از مشاوره خانواده چه انتظاراتی باید داشته باشیم؟

​​​​​​اگر در خانواده خود با مشکلاتی روبرو هستید، باید بدانید که شما تنها کسانی نیستید که با دردسرهایی در روابط خود مواجه شده اید. امروزه خانواده های زیادی در سراسر جهان دوره‌های نارضایتی، استرس، اضطراب و غیره را پشت سر می‌گذارند. اما باید بدانید که شما مجبور نیستید به تنهایی فشارهای مشکلاتی که در رابطه خانوادگی پیش می آید را مدیریت کنید. مشاوره خانواده می تواند به شما کمک کند تا در کار و زندگی خود تعادل برقرار کنید و ارتباط سازنده ای با همسرتان ایجاد کنید.

مرکز مشاوره خانواده آویژه دارای تیمی از درمانگران مشاوره خانواده به شما و شریک زندگیتان کمک می کند تا با هم کنار بیایید، مشکلات زندگی خود را حل کنید و قوی تر به زندگی ادامه دهید.

خانواده درمانی و مشاوره خانوده

درمانگران مشاوره خانواده به زوج ها کمک می کنند تا مشکلات رابطه خود را شناسایی کنند. مشاوران خانواده با شما و شریک زندگیتان در مورد نگرانی ها و تنش های پیش آمده هم اندیشی می کنند تا اطمینان حاصل کنند که راه حل های درخوری برای این مشکلات ارائه می دهند. مشاوران خانواده همچنین به شما و شریک زندگیتان کمک می کنند تا دید روشنی از نحوه مدیریت تغییرات زندگی، استرس و مشکلات آینده داشته باشید.

نگاهی به رابطه متقابل شما و همسرتان

وقتی زوج‌ها بتوانند منبع مشکلات خود را شناسایی کنند، بهتر می‌توانند خود را برای مقابله با آن آماده کنند. هنگامی که با یک مشاور خانواده همکاری می کنید، شما و شریک زندگی تان عمیقاً در رابطه و زندگی خود کاوش و کنکاش می کنید که احساساتی را در دون خودتان کشف می کنید که قبلا از وجود آنها با خبر نبودید. تلاش برای ترمیم رابطه شما و تجدید ارتباط شما اولویت شماره یک مشاوران خانواده است.

مشاوره خانواده فرایندی مشارکتی است.

کلید موفقیت در خانواده درمانی ارتباط است و هر دو طرف باید بخواهند در طول جلسات مشاوره خانوادگی راه حلی برای مشکلات رابطه پیدا کنند. درمانگران خانواده می‌تواند با شما و شریک زندگی‌تان برای شناسایی نقاط قوت رابطه‌تان کار کند تا بتوانید به سمت یک ارتباط جدید حرکت کنید.

بازسازی اعتماد می تواند زمان بر باشد، اما اگر هر دو طرف متعهد به انجام کارهایی برای بازسازی رابطه باشند، زوج درمانگران می توانند به حل مشکلات شما کمک کنند.

این اصلا عجیب نیست که هر یک از طرفین می گویند در طول سال ها از هم جدا شده اند و دیگر حسی به هم ندارند. نکته خیلی مهم در مشاوره خانواده این است که اگر هر دو طرف مایل به انجام تغییرات در روند خانواده درمانی نباشند، این تغییرات نمی تواند تأثیر عمده ای بر موفقیت یک رابطه داشته باشد.

هنگامی که تصمیم می گیرید با یک درمانگر مشاوره خانواده ملاقات کنید، ابتدا روی رابطه خود کار خواهید کرد، سپس اطلاعات بیشتری در مورد خودتان پیدا می کنید و راه هایی برای برقراری ارتباط بهتر با شریک زندگی تان پیدا خواهید کرد.

در یک محیط امن احساسات خود را درک کنید

اغلب برای افراد سخت است که در مورد اینکه چگونه زندگی خود را تغییر دهند تصمیم بگیرند و بسیاری از زوج‌ها مسئولیت این تغییر را به گردن دیگری می اندازند. با مشاوره گرفتن از یک فرد متخصص گرفتن شما می توانید در مورد تمام تغییراتی که تجربه کرده‌اید، بینش بازتری بدست بیاورید و می‌توانید یاد بگیرید که خود را به گونه‌ای معرفی کنید که اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و به آنچه هستید افتخار کنید.

مشاوره خانواده تلفنی آویژه

رویکرد های مشاوره خانواده

در اکثر رویکردهای مشاوره خانواده درمان با ارزیابی رابطه و هر کشمکشی که در خانواده رخ می دهد شروع می شود. این ارزیابی می تواند شامل اطلاعاتی در مورد سابقه شما و پویایی بین شما و شریک زندگی شما باشد. شما ممکن است سابقه خانوادگی خود را با شریک زندگی خود بررسی کنید و بالعکس.

شما این فرصت را خواهید داشت که در مورد ارزش های خود، آنچه در ابتدا می خواستید در زندگی به آن برسید صحبت کنید. در نهایت، شما و شریک زندگیتان ممکن است عوامل خوب و بدی را بررسی کنید که بر رابطه شما تأثیر می گذارد. همچنین مهم است که در مورد تنش های زندگی خانوادگی بحث کنید و روی هر موضوعی که می تواند بر رابطه شما تأثیر بگذارد، کار کنید.

ارزیابی رابطه

مصاحبه ارزیابی به مشاور خانواده شما کمک می کند تا شرایط هر یک از شرکای این زندگی را درک کند. تجربه نشان داده است که ارزیابی و مصاحبه اولیه از موقعیت زوجین اغلب می‌تواند عوامل اساسی که بر زوجین تأثیر می گذارد را روشن کند.

مشاوره تلفنی خانواده

در زوج درمانی چه خواهید آموخت

آنچه افراد انتظار دارند در جلسات مشاوره خانواده کشف کنند و آنچه کشف می کنند شاید کمی متفاوتی باشد. مشاوره یک فرآیند شخصی است که شامل اعتماد و صبر زیادی از طرف زوجین و همچنین مشاور می شود.

شما باید به این فرآیند اعتماد کنید و در برخی از قسمت‌های جلسات درمانی احساس ناراحتی خود را صادقانه مطرح کنید تا بتوانید بیشترین بهره را از مشاوره ببرید.

در طول جلسات مشاوره خانواده چه چیزهایی یاد می گیرید:

1. بهبود مهارت های ارتباطی خود و شنیده شدن توسط شریک زندگی خود

2. چگونه اعتماد ایجاد کنیم؟

3. چگونه در کنار هم احساس امنیت کنیم؟

4. چگونه با یکدیگر اوقات خوشی داشته باشیم؟

5. مطرح کردن نگرانی ها بدون سوء تفاهم

6. برای اینکه به شریک زندگی خود نزدیک تر شوید

7. اینکه شریک زندگی خود را بیشتر از آنچه فکر می کردید دوست داشته باشید

8. چگونه سطوح صمیمیت را عمیق تر کنیم؟

9. برای درک بهتر شریک زندگی و تجدید اشتیاق خود

10. داشتن ذهنی باز و فعال

اگر در یک جلسه زوج درمانی شرکت می کنید، تنها چیزی که باید همراه خود داشته باشید ذهن باز است. شما باید تمایل داشته باشید که در مورد نگرانی ها و مشکلات خودتان صحبت کنید تا در رابطه خود آرامش پیدا کنید. زوج‌درمانگر شما می‌تواند به شما کمک کند در طول جلسات مشاوره فضایی بدون قضاوت داشته باشید تا شما و همسرتان بتوانید بیشترین بهره را از ابزارهای درمانی ببرید.

کلید مشاوره خانواده

گاهی اوقات، بیان افکار، احساسات، نگرانی‌ها، اضطراب‌ها، رویاها و امیدهای خود برای یک رابطه برای هر یک از زوجین ممکن است دشوار باشد. برای اینکه خدمات درمانی موثر باشد، هر یک از شرکای زندگی باید سهم خود را در زمینه ارتباط سازنده انجام دهند. ارتباط یکی از مؤثرترین ابزارها در جعبه ابزار مشاوره خانواده است و روانشناس شما باید بتواند به شما کمک کند تا خود را به گونه ای بیان کنید که برای زندگی شما هم مؤثر و هم سازنده باشد.

چگونه مشاوره خانواده می تواند رابطه شما را تقویت کند؟

زوج‌ها وقتی می‌دانند در طول جلسات مشاوره‌شان چه کمکی دریافت می کنند، احساس راحتی بیشتری می‌کنند. و از طرفی آنها درک متقابل عمیق تری ایجاد می کنند.

عوامل متعددی تعارض های بین زوج‌ها را شکل می‌دهند، اما مهم‌ترین آنها سوءتفاهم است. پویایی روابط برای هر زوجی لازم است، اما زمانی که مشاجره یا اختلاف نظر ایجاد می شود، معمولاً دلیل اصلی آن قطع ارتباط زوجین با یکدیگر است.

در طول مشاوره خانواده، یک روان‌درمانگر با تجربه در کنار شما است تا با پرسیدن سؤالات غیرقابل قضاوت با رویکردی ایمن به شما و همسرتان در حل تعارضات خانوادگی کمک کند. تا الگوهای جدیدی را در مورد رابطه خود بیاموزید که قبلاً هرگز درک نکرده‌اید.

زوج درمانگر آویژه

مشاوره خانواده پایه های رتبطه را بازسازی می کند

زوج‌هایی که می‌دانند به تنهایی نمی‌توانند مشکلات یک رابطه زناشویی را حل کنند، اغلب متوجه می‌شوند که مشاوران ازدواج می‌توانند بینش و راهنمایی دقیقی به آن‌ها بدهند تا مراحل بعدی برای حل مشکلات را با موفقیت پشت سر بگذرانند. هنگامی که یه تعارض وخیم در رابطه رخ می دهد، زوجین اغلب احساس تنهایی می کنند و از آنچه اتفاق افتاده است شوکه می شوند، اما در طول مشاوره خانواده، یک درمانگر می تواند به آنها کمک کند تا دریابند که اگر متعهد به حفظ رابطه خود باشند، حتما مشکلات بهبود می یابد.

اگر زن و شوهر بخواهند از موقعیتی که در آن هستند عبور کنند، استراتژی هایی برای بهبود ارتباطات و بازسازی پایه شکسته رابطه نیاز دارند. از آنجایی که چیزی که در رابطه شکسته شده، اعتماد است. بهبودی و بازیابی اعتماد در رابطه به زمان نیاز دارد.

ارزش های شما را در طول مشاوره خانواده مجدداً تنظیم می شود

با گذشت سال ها، بسیاری از زوج ها به جای اینکه در کنار هم رشد کنند، خود را در حال جدایی از یکدیگر می بینند. این امر منجر به جدایی ها و طلاق های زیادی بین زوجین می شود زیرا زوج ها حاضر نیستند برای یکدیگر وقت بگذارند و بر مشکلات و سوء تفاهمات رابطه غلبه کنند. اغلب، این مشکلات با داشتن ارزش ها و باورهای متفاوت در مورد زندگی مرتبط است. خواه این ارزش ها شیوه تربیت فرزندان، اعتقادات مذهبی و مسائل مالی باشد. در کل باید برای حل مشکلات به ارزش های مشترکی رسید.

زوج‌ها با  کمک زوج‌درمانگران خواهند آموخت که اگر یاد بگیرند که چگونه یکدیگر را تکمیل کنند، همین تفاوت‌های بین شان می‌تواند یک موهبت باشد. مشاوره خانواده به زوجین کمک خواهند کرد تا بفهمند واقعاً چه کسانی هستند و چگونه مسائل می توانند به سمت حل شدن پیش بروند. در نهایت، زن و شوهر در جلسات مشاوره این شانس را خواهند داشت که کشف کنند چه چیزی برای آنها بهتر است.

مشاوره برای تعیین مرزها و مسئولیت ها

مسئولیت ها و مرزهایی در روابط زناشویی وجود دارند که بسیاری از زوج ها از آنها بی خبرند. بنابراین، هدف یک زوج درمانگر این است که به زوج ها کمک کند تا مرزهای رابطه را ارزیابی کنند.

امیدواریم این اطلاعات به شما کمک کند تا تشخیص دهید که آیا یک متخصص مشاوره خانواده برای رابطه شما مناسب است یا خیر. اگر به مشاوره زوجین نیاز دارید، با مرکز مشاوره روانشناسی آویژه،می توانید تماس بگیرید. ما می توانیم به شما کمک کنیم تا بر هر مشکلی که ممکن است در رابطه دارید غلبه کنید.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1612064

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =