سیدابوالحسن مختاباد

برای داوری درباره کنسرت - یادمانی (10 تا 12 تیرماه) که برای استاد محمد نوری گرفته شد، یک پرسش را با دست‌‌اندرکاران و به خصوص خانواده آن زنده‌یاد می توان طرح کرد که اگر آن زنده‌یاد در قید حیات بود، به چنین یادمانی با چنین افرادی رضا می داد؟

قصد نگارنده ارزش‌گذاری اخلاقی بر کار دست‌اندرکاران این برنامه نیست، بلکه رعایت همین اصل بدیهی است که در پرسش قبلی بیان شد؛ اگر مرحوم نوری در قید حیات بودند و یا امکانی فراهم می شد که به نوعی استمزاجی از ایشان در آن دیار می‌شد، به چنین مراسمی با چنین کیفیتی رضا می‌داد؟ برنامه‌ای که هیچ کدام از شاگردانش در مراسمش اجرایی نداشته باشند ،اما در مقابل افراد و جریانات و خوانندگانی به اجرای برنامه بپردازند که او در تمامی سال‌های زیست فردی و حرفه‌ای خود منتقد نوع کارهای آنها بود؟

آقای نوری شاگردانی داشت که به خاطر این که شائبه سوء استفاده از موقعیت و نام آقای نوری پیش نیاید، در مراسم تشییع او هم اجرای برنامه نکردند. نمونه‌اش محمدرضا صادقی از شاگردان نامدار و البته خوش‌صدای اوست که نگارنده به یاد دارد هنگامی که از او خواستند، برای استادش بخواند، گفت که آموزه‌های استادم به من می‌گوید که خواندن من نوعی سوء استفاده از این فرصت است و این کار را نکرد. در حالی که بهترین موقعیت و فرصتی بود تا او با خواندن بر مزار استاد، هم اعتباری عمومی تر ( نه اعتبار شخصی که صداو منش او چنین اعتباری را دارد) برای خود کسب کند و هم اینکه در منظر اهل موسیقی هم به نوعی ادای دینی به استادش بنماید و البته برنامه ای را پرکند.

جای پرسش است که چرا دست‌اندرکاران این برنامه به سراغ شاگردان آقای نوری نرفتند؟ همچنانکه جای این پرسش باقی است که چرا بخش معرفی برگزیدگان جشنواره استاد نوری هم معرفی نشدند، در حالی که آقای دکتر سریر یکی از دلایل تاخیر چند‌باره این برنامه را، به حساسیت‌ها برای برگزاری فرهنگی‌تر و پربارتش تفسیر می‌کردند، اما به مصداق آن ضرب المثل معروف که «کوه موش زایید»، برنامه‌ای با این همه دهل وکرنا و تبلیغات و تاخیر وتعویق چندباره، در نهایت به گونه‌ای برگزار شد که صدای همه را بلند کرد.

نگارنده در پی بیان ایرادات فنی و موسیقایی کار نیست، به رغم آنکه چهره‌های مورد اعتماد و کارشناسی چون منوچهر صهبایی بر کلیت کار ایرادات فنی جدی وارد کردند، تا نشان دهند حتی حضور چهره‌ای همانند آقای دکتر محمد سریر به عنوان یکی از ناظران و دست‌اندرکاران و به نوعی اتاق فکر اصلی این مراسم، تنها حسنی که داشت ، زیر سئوال بردن اعتبار خود ایشان بود و برچسب استفاده از موقعیت دوستی خود با زنده‌یاد نوری برای انجام کاری که شان مالی وتجاری آن از قرار چربش افزونتری بر شانیت علمی و خیرخواهانه‌اش داشت.

شاید اگر پای خانواده مرحوم نوری در میان نبود، قطعا ماجرا ریشه‌های جدی تری پیدا می کرد، اما به یاد داشته باشیم که هنرمند به عنوان سرمایه اجتماعی یک مردم و کشور، تنها به خانواده‌اش تعلق ندارد و جامعه حق دارد این پرسش را مطرح کند که چه چیزی سبب شد تا خانواده آن زنده‌یاد تن به چنین برنامه‌ای بدهند؟

مرحوم نوری فردی بود با عزت نفس بالا که در ماه‌های آخر عمرش ، در برابر آزمونی بزرگ قرار گرفت که بین مرگ با عزت و دست درازی پیش برخی مدیران بی‌سبب و عزیزان بی‌جهت ، یکی را اختیار کند و ایشان صبغه نخست را انتخاب کرد و آن این بود که هیچ گاه اجازه نداد برخی مدیران فرصت‌طلب از جایگاه ممتازش در میان مردم سوء استفاده کنند و به همین دلیل بود که مراسم تشییعش چنین شورمندانه و باشکوه برگزار شد.

امید که از این پس فضا به سمتی سوق پیدا کند که کار به دست اهلش بیفتند و خانواده آن زنده‌یاد هم ظرایف این گونه کارها را مد نظر قرار دهند، چرا که استاد محمد نوری گوهر بی‌بدیلی است که بسیاری همچنان در پی بهره‌وری از چاه نفتی‌اند که او برای این مرز و بوم به یادگار گذاشت.

5858

کد خبر 161442

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی ف DE ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۷
  0 0
  راستی که خیلی برنامه بدی بود. از اسم مرحوم نوری سو استفاده کردن. یه جورایی تبلیغ خواننده هایی بود که با تعریفای غیر واقعی مجری همراه بود. من که بیش از 20 دقیقه نتونستم تحمل کنم. وقتی هم که اومدم بیرون دیدم ماشینم رو دزد زده..
 • بدون نام IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۷
  0 0
  مهم اینه که خانواده مرحوم نوری را فریب دادند وگرنه بانویی با حرمت و احترام همسر مرحوم نوری که حتی راضی نشد هزینه های کفن و دفن مراسم همسرش را کسی و نهادی تقبل کند قطعا رضا نمی داد که این برنامه را برای همسر گرامیشان تدارک ببینند
 • سارا NL ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
  0 0
  به راستی که به حق گفتید. چرا نباید در مراسم محمد نوری از شاگردانش استفاده کرد؟؟ ایشون یعنی در طی این سالها شاگردی که بتواند برنامه اجرا کند، نداشنتد؟؟ 100 درصد انگیزه مالی پشت این قضیه است... من تمرین کنسرت اول که با خوانندگان دیگری بود رفتم که همگی آنها از شاگردان محمد نوری بودند ، در آن تمرینها تمام ارکستر از رهبری محمد سریر می نالیدند . و برای همین دراجرای اخیر در بخش کلاسیک اثری از برزگان نوازنده نبود.... روح ان مرحوم شاد.
 • سهراب IR ۰۵:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۰
  0 0
  جاي تعجب دارد چرا مدير عامل خانه موسيقي استوانه اين خيمه شب بازي شده اند؟ اين حمايت هاي بي حد وحصر از برنامه اي كه با نام استاد محمد نوري بر پا و بر نام محمد نوري تحميل شد چه انگيزه هايي داشت. من با نظرات نوشته شده موافقم واقعا اين سوالات جدي است و بهتر است كمي هنرمندان بزرگ در تصميمات و هم پالگي با نااهلي ها پرهيز كنند
 • منصوري IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۰
  0 0
  اين جمله آخر واقعا دقيق و بجا بود نوشته كه نام آقاي نوري بسيار بزرگ است ولي بسياري آن را مثل چاه نفت مي بينند و به سوئ استفاده و درآمد زايي از اين برند ملي فكر مي كنند،حتي اينقدر بي استعدادند كه بقدر يك نفتي دوره گرد هم بهره نمي برند.
 • مهتاب IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۰
  0 0
  غم نان اگر بگذارد مجری مستقل و بی حاشیه نبود تا مردم دوستش داشته باشند و انقدر تملق نگوید که حوصله همه سر برود.
 • مسعودي IR ۰۴:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۱
  0 0
  متأسفانه اركستر خوب نبود گرچه در برخي مواقع اجرااي مناسبي هم داشت. در كل برنامه ضعيفي بود و بهتر است بريا گرامي داشت چنين مرد بزرگي يك هماهنگي بين برنامه و ارزش هاي مفاخر وجود داشته باشد. بر اين باورم جز اقاي تفرشي تقريبا هيچ يك از خوانندگان همسويي مناسبي با آثار استاد نه به تكنيك و نه به جهت جهت رفتار و اجراي صحنه اي داشتند. معلوم بود همه اين عزيزان مجربند و با سابقه اما نه در اجراي اين نوع آثار كه اصولا ويژگي هاي ديگري را ضروري مي داشت.
 • تاري IR ۰۵:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۱
  0 0
  من هم با سهراب موافقم . به نام محمد نوري بازيمون دادن . برنامه سياه كاري مردم بود كه با نام و عشق به صداي جاودان محمد نوري موفق شدند و سرمون گول مالي كردند اونم اساسي . آقاي سرير شما هم خيلي شما هم خيلي زحمت كشيديد
 • متين مزيناني IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۲
  0 0
  واقعيت اينه كه چنين مراسمي براي مرد بزرگي مثل استاد نوري خيلي كوچك بود. ولي بايد نيمه پر ليوان رو هم ديد. جاي شكرش باقي ؟
 • کمال IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۴
  0 0
  متأسفانه خود مردم هنوز یاد نگرفتن که نگذارند از نام هنرمندشان بهره برداری شود ،این است که عده ای چنین برنامه ای را ترتیب می دهند و نام هنرمند مردمی ازآن اغیار می شود .اگر نام محمد نوری را از برنامه فاکتور بگیریم یک برنامه سرگرم کننده مناسب بود اما وقتی فکر می کنم نکوداشت هنرمند گران قدری مثل محمد نوری رفته بودم با آن همه حواشی ، سوالات فراوان و پاسخ های تلخی تداعی می شود.