بازگشت  روحانی از قله سکوت با گام هایی شمرده | نشانه شناسی ورود «شیخ» به میدان سیاست

قرن نو نوشت: چند ماهی می شود که حسن روحانی کلید ساختمان پاستور را به ابراهیم رئیسی تحویل داده است و البته چند ماهی هم می شود که از سکوت سنگین او می گذرد اما کم کم نشانه ها حکایت از روزهای پایانی این سکوت دارد.

 گویا یک رسم شده است که وقتی ردای ریاست جمهوری از تن در آورده می شود و مهمترین کرسی اجرایی کشور به نفر بعدی محول می شود تا مدتی روال کار، در پیش گرفتن سکوت باشد و سکوت... اما این مدت که می گذرد کم کم لاک دفاعی کنار گذاشته می شود  و  آن زمان است که دیگر آخرین سنگر، سکوت نیست.

پایان روزهای سکوت

۱۶ سال پیش دفتر سه راه یاسر  و پایان سکوت سید محمد خاتمی برای سالها تبدیل شد به مهمترین  نقطه برای تصمیمات سیاسی و برنامه ریزی جریان چپ ؛ ۸ سال پیش هم دفتر ولنجک شد نقطه ی بر و بیای احمدی نژاد و حلقه ی وابسته به او برای ثبت شدن بر صدر اخبار. حالا چند ماهی می شود که حسن روحانی کلید ساختمان پاستور را به ابراهیم رئیسی تحویل داده است و البته چند ماهی هم می شود که از سکوت سنگین او می گذرد اما کم کم نشانه ها حکایت از روزهای پایانی این سکوت دارد. 

توئیت های مناسبتی اما کنایه دار 

چندین ماه از زمانی که حسن روحانی کرسی ریاست جمهوری را به رئیسی تحویل داده می گذرد، در این مدت با جود نقدهایی که از گوشه و کنار نسبت به دولت یازدهم و دوازدهم از سوی ساکنان جدید ساختمان پاستور به گوش می رسید اما هیچ اظهار نظری از سوی روحانی از هیچ تریبونی به گوش نمی رسید تا اینکه اولین توئیت حساب کاربری حسن روحانی که حالا در معرفی نوشته شده "پایگاه اطلاع رسانی حسن روحانی" اولین توئیت بعد از پایان انتخابات را منتشر کرد و نسبت به تاخت و تازهای طالبان در افغانستان و و به دست گرفتن حکومت توسط این گروه تندرو واکنش نشان داد. 

چند روز بعد  به مناسبت میلاد حضرت رسول (ص) روحانی بار دیگر توئیتی در حساب کاربری خود منتشر کرد و نوشت: " نظام اسلامی ما، در هر گام باید جلوه درخشان‌تری از اخلاق محمدی را به جهانیان نشان دهد. امسال و هر سال، #میلاد_پیامبر را با بهره‌ای نو از اخلاق جشن بگیریم. #روز_اخلاق " او ادامه داد : "در نگاه پیامبر، هدف وسیله را توجیه نمی‌کرد؛ عدالت‌خواهی مجوز سلب آزادی نبود و ادعای حق‌طلبی، راه تندخوئی و قانون‌شکنی را نمی‌گشود. او که در برابر ستمگران شجاعانه به جهاد می‌ایستاد، همواره در برابر حقوق مردم، سر تواضع فرو می‌آورد.     "#مدعیان_اسلامیت را با ترازوی #اخلاق باید سنجید.

اما اوج کنایه روحانی در این رشته توئیت بود که نوشت: " به اوج رساندن زیبایی‌های اخلاقی، هدف اصلی پیامبر(ص) بود. عفو فراگیر او، عامل فتح پایدار و رحمت گسترده‌اش موجب جذب حتی مخالفان گردید. در آیین او، قدرت در خدمت #اخلاق بود نه آنکه اخلاق و دین، #نردبان_قدرت شوند".

گام هایی شمرده برای خروج از سکوت | نشانه شناسی بازگشت «شیخ» به میدان سیاست

بیشتر بخوانید:

جلسه ای پر سر و صدا 

اواسط بهمن ماه بود که خبر  جلسه حسن روحانی، ناطق نوری و سید محمد خاتمی حسابی خبرساز شد؛ جلسه ای که بعضی ها می گویند به دعوت روحانی برگزار شد و بعضی ها هم گفتند سید حسن خمینی آن را کلید زده است. محمود علیزاده  عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران  درباره این جلسه به "برنا" گفته است :"  آقای روحانی در روزهای اخیر با آقایان ناطق‌نوری، خاتمی، باهنر و لاریجانی جلساتی داشته است. سران اصلاحات می‌خواهند جمهوریت نظام را احیا کنند. اسحاق جهانگیری هم در جلسات روحانی با سران اصلاحات حضور دارد و هم فکری می‌کند. همتی و اسحاق جهانگیری با کارگزاران در ارتباط هستند و موضوعاتی را در زمینه‌های مختلف مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند" . علیزاده این جلسات را مقدمه ای برای تشکیل دولت در سایه معرفی  کرد.

دورهمی روحانی با اعضای کابینه

هنوز سر و صدای جلسات سیاسی روحانی آرام نشده بود که خبر از جلسه اش با اعضای کابینه و صحبت ها و اظهار نظرها درباره احیای برجام دوباره توجهات را به سمت رئیس جمهور سابق جلب کرد.

علی ربیعی درباره این جلسه می گوید: "در این جلسه بحث برجام و اقدامات صورت گرفته برای احیای آن کانون اصلی گفت‌وگوها بود. روحانی در این جلسه گفت که «مذاکرات هسته‌ای و احیای برجام مهم‌ترین اتفاق و مساله کشور در چند ماه اخیر است. مهم نیست که این توافق را چه کسانی احیا می‌کنند یا چه کسانی مذاکره می‌کنند، مهم آثار و تبعات آن است که باید در رشد کشور مشاهده شود. مذاکرات و توافق هسته‌ای باید منافع و مصالح کشور و مردم را تامین کند و نتایج آن بر زندگی مردم تاثیر بگذارد. همه باید با انسجام و وحدت ملی در پشت مذاکره‌کنندگان باشیم. کسانی که برای منافع مردم کوشش و جهاد می‌کنند چه در این دولت چه در دولت تدبیر و امید همگی از دیپلمات‌هایی هستند که برای منافع ملی می‌جنگند.»

به گفته ربیعی در این جلسه همچنین درباره مساله ضرورت و پیچیدگی ساختن و آباد کردن کشور پس از توافق بحث شد و نظر اعضای جلسه و روحانی چنین بود که «پس از این توافق کشور باید به سمت جبران خسارت‌های ناشی از جنگ اقتصادی ایجادشده از سوی آمریکا حرکت کند و به رشد اقتصادی مناسب برسیم».  وی گفت: فضای عمومی جلسه در جهت کمک و حمایت از دولت برای پیشبرد در حین مذاکرات و پس از توافق برجام بود. اتفاقا در این زمینه روحانی هم تاکید کرد که «اعضای دولت تدبیر و امید آمادگی دارند به طرق مختلف تجارب خود از دستاوردهای اقتصادی توافق برجام که موجب رشد اقتصادی و کنترل تورم پس از برجام شد را در اختیار دولت سیزدهم قرار دهند.»

جلسه خبرگان رهبری و دیدار در بیت رهبری

اسفند ۹۴ همزمان با دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی انتخابات مجلس خبرگان رهبری هم برگزار شد که در آن انتخابات  حسن روحانی نیز به عنوان نماینده مردم تهران راهی پنجمین مجلس خبرگان شد اما آخرین باری که او در  مجلس خبرگان حاضر شد اجلاسیه اول یعنی مراسم افتتاحیه پنجمین دوره مجلس خبرگان در خرداد ۹۵ بود و بعد از آن روحانی  یکی از غایبان اصلی اجلاسیه های سالانه بود تا اینکه پس از ۵ سال غیبت، امسال در نهمین اجلاسیه خبرگان حاضر شد و وقتی نمایندگان مجلس خبرگان به دیدار رهبری رفتند حسن روحانی نیز در این جلسه حاضر شد و این حضور دوباره به مرکز توجهات تبدیل شد . 

بازگشت به عرصه سیاست 

به نظر می رسد حسن روحانی چندان تمایلی ندارد که از این عرصه فاصله بگیرد و در این میان بیشتر نگاهش به بازی کردن نقشی همچون هاشمی رفسنجانی است که در این میدان به یک بازیگر اصلی در عرصه سیاست  ایران تبدیل شود. بیرون امدن او از گوشه نشینی این گمانه را تقویت می کند که حسن روحانی برای آینده سیاسی خود برنامه هایی دارد.

۲۱۲۱۹

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1611465

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =