حل معمای چه کسی «بند» بودجه را برداشت؟ / رئیس مجمع تشخیص از حذف کنندگان واردات خودرو ، رونمایی کرد

در همین موضوع واردات خودرو جنجال هایی به راه انداختند و آن را بهانه ای برای حمله به کلیت مجمع قرار دادند

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اهمیت و تاثیر مجمع در موضوعات حساس و اساسی کشور، بر لزوم تبیین اقدامات و وظایف اجزای مختلف مجمع تاکید کرد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله آملی لاریجانی در حاشیه دیدار جمعی از مسئولان و اعضای قوای مجریه، مقننه و قضاییه، طی سخنانی در جمع اعضای دبیرخانه مجمع، ضمن تسلیت شهادت یکی از روحانیون که روز سه شنبه در حرم مطهر رضوی هدف حمله جنایتکارانه قرار گرفته بود و ضمن آرزوی شفای عاجل برای دو روحانی مصدوم دیگر تصریح کرد: وقوع این جنایت در صحن مطهر رضوی که حرم امن الهی و مهبط ملائکه به شمار می آید، با هر شاخص و معیاری قطعا محکوم است و از مسئولان ذی ربط می خواهیم که با عوامل آشکار و پنهان داخلی و خارجی این جنایت برخورد کنند تا با تدبیری صحیح و متقن جلوی این قبیل حوادث گرفته شود.

 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به محدودیت های دو ساله کرونایی در برگزاری جلسات و تأثیر این محدودیت ها بر جوانب اجرایی کشور در دستگاه های مختلف، افزود: برخی توقف ها در کارهای مجمع نیز پیش آمد اما خوشبختانه امور ضروری به خوبی پیش رفت و امیدواریم در سال جدید با فروکش کردن بیشتر این بیماری در جهان و در سطح کشور، کارها تسریع شود و پاره ای دستورهای لازم مجمع هم با سرعت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.
 
آملی لاریجانی با اشاره به پاره ای تغییرات در ساختار دبیرخانه با کسب اجازه از رهبر معظم انقلاب، ابراز امیدواری کرد که با پشتکار، فکر، درایت و مدیریت همه مدیران و دست اندرکاران دبیرخانه و به ویژه دبیر محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام جناب آقای دکتر ذوالقدر، وضعیت مطلوب تری را در سال جاری شاهد باشیم.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در همین راستا با تأکید بر ضرورت فعال تر شدن کمیسیون های مجمع از طریق کمیسیون های دبیرخانه، اظهار کرد: هیچ نهادی بی نیاز از بازوهای قوی کارشناسی نیست و قطعا کمیسیون ها نیز نیازمند بهره مندی از بدنه کارشناسی هستند. زیرا در هیچ کجای دنیا همه افراد در همه امور ورود ندارند لذا باید با تقویت بدنه کارشناسی کمیسیون های مجمع و فعال تر شدن این کمیسیون ها از طریق کمیسیون های دبیرخانه، به فعال تر شدن و تأثیرگذاری هرچه بیشتر مجمع در سال جاری کمک کنیم.
 
آملی لاریجانی با تأکید بر لزوم دقت هر چه بیشتر در بررسی مصوبات خاطرنشان کرد: گرچه لزوما همیشه همه مصوبات کمیسیون ها در صحن مجمع به تصویب نمی رسد اما باید اصلاحات لازم با دقت انجام شود و لذا کار کارشناسی در کمیسیون های مجمع و دبیرخانه دارای اهمیت بسیاری است.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از تلاش های دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام قدردانی و ابراز امیدواری کرد که با اثرگذاری تشکیلات جدید، حرکتی نوین در سطح مجمع شکل گیرد.
 
آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر جهاد تبیین، بر لزوم توجه به این تأکیدات در همه اجزای نظام از جمله مجمع تأکید کرد و گفت: متأسفانه گاهی شناخت کافی از وظایف و مسئولیت های مجمع و بویژه هیات عالی نظارت وجود ندارد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ممکن است کسی به لحاظ ماهوی به مصوبه ای اشکال داشته باشد اما این که اصل ساختار یک نهاد قانونی را زیر سوال می برند جای تعجب دارد.

آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه در حال حاضر، ساز و کار هیات عالی نظارت روشن است و ارجاع مصوبات این هیات  در مورد مخالفت مصوبات مجلس با سیاست های کلی نظام، به شورای نگهبان، حسب نظرمقام معظم رهبری (مدظله العالی) انجام می پذیرد، از برخی اظهارات درباره مصوبات هیات عالی نظارت، گلایه کرد و یادآور شد: در همین موضوع واردات خودرو جنجال هایی به راه انداختند و آن را بهانه ای برای حمله به کلیت مجمع قرار دادند در حالی که اولاً صحن مجمع اساساً در باره این مصوبه نظری نداده است و متاسفانه برخی بدون توجه و بدون آگاهی، مجمع تشخیص و هیأت عالی نظارت را یکی می پندارند.

حل معمای چه کسی «بند» بودجه را برداشت؟ / رئیس مجمع تشخیص حذف کنندگان واردات خودرو را معرفی کرد

بیشتر بخوانید : 

وی ادامه داد: ثانیاً هیأت عالی نظارت با بررسی های مختلف کارشناسی  برخی بندهای مصوبه مربوط به واردات خودرو را مغایر سیاست های کلی نظام دانسته است این نظر هیات عالی نظارت است که با رأی اکثریت به تصویب رسیده است. ممکن است کسانی به این نظر ایراد داشته باشند، اما نباید باب تخریب و توهین به هیات عالی نظارت را به این بهانه، باز کرد. ایراد هیات عالی نظارت در واقع برخی خصوصیات و یا ابهامات این مصوبه است که امیدوارم  دلایل آن به صورت دقیق و مشروح  برای مردم تبیین شود.
 
آملی لاریجانی با یادآوری نقش موثر و حساس مجمع تشخیص مصلحت نظام در موضوعات مهم و اساسی کشور تصریح کرد: تصور عده ای از نام مجمع تشخیص مصلحت این است که تشخیص و تمهید کل مصالح کشور در همه امور برعهده مجمع است در حالی که این چنین نیست و حسب قانون اساسی وظایف خاص و روشنی برعهده مجمع نهاده شده است و مجمع نیز همواره تلاش می کند با دقت، اتقان و صلابت وظیفه خود را انجام دهد نکته مهم این است که در پاره ای موضوعات آنجا که مجمع تشخیص یا هیات عالی نظارت نظر می دهد در واقع آخرین نقطه تصمیم گیری است.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه ضمن قدردانی از تلاش های دکتر محسن رضایی در شکل دهی ساختار دبیرخانه مجمع ابراز امیدواری کرد که با تلاش و تدابیر دکتر ذوالقدر و همکاران وی در دبیرخانه مجمع شاهد تحولات جدید و مثبتی در مجمع تشخیص باشیم.
 
آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ماه مبارک رمضان بر ضرورت بهره مندی هر چه بیشتر از فیوضات این ماه تأکید کرد و گفت: ماه ها مواقف خاصی برای انسان هستند که ماه رمضان در میان این مواقف، خاص تر است. امیدواریم همگی در هر منصبی که قرار داریم وقتی را برای خود اختصاص دهیم و در وضعیت خود بنگریم و برای تعالی معنوی و رهایی از بندهای دنیایی تلاش کنیم و از این ایام بهره کافی ببریم.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بیش از آنچه تصور می کنیم ایام به سرعت می گذرد و باید در فکر مسیر ابدی پیش رو باشیم خاطرنشان کرد: در هنگام موت انسان ناگهان با حقیقتی غیر از جسم خود مواجه می شود که خود اوست و یک عمر از آن غفلت کرده است و اشکال نشناختن خود این است که در پی آن ، نیازهای حقیقی خود را نمی شناسیم، لذا این مواقف برای تمرکز بیشتر بر این شناخت است.
 
آملی لاریجانی با اشاره به روایات مربوط به لزوم محاسبه نفس، ماه رمضان را بهترین زمان برای حساب کشی از خود دانست و ابراز امیدواری کرد که در این ماه به گونه ای عمل نکنیم که در پایان ماه حسرت از دست دادن ایام را داشته باشیم.

۲۱۲۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1619270

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =