملتزم شده و به پیاده‌روی اربعین می‌رود و در تلویزیون رسمی با زبان انگلیسی از اسلام و شهادت و حجاب حرف می‌زند.» از نظر نواصولگرایان این بزرگ‌ترین سند حقانیت و تودهنی به مخالفان است. تودهنی بزرگ به زنان غیر محجبه. پاسخ دندان‌شکن به مخالفان دین و سیاست نواصولگرایی. این بازتابی است از کارکرد دورویی در فرهنگ نواصولگرایان. این بازتابی است از رفتار خشن و تفرعن‌مآب آنان در برابر مردم خود که به صورت رفتار خاضعانه در برابر غربی‌های تازه مسلمان‌شده از خود بروز می‌دهند. 

این جماعت حتی حاضر نیست به این نکته توجه کند، اگر این تغییر دین را می‌پذیرید، پس چرا مسلمانانی که کیش جدید را انتخاب می‌کنند، مجازات می‌کنید؟ در حالی که همان غربی‌هایی که تا این حد علیه‌شان تبلیغ می‌کنید، برای تغییر دین خانم شکدم یا آقای سیدورف مشکلی ایجاد نمی‌کنند؟ آیا تبعات این قاعده را می‌پذیرید که تغییر دین خوب و مجاز باشد؟ 
در این یادداشت نخواستم به نکات دیگر از جمله سکوت کشنده نواصولگرایان درباره این رویداد و تبعات سیاسی آن بپردازم. این نفوذها محصول زمینه‌هایی است و تا آنها هستند این نفوذها فقط بخش آشکار و حتی کوچک آن زمینه‌ها است.

۲۱۳۰۲

کد خبر 1610026

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 23
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حسین ماهرانی IR ۰۷:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  0 0
  خانم آقای سیدورف چگونه مسلمانی است که حداقل حجاب را رعایت نکرده!؟
 • IR ۰۷:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  0 0
  درود بر شما عالی بود.
 • بی نام IR ۰۷:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  0 1
  روایت هست جوانی به شور نماز می خواند شیطان را دید که رشته هایی بردوش میرفت. گفت این رشته ها چی هست؟ شیطان گفت بند مومنین که موقعی نماز با خلوص می خوانند آن را تکان می دهم تا حواسشان پرت شود. جوان گفت رشته من کدام است. شیطان خندید و گفت تو که از مایی! حالا اقای عبدی بله نفوذی به اصولگراها میزنه. دنبال رشته نفوذ توی اصلاح طلبها نگرد. اگه بپرسی نفوذی چرا توی اصلاح طلبا نیست انوقته که چون شیطان میگه "شما که از مایی"
 • معین الرعایا US ۰۷:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  0 0
  من باور نمیکنم دلیل گول خوردن تا این اندازه مبتذل باشه و به قول عبدی، دلیلش چادر این خانم بوده باشه. اما فرض میکنم اصولگراها واقعا گول چادر شکدم را خوردن. عباس عبدی میپرسه چرا گول چادرش را خوردید؟ عرض میکنم به همان دلیلی که گول ریش تو را خوردن و خیال کردن تویی که از دیوار سفارت آمریکا بالا میکشی، خیلی حزب اللهی هستی. آقای عبدی! باور کن دوره ات تمام شده. به خاطر حرص و طمعی که گریبانگیر خیلی از پیرها میشه، دست بردار نیستی. تو هر ایرادی به دیگران بگیری، اول به خودت وارد است. باور کن دنیا ارزش این را نداره که اینقدر قیقاج رانندگی میکنی و خودت را به در و دیوار میزنی. خودت را بازنشسته کن و برو سواحل کیش و کاسپین آفتاب بگیر. برای اعصاب ات هم خوبه.
 • حسینی دولت آبادی از قزوین IR ۰۸:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  1 0
  همین دیشب آقایی از آرژانتین در برنامه خندوانه حضور داشت که خودش و خانواده اش سالهاست در ایران حضور دارند و با گرفتن بودجه از ..... در آمریکای جنوبی و اروپا به تبلیغ مشغول هستند. جالب اینکه ایشان از سختی دوری های شش ماه از خانواده در سفرهای تبلیغی میگفت!! آقای عبدی چه زیبا گفتند که میلیونها ایرانی که دارند از دین دور می شوند را رها کرده اند و به تعداد انگشت شماری که مجیز اینها را میگویند دلخوش هستند. خدا آخر و عاقبت ما رو بخیر کنه.
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  0 0
  یه نکته دیگه اینکه اگه همون خانم سیدورف که باعث اسلام آوردنش شده با همین شکل و شمایلی که داره بیاد ایران ، تو همون فرودگاه به جرم بی حجابی بازداشت میشه😂
 • IR ۰۹:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  0 0
  دقیقا درست گفتی بعدش این را هم اضافه کنید اگر کسی مثل اصلاح طلبان مرتکب این اشتباه شده بودند زمین و زمان را اصول گرایان دوخته بودند
 • حسن IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  0 0
  اینها فقط توی فیلماشون قوی هستند
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  0 0
  فرمودید: اینکه کنار گوشتان جوانانی هستند که نسبت به دین زده میشوند، خب این انتقاد درست است همه در این خصوص مقصرند اصولگرا و اصلاح طلب ندارد ولی بسنجید که در 8 سال دوره روحانی چه ضربات مهلکی به اعتقادات مردم وارد کردند،(حداقل ای کاش آن زمان رئیس جمههور در لباس روحانی نبود) و اما اینکه در نکته پایانی نوشتید : که در غرب برای تغییر دین خانم شکدم یا آقای سیدورف مشکلی ایجاد نمی‌کنند؟ / این مطلب علمی وتحقیقی نیست ، بالاخره چارچوب دین ناب را باید لحاظ می کردید لطفا مطالعه فرموده واظهار نظر فرمایید.وانگهی برای حفظ جوانان و یا خدای ناکرده دین گریزی بعضی ها رسانه ها هم می تواند نقش داشته باشند3
 • IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  0 0
  چون در مقابل غرب احساس ضعف و حقارت میکنند.همه را با انگ غرب گرایی میزنند اما خودشان در نهایت غرب پرستی هستند!
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  2 0
  الان هم که دوره ظواهر و ریا کاری است طرف با یه چادر و چفیه ساده تا کجاها که نفوذ نکرده.
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  0 0
  به همان دلیل که ظریف گول امضای کری را خورد...
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  0 0
  با نظر شما خیلی موافق نیستم. علت در توهم آقایان است . در همه چیز و درهمه توهم دارند، توهم دانایی، توهم تخصص، توهم مملکت داری و ...
 • وطن پرست IR ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  0 0
  چون اصولگراهافقط به ظاهرشخص نگاه میکنند.نه به درونش
 • IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  0 0
  افرین
 • رهگذر IR ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  0 0
  دولت جاسوس پرور بنفش باعث ورود اين جاسوسه شده. وزارت اطلاعات كه دست اختلاس طلبهاي بنفش بوده
 • IR ۱۴:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  2 0
  چون عقلشان همین اندازه و جز ظاهری از اسلام نمی فهمند و نمی خوان بفهمند
 • مهدی شیرازی IR ۱۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  0 0
  بزرگترین بلا اینست که انسان عقلش کم وزورش زیاد باشد
 • IR ۱۵:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  1 0
  در اصول گرایان ارزش تظاهر به دین بیشتر از خود دینداری است برای همین هم هست که در دوران مسولیتشان انسانهای متملق و چاپلوس به بالاترین مقامات کشوری می رسند
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  0 0
  عالی بود عالی البته کو گوش شنوا
 • IR ۱۶:۲۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  0 0
  کمتر چاخان کنید همین دروازه جاسوس ها هم فقط دولت روحانی
 • سحر IR ۱۸:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۶
  0 0
  چرا نظرات مخالف رو نمیزارید
 • ناشناس IR ۰۶:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۷
  0 0
  دقیقا چقدر عالی و خوب بیان کردید امید گوش شنوایی باشد