۰ نفر
۱۱ شهریور ۱۳۸۸ - ۰۷:۱۹

محمود احمدی‌نژاد قصد دارد برای ایراد سخنرانی در نشست سالانه‌ مجمع عمومی سازمان ملل در 23 سپتامبر به نیویورک سفر کند.

در حالی که چند هفته تا ضرب‌الاجل آمریکا برای آغاز گفت‌وگوها باقی است، یک سخنگوی محمود احمدی‌نژاد روز دوشنبه اعلام‌کرد که وی قصد دارد برای ایراد سخنرانی در نشست سالانه‌ مجمع عمومی سازمان ملل در 23 سپتامبر به نیویورک سفر کند. این خبر در حالی اعلام شد که فشار بین‌المللی برای اعمال تحریم در صورتی که ایران قصد مذاکره درباره برنامه هسته‌‌ای‌اش را نداشته باشد همچنان ادامه دارد.

این مقدمه گزارشی در واشنگتن پست است که در آن پنجمین حضور احمدی‌نژاد در آمریکا برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل پیش‌بینی شده است. این سفر احمدی‌نژاد به نیویورک با ضرب‌الاجل 15 سپتامبر تعیین شده از سوی کاخ سفید برای پاسخگویی ایران به پیشنهاد برای آغاز گفت‌وگوها درباره مسئله هسته‌‌ای تلاقی می‌کند. این اولین سفر احمدی‌نژاد به یک کشور غربی پس از انتخابات خواهد بود.

به نوشته این روزنامه آمریکایی روز دوشنبه در برلین، رهبران آلمان و فرانسه تأکید کردند که ایران باید به نگرانی‌های بین‌المللی درباره‌ برنامه هسته‌ای‌اش به زودی پاسخ دهد یا این که با پیامدهایش روبه‌رو شود.

نیکلا سارکوزی رئیس‌جمهور فرانسه پس از ملاقات با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت که اقداماتی باید در ماه سپتامبر اتخاذ شود که اراده ایران برای همکاری یا عدم همکاری را ارزیابی کند.

وی گفت که اگر ایران پاسخ ندهد‌ آلمان و فرانسه در، درخواست برای تقویت تحریم‌ها متحد خواهند شد. واشنگتن‌‌پست افزود: احمدی‌نژاد به طور مرتب پس از انتخابات سال 2005 در نشست سازمان ملل شرکت کرده است. سخنرانی‌های وی در نیویورک جنجالی بوده و عموماً با اعتراضات روبه‌رو شده است. مقامات سازمان ملل حضور احمدی‌نژاد را تأیید کردند و گفتند که همان احتراماتی که در رابطه با دیگر سران کشورها رعایت می‌شود در رابطه با او نیز رعایت خواهد شد. ‌بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل اخیراً گامی در جهت به رسمیت شناختن پیروزی احمدی‌نژاد در انتخابات با ارسال یک نامه دیپلماتیک متداول به مناسبت آغاز به کار وی برداشت.

مقامات آمریکایی گفتند که آمریکا به دعوت نامه‌های سازمان ملل حتی جنجالی‌ترین رجال خارجی احترام می‌گذارد و آنها این‌طور تلقی می‌کنند که ویزای احمدی‌نژاد برای سفر به آمریکا تأیید خواهد شد، اما دورنماهای گفت‌وگوهای مستقیم با مقامات ایران ضعیف به نظر می‌رسد. در ماه ژوئیه آمریکا دعوت از دیپلمات‌های ایرانی برای شرکت در جشن‌های چهارم ژوئیه در نمایندگی‌های دیپلماتیک و سفارتخانه‌های آمریکا را پس‌گرفت.

علی‌اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی احمدی‌نژاد از اظهارنظر درباره‌ موضع دولت ایران در‌خصوص پیشنهاد آمریکا برای گفت‌وگوها خودداری کرد. مقامات ایران گفته‌اند که پیش از توافق برای مذاکرات به شواهد بیشتری مبنی بر این نیاز دارند که سیاست‌های آمریکا به نفع آنها تغییر کرده است.

احمدی‌نژاد فقط یکی از چند مقام جنجالی است که در نشست سازمان ملل شرکت می‌کنند؛ هوگو چاوز، رئیس‌جمهور ونزوئلا، معمر قذافی، رهبر لیبی که دولتش ریاست شصت‌و‌پنجمین نشست مجمع‌عمومی را به عهده دارد از دیگر مقام‌های جنجالی هستند. هوجین‌تائو، رئیس‌جمهور چین نیز در مجمع عمومی سخنرانی خواهد کرد و این اولین بار است که رئیس‌جمهور چین در نشست سالانه سخنرانی ایراد می‌کند.

جوانفکر در مصاحبه‌ای گفت: آمریکایی‌ها از هر فرصتی که به دست می‌آورند برای نشان‌دادن دشمنی علیه انقلاب ایران استفاده می‌کنند. وی افزود: گروه‌های اپوزیسیون که در آمریکا ساکن هستند فقط عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی هستند که در چنین شرایطی از آنها استفاده می‌شود.

کد خبر 16138

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =