حقوق سال ۱۴۰۱ بازنشستگان چقدر باید افزایش پیدا کند؟/ خبر مهم درباره متناسب‌سازیِ حقوق بازنشستگان

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: به غیر از درخواست ما برای اجرای ماده ۱۱۱ و ۹۶ قانون تامین اجتماعی در افزایش حقوق بازنشستگان، پرداخت ۲۵درصد معوقه‌ی مربوط به متناسب‌سازیِ سال ۱۴۰۰ نیز از مطالباتِ جدیِ بازنشستگان است.

براساس ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی «مستمری ازکارافتادگی کلی و مستمری بازنشستگی و مجموع مستمری بازماندگان در هر حال نباید از حداقل مزد کارگر عادی کمتر باشد»، همچنین براساس ماده ۹۶ این قانون «سازمان مکلف است میزان کلیه مستمریهای بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثراز سالی یک بار کمتر نباشد با توجه به افزایش هزینه زندگی با تصویب هیأت وزیران به همان نسبت افزایش دهد.» اجرای تمام و کمال این دو ماده قانونی از مهم‌ترین خواسته‌های بازنشستگان در زمینه‌ی حقوق و مستمری است. اما آیا در افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ بازنشستگان توجه به همین دو مؤلفه کافیست؟

حقوق بازنشستکان چقدر باید افزایش یابد؟

حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) با تأکید بر اینکه افزایش حقوق بازنشستگان باید متأثر از نحوه محاسبه و افزایش حقوق شاغلین باشد، گفت: حقوق بازنشستگان باید به استناد ماده ۴۱قانون کار و بند ۲ آن، ماده ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی که از مصوبه‌ی شورایعالی کا تبعیت می‌کند و همچنین ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی که به بحث هزینه‌های خانوار اشاره می‌کند، تعیین شود. 

وی ادامه داد: براین اساس به حقوق حداقل‌بگیرانِ سازمان تامین اجتماعی باید ۵۷.۴ درصد و به حقوق متوسط بگیران نیز ۳۸درصد به علاوه‌ی ۳۸درصد افزایش مزد پایه به علاوه‌ی ۵۱۵هزار تومان اضافه شود. 

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تأکید کرد: غیر از این هرآنچه اتفاق بیفتد قطعا مورد اعتراض بازنشستگان قرار خواهد گرفت به هیچ وجه قابل قبول نیست. 

افزایش ۲۵درصدِ معوقه‌ی متناسب‌سازیِ سال ۱۴۰۰ به حقوق بازنشستگان

وی افزود: به غیر از درخواست ما برای اجرای ماده ۱۱۱ و ۹۶ قانون تامین اجتماعی، پرداخت ۲۵درصد معوقه‌ی مربوط به متناسب‌سازیِ سال ۱۴۰۰ نیز از مطالباتِ جدیِ بازنشستگان است. نحوه‌ی محاسبه‌ی این ۲۵درصد نیز باید براساس حداقل حقوق سال ۱۴۰۰ باشد؛ یعنی ۲۵درصد حداقل حقوق سال ۱۴۰۰هم باید محاسبه شود و به حقوق همه‌ی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی تعمیم داده شود. 

صادقی تصریح کرد: اینکه برخی می‌گویند کف بگیر حق دریافت این ۲۵درصد را ندارد درست نیست و همه‌ی سطوح تأمین اجتماعی باید از این ۲۵درصدِ معوقه‌ی متناسب‌سازیِ ۱۴۰۰ بر مبنای محاسباتِ کف حقوق ۱۴۰۰ بهره‌مند شوند. 

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه‌ی کارگری با بیان اینکه افزودنِ این ۲۵درصد به حقوق بازنشستگانِ فشاری بر سازمان تأمین اجتماعی وارد نمی‌کند، گفت: ۵درصد ۲میلیون و ششصد و پنجاه هزار تومان که پایه حقوق سال گذشته است، تقریبا ششصد هزار تومان می‌شود که این رقم به اضافه‌ی مزدِ مصوب شورایعالی کار باید بدون استثناء به حقوق بازنشستگان اضافه شود. 

قانون باید ملاکِ  تعیین دستمزد بازنشستگان باشد

معاون دبیرکل خانه کارگر گفت: برخی می‌گویند سازمان تامین اجتماعی مشکل بودجه‌ای دارد و نمی‌تواند این حقوق را بپردازد؛ اما باید گفت که با افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ جمع بودجه‌ی سازمان پانصد و دوهزار میلیارد تومان می‌شود و اگر این پانصد و دو هزار میلیارد تومان به پانصد و پنج هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند، تاثیرِ منفیِ خاصی بر روی سازمان تامین اجتماعی نخواهد گذاشت بلکه از طرفی تاثیر مثبتی بر زندگیِ بازنشستگان و افزایشِ نسبیِ قدرتِ خرید آن‌ها خواهد گذاشت. 

صادقی تصریح کرد: سازمان تامین اجتماعی، مدیرعامل و هیأت امنای این سازمان و همچنین وزیر کار در افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ بازنشستگان باید این سه مؤلفه را مدنظر قرار دهند در غیر این صورت هر کدام از اینها نادیده گرفته شود قابل قبول نیست و مورد اعتراض بازنشستگان قرار خواهد گرفت. 

وی تأکید کرد: من قاطعانه می‌گویم که برای ما مُرِّ قانون و مصوبه‌ی شورایعالی کار ملاک است و برای تک تک بازنشستگان باید اعمال شود و در کنار این، معوقه و طلب ما از سازمان تامین اجتماعی هم باید پرداخت شود. اینکه برخی غیر از این می‌گویند برای ما قابل قبول نیست و قانون باید ملاک عمل مسئولین باشد. 

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه‌ی کارگری تصریح کرد: منابع ما متصل به ماده ۴۱ قانون کار است و این ماده آورده‌ی بیشتری برای بازنشستگان دارد بنابراین خواست ما اجرایِ تمام و کمال این قوانین است.

 1400 سالِ اجرای قانون متناسب‌سازیِ حقوق بازنشستگان بود 

صادقی همچنین در پاسخ به این سوال که سال ۱۴۰۰ برای بازنشستگان چه سالی بود، گفت: سال ۱۴۰۰ برای بازنشستگان سال بدی نبود. در این سال متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان اجرایی شد که دستاورد بزرگی برای ما بود، همچنین پرداخت وام برای این گروه هم اتفاق خوبی بود که در سال ۱۴۰۱ رقم خورد. 

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه‌ی کارگری تصریح کرد: اگر این مؤلفه‌هایی که گفتم روی حقوق بازنشستگان اجرایی شود و این باور در سازمان تامین اجتماعی پُررنگ شود که به تعهدات خود در قبال بازنشستگان براساس نص صریح قانون عمل کند، می‌توان امیدوار بود که سال جدید سال خوبی برای بازنشستگان باشد.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1616900

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 36
 • نظرات در صف انتشار: 3
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  31 2
  در زمان دولت بهار جفا و ستم کردند با تورم بالا و درصد کم که خودش را نشان داد که چه کردند با مستمری بگیر و امروز هم همان مدیران امار ساز هستند در مدیریت و توان هیچ کاری ندارند جز امار سازی و دیگر با تجربه تر شدن که هر اموری را با جمله امری و دستوری حل می کنند و قانون به چه کار می اید
  • سودابه طهرانی IR ۱۶:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
   21 0
   سلام.تکلیف کسانی که ۳۰سال بیمه ردکردن وسابقه سختی کاردارن چی میشه .لطفا رسیدگی شود
 • ناشناس IR ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  17 3
  باسلام یعنی مستمربگیری که پایه حقوق اون ۳۳۰۰ باشه در سال ۱۴۰۱ چقدر میشه لطفا راهنمایی کنید باتشکر
 • قیطور IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  15 6
  اخبار مربوط به بازنشستگان وپرداخت تفاوت جانبازی در ۱۴۰۰ تیر ماه صادر شده ولی خبری نیست بازنشستگان کشوری علوم پزشکی همینطور یکسال خبر تکراری
 • بازنشسته فرهنگی IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  35 6
  بازنشستگان اعم از کشوری و لشکری و تامین اجتماعی در بدترین وضعیت معیشتی قرار دارند
 • ناشناس IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  27 4
  سلام این همه تورم وگرانی را مهار کنید اصلا افزایش ندید ولی اگر قادریه مهار آن نیستید لااقل طوری افزایش دهید بااین همه گرانی کم نیاریم حقوق باید ماهیانه علاوه برمخارج کمی هم پس انداز برای روز مبادا باشد متاسفانه بااین همه گرانی بااین افزایشی هم که درنظر میگیرید فقط بخور نمیر میشه اصلا حقوقها جوابگوی گرانی نیست به نظر من به جای افزایش به این همه گرانی تصمیم بگیرید
 • حاج اقا US ۱۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  33 1
  بیچاره کارگر بازنشسته پول ندارد
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  26 1
  این بنده خدا قانون متناسب سازی را نمی داند فرمول آن یک 75 درصد دارد که قرار بود به 100 درصد برسد همین من بعنوان ذی نفع میگویم قانون متناسب سازی باید بصورت 100 درصدی اعمال شود همین
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  15 1
  با انتظارات نامعقول عده ای که فقط و فقط حرف می زنند، اولین متضرر کارگران هستند
 • ابوالفضل رستم زاده IR ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  20 1
  طبق آمار بانک مرکزی تورم هرقدرباشد حقوق نیزآن میزان افزایش یابد
 • احمد IR ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  12 4
  بازهم تکراری وداد فریاد درحالیکه جواب بازنشستگان نزد مدیرعامل محترم سازمان تامین اجتماعی است من متوجه نمیشوم خبرنگاریعنی چه یعنی برود وخبربگیرد اینکه بگوید فلانی چی گفت وچی بایدبشود که نشدخبر
 • بازنشسته IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  11 2
  سال۱۴۰۱ بعید است ‌سال خوبی برای بازنشستگان باشد.برای اضافه کردن چند درصد به حقوق بازنشسته دوسال وقت و چند ده جلسه لازم است.اگر بشود،!
 • علیرضا ملزوم IR ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  21 1
  آقایان دولتی ها و مجلسی ها چطور خجالت نکشیدید حقوق نجومی بگیرها را و امثال شماهارا افزایش حقوق آنچنانی و برای بازنشستگان زحمتکش دیروز و رزمندگان دیروز حداقل حقوق را در نظر گرفتید
 • ب ز IR ۱۴:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  10 3
  با سلام وخدا قوت ، درمتناسب سازی حقوق قشر بازنشسته وپرداختی ها شفاف سازی وعدالت اجتماعی و جلوگیری از تبعیض درپرداخت انجام گردد.
 • جواد US ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  12 2
  افزایش حقوق متناسب برای بازنشستگان و مستحقین خیالی بیش نیست
 • رضا IR ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  7 7
  به امید خدا که امسال سال خوبی برای بازنشستگان باشد
 • ناشناس IR ۱۵:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  33 0
  بازنشسته تامین اجتماعی زندگی ندارد ، پول ندارد ، آسایش مالی ندارد ، آرامش ندارد چون حقوقی ندارد ، بخاطر خدا هم که شده ما را دریابید
 • DE ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  8 1
  خبرهائی که بوی وعده و آرزو میدهد ، چه سودی جز احساس سر خوردگی دارد ؟؟ به فرض که این وعده ها عملی بشود وقتی که افزایش حقوق ها متناسب با نرخ تورم نباشد ، چرخه فقر همچنان ادامه می یابد و جیب حقوق بگیر خالی تر از سال پیش خواهد بود . بخصوص که این دولت در افزایش حقوق ها دارد به بهانه افزایش تورم ، ناخن خشکی و تنگ نظری نشان میدهد ..
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  15 2
  پدر من مستمری بگیر هست و از کار افتاده که پرستار داره و هر پرستار ماهی ۴ میلیون حقوق دریافت میکنه در حالی که پدر بنده ماهی ۳۴۰۰ حقوق دریافت میکنه یعنی ۸ میلیون پول پرستار جدای از هزینه های درمان و خوراک و ....خدا لعنت کنه هر کسی که مسبب این وضعیته با ماهی ۳۴۰۰ چه دردی از مستمری بگیر دوا میشه واقعا خجالت آوره
 • IR ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  8 2
  عجب
 • IR ۱۶:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  2 1
  عجب
 • IR ۱۷:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  6 2
  فقط حرف میزنید
 • ناشناس IR ۱۸:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  11 0
  واقعا توی این گرونی مسولین به فکر بازنشستگان نيستن در صورتی که کمترین حقوق رو میگیرن
 • IR ۱۹:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  7 3
  نمیتونن حقوقه بازنشسته بدن
 • IR ۲۰:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  4 2
  سلام با این توضیحاتی که دادین یعنی حقوقی که ۳۸۰۰ هست تو سال جدید چقدر افزایش پیدا میکنه لطفا راهنمایی کنین؟؟
 • راضیه خدابنده IR ۲۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  2 1
  درود وسلام خدمت جناب حاج آقا صادقی واقعا خدا خیرتون بده که شما به فکر کارگران وبازنشستگان هستید واقعا متأسفم برای مسؤلینی که اصلا به فکر کارگران وبازنشستگان نیستند خدا کمک تون کنه خداقوت بده بهتون که همچنان فکر کارگران بازنشسته هستید چهارنفر مثل شما وحاج آقا محجوب دراین مملکت باشند دنیا گلستان می‌شود ولی افسوس که همه مسؤلین فکرخودشون ومنافع شون هستند خداقوت.
 • حسینی IR ۲۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  3 0
  هر کالای را که بررسی کنید دوسه برابر شده است چطور به حقوق بازنشستگان میرسند می‌شود بیست وسی درصد.مگر پاها در این کشور زندگی نمیکنیم. مردم چقدر باید سختی بکشند بخاطر سیاست های اشتباه. الان هفتاد درصد بازنشستگان زندگی نمیکنند فقط سعی می‌کنند زنده بمانند.
 • ساعی IR ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  2 0
  خداییی به فکر بازنشسته ها باشید با این تورم زیاد با این گرونی زیاد نزارید با پول کم اذیت بشن واقعا سخته برای یک بازنشسته
 • رضا IR ۲۲:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  2 0
  پول بازنشسته بیچاره
 • م ح IR ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  2 0
  سلام ، درسال قبل درمورد ارتقا رتبه جهت قشر بازنشسته کشوری ولشکری قبل از سال ۹۶ یک ارتقا حقوقی و رتبه عطا گردید لطفا ترتیبی اتخاذ که کارکنان بازنشسته بعد از سال ۹۶ هم از آن بهر ه مند شوند .
 • مهراب IR ۲۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  4 3
  درودبربازنشسته های بی چاره وبدبخت که سی سال جیب تامین اجتماعی راپرکردن که درایام پیری وزمین گیری شاید چندسالی انهاپول خودمان رابه خودمان بدهندولی افسوس که اینطورنشد وماجلو همه شرمنده شدیم
 • بی نام IR ۲۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  6 1
  در اون جامعه ای که بزرگترها کوچک شوند کوچکترها بزرگ نمیشوند
 • بازنشسته IR ۲۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  7 0
  سیر از گشنه خبر ندارد سواره از پیاده
 • IR ۲۳:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۰
  5 0
  همیشه گشنه وندار بودیمو خواهیم موند
 • محمدشقاقی IR ۰۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۱
  16 1
  جناب صادقی حتمأ سال 1400برای امثال شماها سال بدی نبوده،ولی ما که باحقوق زیر10 تومان با فقر دست وپنجه نرم میکنیم بدترین سال بود
 • IR ۰۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۱
  15 2
  دولت اگر بدهی تامین اجتماعی رو همراه با ضرر وزیانش بده.اون وقت به عدالت رفتار کرده.بیست ساله ما رو از حقمون محروم کردند.ولی به رئیس و وکیل و وزیر و معاون.....بد نگذشته