ادعاهای خصمانه کمیته چهارجانبه عربی علیه ایران

ایسنا نوشت: کمیته چهارجانبه عربی بار دیگر ادعاهایی بی اساسی علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد.

به نقل از الشرق الاوسط، کمیته چهارجانبه عربی متشکل از عربستان، امارات، بحرین و مصر در نشست خود در حاشیه صد ‌و پنجاه و هفتمین نشست دوره ای اتحادیه عرب که امروز در مقر این اتحادیه در قاهره برگزار شد، ادعاهایی علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد.

در این نشست که به ریاست عربستان برگزار شد، وزرای خارجه چهار کشور عربی ایران را به دخالت در امور داخلی کشورهای عربی متهم کردند و اظهارات مسئولان ایرانی در رابطه با کشورهای عربی را تحریک آمیز خواندند.

این کمیته ایران را به حمایت تسلیحاتی از آنچه که ''شبه نظامیان تروریستی در برخی کشورهای عربی'' خواندند، متهم کرد.

چهار کشور عربی در این نشست از گسترش برنامه موشکی ایران انتقاد کردند ‌و مدعی شدند که تهران موشک های بالستیک به انصارالله یمن می دهد.

این کمیته چهارجانبه ضد ایرانی مدعی شد که انصارالله یمن به وسیله پهپادها و موشک های ایرانی عربستان و امارات را مورد هدف قرار می دهد و این امر تهدیدی جدی برای امنیت و ثبات منطقه و در تضاد با قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت است.

این کمیته همچنین تاکید کرد که ایران باید به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت درخصوص برنامه موشکی پایبند باشد.

وزرای خارجه چهار کشور عربی اعلام کردند: ما از تلاش های بین المللی در راستای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته ای از جمله مذاکرات وین حمایت می‌کنیم و بازگشت به برجام گامی در راستای تحقق امنیت است اما نقطه رسیدن نیست.
آن ها همچنین خواستار تقویت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی بر برنامه ‌هسته ای ایران و تلاش جدی برای رسیدن به یک توافق قوی تر و طولانی تر شدند.

وزرای چهار کشور عربی همچنین ادعاهایی درخصوص جزایر سه گانه ایرانی مطرح کردند.

آن ها همچنین ایران را به دخالت در امور یمن، سوریه، مراکش و بحرین متهم کردند.

کمیته چارجانبه عربی تاکنون بارها در بیانیه‌های خود موضع‌گیری‌های مشابهی در ارتباط با ایران اتخاذ کرده است گرچه این کشورها به شکل دوجانبه تلاش می‌کنند مواضع به مراتب نرم‌تری در قبال ایران در پیش بگیرند.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1611010

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =