نکات‌کاربردی ترمیم بتن ساختمان که باید بدانید

دلایل زیادی باعث آسیب بتن در یک ساختمان می‌شوند. مشکلاتی مانند خوردگی آرماتور و آسیب‌ سازه‌ای از جمله آسیب‌های متداول بتن هستند. اما در مقابل تخریب سازه‌های بتنی نباید بی‌تفاوت باشیم.

پروژه ترمیم بتن از نیازهای کلیدی در مواجهه با انبوه مشکلات یک سازه است. امروزه شرکت‌های بسیاری مانند مقاوم سازی تکنوپل از روش‌های متنوعی برای ترمیم بتن استفاده می کنند. آنها محصولات مختلفی بر پایه سیمان، پلیمر اصلاح ‌شده، اپوکسی و... عرضه کرده‌اند. همگی این محصولات در دسته بزرگی از انواع ملات ترمیمی بتن قرار می‌گیرند. اما قطعا انتخاب یک ملات ترمیم بتن مناسب می‌تواند گیج‌کننده باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع ملات ترمیم کننده بتن و نکاتی که در هنگام ترمیم بتن باید رعایت کنید آشنا سازیم. با ما همراه باشید.

عوامل تاثیر گذار برای انتخاب ملات ترمیم بتن کدام است؟

اولین قدم برای انتخاب راهکار ترمیم بتن مناسب، تعیین استحکام بتن در سازه است. در مرحله بعد باید علت آسیب بتن را بررسی کنید. اگر مراحل کار برای تعمیر و بازسازی بتن باعث ضعف استحکام و یا یکپارچگی سازه اصلی نشود، می‌توانیم به ‌راحتی از انواع ملات ترمیمی بتن استفاده کنیم.

اما اگر در ارزیابی اولیه سازه، متوجه مشکلاتی شدید مانند یک ترک خوردگی گسترده یا هر مشکل دیگری شده‌اید، قطعا لازم است تا از کارشناسان ترمیم بتن کمک بگیرید. این مشکلات آن‌چنان گسترده هستند که قطعا شرایط یکپارچه سازه را تهدید می‌کند.

ممکن است تحت مشاوره حرفه‌ای با نظارت یک شرکت مانند مقاوم سازی تکنوپل نیاز به ارزیابی گسترده شامل انجام انواع تست های غیر مخرب بتن داشته باشید. البته بهتر است قبل ‌از مشاوره از یک متخصص ترمیم کننده بتن به چند سؤال دیگر نیز پاسخ داده باشید.

· آیا محیط در تداوم مشکل سازه تاثیرگذار است؟

· مشکل در بخش‌های داخلی یا بخش‌های خارجی بنا است؟

· بتن در ساختار اصلی سازه تحت چه نوع باری قرار دارد؟

· آیا سازه در مجاورت گرما و یا سرمای شدیدی قرار دارد؟

· آیا بتن سازه در تماس مستقیم با ترکیبات شیمیایی مانند نمک یخ زدایی قرار گرفته ‌است؟

· آیا محدوده زمانی برای عملیات ترمیم بتن وجود دارد؟

· آیا سازه در طول عملیات ترمیم بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

· آیا لازم است تا عملیات ترمیم را در زمان خاصی انجام دهیم؟

نکات‌کاربردی ترمیم بتن ساختمان که باید بدانید

پاسخ به این سوالات و دیگر سوال‌ها به انتخاب درست ملات ترمیم کننده بتن کمک می‌کند. آماده‌سازی بستر برای موفقیت بیشتر در پروژه ترمیم بتن تاثیرگذار است. در طول تمام بررسی‌های فنی باید وضعیت محل پروژه، روش‌ها و تجهیزات مورد نیاز تعیین شود. برای انتخاب درست ملات ترمیمی بتن باید به عوامل متعددی اعم از موارد زیر توجه کنید.

· نوع تعمیر مورد نیاز سازه چیست؟ به ‌عنوان مثال با یک ترک سطحی یا عمیق مواجه هستیم.

· آیا محیط در تداوم مشکل سازه تاثیرگذار است؟

· نوع آلاینده‌های روی بتن چیست؟

علاوه‌ بر بررسی تمام موارد فوق باید دیگر ملاحظات برای رعایت الزامات زیست‌محیطی در محل کار نیز در نظر گرفته شوند. مثلا آیا می‌توانیم از مواد شیمیایی برای ترمیم بتن استفاده کنیم؟

انواع ملات ترمیم کننده بتن کدام است؟

ملات‌های ترمیم‌کننده بتن موجود در بازار در دو نوع ملات پلیمری بتن و ملات اپوکسی بتن می‌ باشد. انواع ملات ترمیم کننده بتن به شکل روش‌هایی مانند ماله‌ای، قابل ریختن، قابل پمپاژ شدن، روان یا خود تراز شونده استفاده می‌شوند. ملات‌های روان در فضاهای افقی و نسبتا مسطح کارایی خوبی دارند. ملات‌های با قابلیت پاشش، مناسب فضاهای حجیم به شکل عمودی و یا بالای سر می‌باشند. از ملات‌های ماله‌ای می‌توانید در کاربردهای عمودی، افقی و یا فضاهای بالای سر استفاده کنید. معمولا ملات‌های ماله‌ای با قابلیت اجرای عمودی و یا بالای سر به شکلی طراحی می‌شوند گیرش آن ها در فاصله بسیار کمی پس ‌از اجرا  اتفاق افتد

در حین عملیات ترمیم بتن تنظیم زمان و سرعت اجرای کار اهمیت زیادی دارد. به هر صورت مهم است بدانیم که تا چه مدت از آغاز ترمیم بتن شرایط بهره‌برداری از سازه وجود ندارد؟ این مسئله در ترمیم سازه‌هایی مانند پل‌ها چالش‌برانگیز می‌شود. تعمیر عرشه پل در یک جاده شلوغ مستلزم انتخاب ملات ترمیمی بتن با گیرش سریع و استحکام بالا می‌باشد.

ملات ترمیمی بتن باید با بستر بتن سازه مطابقت داشته باشد. زیرا در مباحث سازه‌ای، سختی ماده ملات ترمیمی بر میزان انتقال بار توسط سازه تاثیرگذار است. تحت یک‌ بار معین، میزان تغییر شکل مواد با سختی بالاتر قطعا کمتر است. در تعمیرات سازه‌های بتنی لازم است تا از مقدار ضریب الاستیسیته مشابه زیر لایه بتن برای انتخاب ملات ترمیم بتن استفاده شود.

استحکام ملات ترمیمی بتن، مقدار نفوذپذیری، سطح مقاومت در برابر سولفاته شدن، مقاومت در برابر سایش، مقاومت کششی، خمشی و... از جمله عواملی هستند که هر کدام از آنها در انتخاب بهترین و مناسب‌ترین ملات ترمیمی بتن تاثیر می‌گذارند.

اجرای ملات ترمیمی بتن به چه صورت می باشد؟

انتخاب روش اجرای ملات ترمیمی بتن از ملاحظات کلیدی در مسیر پروژه ترمیم بتن می‌باشد. در تمام مراحل اجرای ترمیم بتن از دستوالعمل های سازنده ملات ترمیم بتن تبعیت کنید.

پروژه ترمیم بتن به دلایل مختلفی انجام می‌شود. دلایلی همچون نشست ساختمان و یا شرایط متغیر ساختمان در طول تغییرات گسترده دمایی گرفته تا آسیب ناشی از نفوذ غیرمنتظره آب و یا وقوع خوردگی‌های قابل پیشگیری روی تیر و ستون بتنی از این‌ دست هستند. این در حالی است که هر کدام از مشکلات، روش‌های ترمیم بتن متفاوتی دارند.

در این روش‌ها لازم است تا ترک‌ها و یا شکاف‌های به وجود آمده بر روی سطوح را با ملات ترمیمی بتن پر کنیم. هر چند ممکن است نوع ملات ترمیمی بتن در هر یک از مشکلات، آن هم برای هر پروژه ترمیم و مقاوم سازی سازه متفاوت باشد. انواع ملات ترمیمی بتن براساس نوع ترمیم انجام ‌شده در دو گروه سیمانی و اپوکسی دسته‌بندی می‌شوند. هر دو گروه قابلیت‌های متفاوتی در ترمیم بتن دارند.

نکات‌کاربردی ترمیم بتن ساختمان که باید بدانید

در بسیاری از پروژه‌ها، آماده‌سازی مناسب سطح سازه عامل کلیدی‌تری به نسبت از انتخاب ملات ترمیمی بتن است. در آماده‌سازی سطح سازه باید تمام بتن‌های ناسالم، فرسوده، تخریب ‌شده، حذف شوند.

هر ترک بتن معرف یک حرکت در کل سازه است. قطعا نمی‌توانیم با پر کردن چنین ترک‌هایی مشکل ‌سازه را حل کنیم. پر کردن ترک‌های فعال با ملات ترمیمی بتن باعث تقویت ترک‌خوردگی در آن ناحیه از سازه می‌شود. در مواجهه با چنین ترک‌هایی باید هوشمندانه‌تر رفتار کنیم. لازم است تا با ایجاد یک درز، حرکت ترک متوقف‌ شده و یا کاهش پیدا کند. به ‌این ‌ترتیب قبل ‌از اعمال ملات ترمیمی بتن، حرکت ترک‌های فعال را مدیریت خواهیم کرد.

هر نوع ترک سطحی و یا عمیق در سطح سازه را می‌توانیم با استفاده از ملات اپوکسی و یا ملات پلیمری بپوشانیم. اما تا زمانیکه با استفاده از ایجاد یک درز، حرکت ترک‌ها را متوقف نکرده باشیم، این عملیات ترمیم بتن بی‌اثر است و حتی باعث عمیق‌تر شدن ترک‌ها و یا ایجاد ترک‌های جدید خواهد شد.

شرکت مقاوم‌سازی تکنوپل به عنوان یکی از بزرگترین تامین‌کنندگان مصالح مورد نیاز جهت ترمیم و مقاوم‌سازی انواع ساختمان های بتنی در کشور فعالیت دارد. مقاوم سازی تکنوپل در راستای تامین نیازهای کشور در این زمینه، با داشتن کارشناسان فنی با تجربه اقدام به تولید و ارائه انواع ملات ترمیم بتن شامل ملات پایه اپوکسی و ملات پایه پلیمری نموده است. جهت اطلاع از هزینه ترمیم و مقاوم سازی سازه های بتنی، کارفرمایان و پیمانکاران محترم می‌توانند به وب‌سایت شرکت مقاوم‌سازی تکنوپل به آدرس www.technopol.ir مراجعه نمایند.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1612085

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =