۰ نفر
۱۶ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۱
احیای برجام نیازی به مصوبه مجلس ندارد

ایلنا نوشت: یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: احیای مجدد برجام نیازی به تائید مجلس ندارد اما پارلمان یک قانونی دارد به اسم «اقدام راهبردی در برابر تحریم‌ها» و همان‌طور که مجلسی‌ها بیان می‌کنند قصد دارند توافقی که احیا می‌شود را با معیارهایی که در این قانون آمده تطبیق دهند.

محمد جواد جمالی نوبندگانی با اشاره به مذاکرات میان ایران و 1+5 و مسأله قانون راهبردی مجلس که بهانه‌ای برای برخی از نمایندگان جهت مخالفت با تلاش‌های صورت گرفته در وین شده است،  تاکید کرد: به نظر می‌رسد پس از آن که ما دست برتر را در غنی‌سازی ۶۰ درصد اورانیوم به دست آوردیم آمریکایی‌ها به دنبال توافق هستند و می‌دانند توافق با جمهوری اسلامی ایران به نفعشان است.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اروپایی‌ها هم بارها اعلام کردند که توافق برجام امنیت آنها را تقریباً تضمین می‌کند، از این رو امروز با توجه به این‌که این توافق معلق شده و بحث امنیتی اروپائیان هم به نوعی معلق است، مخصوصا بعد از اتفاقات اوکراین، یک نوع اشتیاق را در طرف‌های مقابل برای رسیدن به توافق می‌بینیم. البته جمهوری اسلامی هم تمایل خوبی برای توافق دارد.

وی با بیان اینکه جریان‌های سیاسی و مردم باید نگاه کنند منافع ملی‌شان در چه زمانی به کدام طرف می‌رود و به چه چیزی اقتضا دارد، گفت: در عالم سیاست هیچ کشوری نمی‌تواند دوست و دشمن دائمی باشد، بنابراین باید مشاهده کنیم آن توافقی که منافع ما را تامین کند چیست، حال با هر کسی که شد با رعایت معیارهایی که داریم باید صورت گیرد.
 

احیای برجام نیازی به مصوبه مجلس ندارد

بیشتر بخوانید : 
 

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم، ادامه داد: متاسفانه مشاهده می‌کنیم به این دلیل که طرف مقابل هم رسانه فارسی‌زبان زیاد در اختیارش دارد، جنگ تبلیغاتی‌شان راه می‌اندازند. بنابراین من فکر می‌کنم باید بگذاریم چیزی که منافع ملی ما را تامین می‌کند هم اجرایی شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برجام یکبار در مجلس تصویب شده و توافقی هم اگر حاصل شود، توافق جدیدی نیست و آنچه که در گذشته اتفاق افتاده است احیا می‌شود آیا باید مجدداً به تصویب مجلس برسد، بیان کرد: این موضوع را می‌توان این‌گونه تفسیر کرد به دلیل آن که برجام یکبار در مجلس به تصویب رسیده است، در صورت احیای مجدد نیازی به تائید مجلس ندارد اما پارلمان یک قانونی دارد به اسم «اقدام راهبردی در برابر تحریم‌ها» و همان طور که مجلسی‌ها و نمایندگان عضو کمیسیون امنیت ملی بیان می‌کنند؛ قصد دارند توافقی که احیا می‌شود را با معیارهایی که در قانون «اقدام راهبردی در برابر تحریم‌ها» آمده،  تطبیق دهند.

جمالی نوبندگانی تاکید کرد: اصل برجام نیازی به تائید و مصوبه  مجلس ندرد؛ چراکه یکبار تایید شده است اما این‌ احتمال که مجلس تاکید کند با مصوبه‌اش تطبیق داشته باشد، بسیار زیاد است.

وی درباره اینکه باتوجه به شرایط کشور چه میزان نیاز است مجلس در مواردی آسان بگیرد تا هرچه زودتر برجام اجرایی شود، عنوان کرد: در دوران ترامپ همانطور که دولت اعلام کرد یک قطره نفت هم نمی‌توانستیم بفروشیم اما در حال حاضر شرایط به گونه‌ای شده است که خوشبختانه نزدیک به یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت در روز فروش می‌رود و یک مقداری از هم گسیختگی تورم که وجود داشت، از بین رفته است. البته امروزه تورم وجود دارد منتها آن لجام گسیختگی که قبلا وجود داشت، امروز وجود ندارد.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مسأله دیگر این است که طرف مقابل نباید احساس کند که اگر برجام به تصویب نرسید، فشار زیادی روی اقتصاد وارد شود.

وی خاطرنشان کرد: در مذاکرات دو و چندجانبه همیشه در مورد یک چیزهایی شما باید گذشت یا چشم‌پوشی کنید و یک چیزهایی را بگیرید، بنابراین همیشه این گونه نیست که ما فقط برنده قضیه باشیم موضوع این است که بتوانیم حداکثر خواسته‌های‌مان را تامین کنیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم تاکید کرد:  قطعاً اینگونه نیست که ما صددرصد خواسته‌هایمان را در یک گفت‌وگو و مذاکره بتوانیم تامین کنیم اما می‌توانیم به خواسته‌های حداکثری خودمان برسیم که اگر مجلس هم مشاهده کند، این اتفاق افتاده است به نظرم بپذیرد که توافق اجرایی شود.

۲۱۲۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1610103

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =