«می‌تو»، این‌بار خطاکارانِ سینمای ایران را رسوا می‌کند؟

با ادعای سمیه میرشمسی مبنی بر این‌که بازیگر مردی در پشت صحنه یک فیلم، او را مورد اذیت و آزار قرار داده است، جمعی از بازیگرانِ زن، بیانیه‌ای را منتشر کردند و همین موضوع، واکنش‌ انجمن‌های مختلف صنفی و نهادهای دولتی را به دنبال آورد؛ از جمله رییس سازمان سینمایی با تشکیل شورایی، دستور رسیدگی به این ماجرا را صادر کرد.

مهسا بهادری: ماجرا از یک رشته توییت جنجالی شروع شد، رشته توییتی که یک بازیگر مردِ سینما و تلویزیون را به قلدری، بدرفتاری و آزار جنسی عوامل پشت صحنه متهم می‌کرد.

سوم فروردین ۱۴۰۱، سمیه میرشمسی، دستیار کارگردان و برنامه‌ریز سینمای ایران، با انتشار ۲۲ رشته توییت، مجموعه اتفاق‌های پشت صحنه یک فیلم را توضیح داد و ادعا کرد بعد از چند برخورد میان او و این بازیگر باسابقه، در معرضِ آزار قرار گرفته است.

این دستیار کارگردان که روایتش در توییتر با واکنش‌های گسترده همراه بود، ادعا کرده که برخی از عوامل فیلم از این ماجرا خبر دارند.

این اولین‌باری است که چنین اتهامی علیه یکی از چهره‌های شناخته شده هنری در ایران، به صراحت مطرح می‌شود و جمعیتی بزرگ از زنان سینما، آن را پیگیری می‌کنند.

در جریان همین واکنش‌ها، زنان سینماگر ایرانی هم بیانیه‌ای منتشر کردند، در این بیانیه که تعداد زیادی از بازیگران از جمله تهمینه میلانی، میترا حجار، ویشکا آسایش، نگار جواهریان، مریم پالیزبان، هایده صفی‌یاری، شقایق دهقان، باران جعفری، فرشته حسینی، کتایون ریاحی، ترانه علیدوستی و ملیکا شریفی‌نیا آن را امضا کرده بودند، آمده است: «در روایت‌هایی که از تجربه‌های دردناک زنان در سینمای ایران منتشر شده، انواع آزارهایی که زیر چتر خشونت جنسی قرار می‌گیرند مطرح شده؛ از جمله هتک حرمت با الفاظ جنسی و جنسیت زده، سوءاستفاده از سکوت و تحمل افراد با گروگان گرفتن حق کار و دستمزد، اعمال خشونت جنسی به وسیله تهدید موقعیت کاری قربانی، تماس‌های بدنی ناخواسته، اصرار و اجبار به عمل جنسی و در نهایت خشونت جسمی و تجاوز.»

پس از بیانیه زنان سینماگر، انجمن صنفی برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان اولین نهاد صنفی بود که به اظهارات میرشمسی واکنش نشان داد و از او حمایت کرد. این انجمن بدون اشاره مستقیم به ادعای آزار جنسی، نوشت: «با توجه به شناخت از گذشته همکارمان خانم سمیه میرشمسی، به طور کلی، صادق بودن ایشان را تأیید می‌کنیم.»

این انجمن همچنین با ابراز تأسف از برخوردهای تحقیرآمیز و بداخلاقی‌ها و ایجاد ناامنی‌های روانی و حتی تهدید و برخورد فیزیکی در پشت صحنه تولید صنعت فیلم ایران اعلام کرد این اولین‌بار نیست که چنین اتفاقاتی می‌افتد. انجمن صنفی برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان در ایران اعلام کرد که موضوع را پیگیری خواهد کرد.

از نهادهای صنفی که بگذریم، تنها بازیگر مردی که با یک نوشته طولانی، از «بیانیه زنان دست‌اندرکار سینما در اعتراض به خشونت علیه زنان در این عرصه»، حمایت و موضع رسمی خود نسبت به این موضوع را مشخص کرد، رضا کیانیان بود که با انتشار پستی در اینستاگرام نوشت : «آزار و اذیت زنان فقط محدود به جامعه سینمایی نیست بلکه به عنوان گوشه‌ای از جامعه ماست. متاسفانه زن به محض بیرون آمدن از خانه غالبا نگاه‌های حریص، متلک‌های جنسی، دست درازی‌های شهوت‌آمیز و نهایتا و بعضا دزیدن و تجاوز کردن و رها کردن روبه‌روست. در شرکت‌های تجاری، بازار، بیمارستان، مترو، تاکسی، اتوبوس و مکان‌های عمومی این جریان وجود دارد. فقط در سینما خبری‌تر و بزرگ‌تر می‌شود. چون سینما بزرگ‌ترین و فراگیرترین رسانه است و یک نکته مهم و نادیده گفته شده: در جامعه ما قدرت غالب در دست مردان است. زن برای مستقل بودن احتیاج به کار کردن دارد و برای گرفتن کار باید به مردان مراجعه کند. صاحب کار مرد است و اگر حریص باشد برای کار دادن به زنان می‌تواند پیشنهادات غیرمتعارف داشته باشد. قدرت مرد فقط به صاحب کار بودن ختم نمی‌شود. شوهر چون زور دارد زن را کتک می‌زند و حتی پدر به خود اجازه می‌دهد دخترش را بکشد. قدیم‌تر زن مطلقه مساوی بود با بی‌آبرو اما خوشبختانه اکنون در شهرهای بزرگ زن مطلقه می‌تواند کار کند و خجالت نکشد.»

پس از رضا کیانیان هم خانه سینمای ایران اعلام کرد شورای صیانت این نهاد صنفی، آمادگی دارد با رعایت اصول اخلاقی و قید محرمانگی، به کلیه گزارش‌ها و شکوائیه‌های مطرح شده درباره خشونت و آزار علیه زنانِ فعال در این عرصه رسیدگی کند و مشورت‌های حقوقی لازم را به مراجعه‌کنندگان ارائه و در صورت لزوم، ارجاع موضوع به محاکم قضایی را نیز پیگیری کند.

       بیشتر بخوانید:

       انتخاب هیئت ۵ نفره رسیدگی به آزار و خشونت در سینما/ آزاده صمدی خبر داد

       آمادگی خانه سینما برای رسیدگی و پیگیری گزارش‌هایی درباره خشونت علیه زنان

       از نیکی کریمی تا هدیه تهرانی؛ بیانیه زنان دست‌اندرکار سینما در اعتراض به خشونت علیه‌شان

انجمن بازیگران سینمای ایران هم از غافله جا نماند و هرگونه خشونت، برخوردهای توهین‌آمیز و رفتارهای غیر اخلاقی با عوامل سینمای ایران به ویژه با زنان سینماگر را محکوم کرد و در بخشی از بیانیه خود نوشت: «هیات مدیره انجمن بازیگران سینمای ایران اعلام می‌کند که قاطعانه و با تمام توان تا مجازت متخلفین در کنار شاکیان خواهد ایستاد و اجازه هیچ‌گونه مصلحت اندیشی و گذشت و سازش بر سر اصول و حرمت انسانی و آبرو و حیثیت سینمای شریف ایران را نخواهد داد.»

در اولین جلسه شورای مدیران سازمان سینمایی که در سال ۱۴۰۱ برگزار شد، محمد خزاعی به بیانیه‌ای که توسط زنان سینماگر ایرانی مبنی بر ایجاد یک کمیته‌ مستقل با اکثریت مطلق زنان برای رسیدگی به شکایات علیه خشونت جنسی توجه کرد و ضمن دستور برای بررسی و توجه ویژه به این موضوع، شورای اخلاق حرفه‌ای در سینما را تشکیل داد.

بنابرگفته خزاعی، این شورا متشکل از مدیرعامل خانه سینما، معاون نظارت و ارزشیابی، مدیران کل حراست و حقوقی سازمان سینمایی، مشاور اصناف رئیس سازمان، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و همچنین دکتر مائده چیت‌ساز، عضو حقوقدان به معرفی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضایه و انسیه شاه‌حسینی، نویسنده و کارگردان سینما، اعضای شورای اخلاق حرفه‌ای سینما خواهند بود. 

در نهایت امروز(پنجشنبه ۱۸ فروردین) آزاده صمدی، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون و یکی از امضاکنندگان «بیانیه زنان دست‌اندرکار سینما در اعتراض به خشونت علیه زنان در این عرصه» از کاندیدا شدن خود به همراه ۱۲ هنرمند دیگر برای تشکیل هیئتی ۵ نفره جهت رسیدگی به این موضوع خبر داد.

این ۱۲ نامزد عبارتند از نیکی کریمی، آیدا پناهنده، غزاله معتمد، غزاله سلطانی، ترانه علیدوستی، منصوره یزدان‌جو، هانیه توسلی، ریحانه طراوتی، مهین صدری، سمیه میرشمسی، مارال جیرانی و ثمین مهاجرانی.

حال باید منتظر ماند و دید اتهام‌های وارد شده تا چه اندازه پیگیری خواهند شد و آیا خاطیان، چون جنبش «می‌تو» از سینمای ایران طرد خواهند شد یا خیر؟

۵۷۲۴۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1619547

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 37
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • محمدرضا IR ۲۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۸
  خانه از پای بست ویران است خواجه در بند نقش ایوان است اخبار این بخش رو در قسمت فکاحی میشه دنبال کرد و لذت برد :)
  • IR ۰۷:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
   4 342
   فکاهی درسته نه فکاحی
  • ایرانی IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
   3 337
   فکاهی درسته!
  • IR ۱۴:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
   4 177
   از کوزه همان برون..‌.‌..
 • DE ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۸
  خخخخ همشون لال بودن تا حالا؟؟؟؟ نور به قبرش بباره همونی که افشاگری کرده بود
  • IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
   وقتی جشنواره فجر برگزار میشه، با چه ریخت و قیافه ای میان همین بازیگرا. یا چه پارتی ها و مهمونی هایی میگیرن. هیچی رعایت نمیکنن.خوب این هم از عواقب پوشش و رفتار نامتعارف هست دیگه
  • سعید IR ۱۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
   آره والا، همشون با هم برن سر قبر فرج الله سلحشور ازش حلالیت بطلبند. موقعی عنوان کرد همینا چه جبهه ای گرفتن.
  • IR ۱۰:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   1 2
   اينكه گفته بشه پشت صحنه سينما تجاوز وجود داره با اونكه سلحشور گفته بود بازيگران زن فاحشه اند، خيلي با هم فرق داره!!
 • مهدی مشهدی IR ۲۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۸
  تعجب می‌کنم همه این معترضین خانم این همه سال دنبال طی کردن پله های ترقی و تبدیل به سلبریتی شدن بودند و این چیزها را امری اجتناب ناپذیر میدونستند و باهاش کنار اومده بودند چطور شد یک دفعه رگ غیرتشون جنبید
 • IR ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۸
  در اینکه یه عده مورد سواستفاده یا حتی تجاوز قرار میگیرن شکی نیست. ولی مشکل اینه که خیلی از این خانم های سینمایی که الان با موج همراه شدن و مدعی شدند، خودشون کاملا با میل و رغبت وارد یه رابطه با کارگردان یا تهیه کننده یا بازیگر مرد میشوند با این هدف که به یک موقعیت بهتر دست پیداکنند و نقش بیشتر و بهتری بگیرن و حقوق بالاتری بگیرن. یه رابطه آگاهانه با میل دو طرف اسمش تجاوز و سو استفاده نیست. همانطور که همون جنبش «می تو» هم همینطور بود و خیلی از زنان فقط برای مطرح شدن واردش شدند
  • IR ۰۷:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
   آفرین. دقیقا. به قول معروف کرم از درخته.
 • IR ۲۳:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۸
  با دستمال کثیف نمیشه شیشه رو تمیز کرد!
  • IR ۰۵:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
   4 322
   شاید عینکت کثیف باشه 🤔
 • IR ۰۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
  عزیزم این بازیگرای خانم ب بهانه ی فیلم میکاپ میکنن میگن کریمه. لباسای چسب و ناجور میپوشن. میگن طراح لباس گفته.. باشه! تو خیابونا. مهمانی های شبانه. قرارهای عاشقانه. سفرهای مثلا.. مثلا کاری....... عزیزم کمی متانت. کمی حیا.. کمی حجب و سنگینی.... مطمعن باش کسی جرات نمیکنه بیاد طرفت..... هست از این کثافت کاریا همه جا هست نه اینکه نباشه... فوتبالیست در اتوبوس... فلان کارگردان پشت صحنه و... اما از ماست ک بر ماست.
 • کارمند IR ۰۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
  می تو در کشورهای دیگه هم مخالف زیاد داره و افراد زیادی رو بارها بیخود و بی جهت مورد تهمت قرار داده و الان هم تجاوز به این شکلی که اینها میگن نیست چرا که موقعی که مرحوم سلحشور گفت فساد اخلاقی وجود داره امثال همین ترانه علیدوستی که الان بیانیه دادن ایشون رو متهم به تهمت زنی کردن
 • IR ۰۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
  مشکل از خود زنان سینماگر است و با وضعیت نامناسب ظاهر میشوند وقتی روابط با مردان را رعایت نمیکنند چه انتظاری دارند
 • IR ۰۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
  به نظر می رسد جامعه مرد زده ایران هرگز از حقوق این بانوان حمایت نخواهد کرد.از همین کامنتها پیداست.
 • IR ۰۲:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
  5 273
  اگر زمان شاه بود جنایاتشان را آتیش میکشید این است حکومت عدل علی
  • IR ۱۹:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   3 2
   یکی باید خود شاه را اصلاح میکرد که زن باره بودتش شهره عام و خاص بود!
 • IR ۰۲:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
  نور به قبرت بباره اقای سلحشور...ایناهم مثل قبل لال بمونن...
 • IR ۰۵:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
  از برکات انقلابه
 • IR ۰۵:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
  3 343
  ای هی برخی اگه عضو این هیئت باشند مطمئنا کاری انجام نمی دهند
 • IR ۰۶:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
  ترانه علیدوستی صمدی و برخی دیگر مثل این است که بخواهد اشک طرف را پاک بکنند طرف را کور می کنند کار به جایی نمی رسد چند نفر پاکدامن مومن مگه حق زنان را بگیرند
 • IR ۰۶:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
  سلام بخش مهم خطا کاران خود این خانم ها هستند وقتی پرده های حیا و عفت را به اسم ازادی کنار می زنن خوب طرف مقابل هم خودشو مجاز می دونه به اسم ازادی هر غلطی بکنه . اینه صرفا مقلدین حرکات غربی ها هستند و ارزشی ندارند چون این فرهنگ بی بند و باری نتیجه مستقیم عملکرد اینها هست
 • سعدی IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
  واقعا باید به حال چنین سینمایی گریست که مردان ان در پشت صحنه یاران شیطانند ودر جلو صحنه معصوم وپر ادعا وبه نظرم باید همگی عادلانه محاکمه بشوند تا مثل فیلمهایشان درس عبرتی برای شیطان های دیگر شوند
 • مجتبی IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
  دوستان اگه توجه کنید این خانوما قبلا هم جسته و گریخته گفته بودند، ولی چون زن هستند کسی جدی نگرفته یا زورشون نرسیده،خودتون کلاه خودتونو قاضی کنید، جامعه پر شده از مردان هوسباز، چشم چران و حتاک!!!!!!
 • GB ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
  5 492
  سینما یا باید تجاری و گیشه ای باشد و یا فرهنگی و آموزشی و هر دو با هم نمیشود. سینمای گیشه ای برای فروش بیشتر ممکن است هر کار نادرست و خارج از عرفی انجام دهد تا با رقبای خارجی، ترکی رقابت کند. البته برای جوانان صحنه ها و شوخی های نه چندان اخلاقی جذاب تر از نکات اخلاقی است و در نهایت سینما و بازیگر هم پول لازم دارند.
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
  کاش برای ازار و اذیت در صدا وسیما هم‌ بیانیه صادر میشد چون فساد در پشت صحنه برنامه های صدا و سیما هزاران برابر بیشتر از سینماست
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
  5 580
  تو مملکت جمهوری اسلامی چه چیزهایی آدم میشنود خجالت دارد باید تعرض زنان به جدیت برخورد شود انتظار مردم نتیجه و آگاهی به مردم است که نتیجه برخورد چیست لطفاً به شدت با اینها برخورد شود
 • ادی IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
  6 623
  فکر نمیکنم در جامعه ما قدرت صرفا دست مردان باشه. زنان و مردان هر کدوم دارای قدرت هایی هستن که اگر بخوان می تونن در جهت اهداف مثبت و منفی ازش استفاده کنن (ما انسانیم، فقط دو جنس مرد و زن داریم) مشکل جامعه ما ریشه ش جای دیگه اس. این حرامی از کجا میاد؟ این حرص و کمبود از کجاس؟ این فساد واکنشی هست به یک تنش. حالا هر کسی نسبت به نقاط ضعف و قدرتش به اون نیاز پاسخ میده. نیاز به گدایی کردن یا دزدین یا غصب کردن، اینها چرا شکل میگیره؟ حالا از هر نوعش، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی ...
 • رعیت IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
  6 782
  ی مستند دیدم برای ی نقش هزاران نفر صف میکشن و تست میدن، اون وقت کارگردان بزرگ سینما یکی رو تو فروشگاه میبینه و میگه بیا بازی کن اونم سریع قبول میکنه و بازیگر میشه بعد تیم داوری ته خنده‌ست، نمیدونم اینا چرا شکایت دارن خودشون میخان دست به هر کاری هم میزنن، خیلی بازیگرا این صحنه‌ها رو دیدن بیکار شدن ولی شرفشون رو نفروختن اصلا متوجه نمیشم تو مملکت اسلامی که صدای زن رو نباید مرد نامحرم بشنوه چطور ی زن تو فیلم ارتباط تنگاتنگ با مرد غریبه داشته باشه چیز خنده‌دار داورا هستن، ی کم به گذشته و روابط اینها ورود کنیم خودشون از بنیانگذاران روابط این دست هستند
 • حجت شکرزاده IR ۱۶:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
  7 260
  کرم از درخته .........
 • IR ۱۹:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
  6 271
  به ثروت‌های آنچنانی رسیدن حالا مظلوم نمایی می‌کنند. کسی تحویل نمیگیره
 • IR ۲۲:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
  از قدیم گفتند تا خانم چراغ سبز نشون نده مرد نمی تونه هبچ کاری بکنه
 • عمو فری IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  2 1
  اینا که بیانیه رو امضا کردند مصداق ضرب المثل: رفیق دزد و شریک قافله هستند.
 • رضوان IR ۲۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  2 2
  خود همین خانم های بازیگر با اون سر و شکل ولباسهای زننده ومحرک وارایش غلیظ مقصرنند در حالیکه فیلمهای غربی آرایش بسیار ملایم و طبیعی دارند ویا اصلا ندارند لباسهاشون بازه که اونجا عادیه ولی در فرهنگ ما اینگونه لباس وارایش غیر معموله.....
 • IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۱
  5 1
  ماشالله به اقایون و برادران گرامی این چه حرف های غیرمنطقی هست .کرم از درخت هست و چراغ سبز نشان دادن خانم ها ..............مردان هوس باز شدند و به خودشون حق میدن دست یک زن رو به راحتی بگیرن .شما فکر کنید خواهر خودتون این اتفاق براش افتاده ..ناراحت نمیشید . تو کشورهای غربی .زن ها که اصلا حجاب ندارند نیمه برهنه ان .چراغ سبز نشون میدن .هیچ مردی اونجا به خودش اجازه نمیده تعدی کنه . مردسالاری و قلدری مردها فرهنگی هست در ایران که باعث میشه مرد به خودش اجازه بده حالا فقط این دست مساعل نیست .مثلا اضافه کاری خانم زیردستش رو به حسابش واریز نکنه .تو همه زمینه ها متاسفانه زنان محجور واقع میشن . یه کم به غیرت مردونتون بر بخوره .این مردان درسته هم جنستون هستند . تعصب کنار بگذارید لطفا طرفداری نکنید.کارشون رو توجیه نکنید . .همین جریان دیدی بعدها یقه دخترتون رو بعدها ممکنه در جامعه بگیره .یا خانم تون .به هر حال همه داخل یک کشتی هستیم عزیزان .کشتی سوراخ باشه همه رو غرق میکنه ....