بیرانوند در تیم لژیونرهای بازگشته به پرسپولیس؟

ورزش سه نوشت:علیرضا بیرانوند برای دومین بار در چند ماه اخیر به‌ صورت تلویحی از علاقه‌اش برای بازگشت به پرسپولیس خبر داده است.

روز گذشته علیرضا بیرانوند که حالا در توییتر نیز به جمع کاربران فعال پیوسته، با انتشار تصویری از خود به‌ همراه یحیی گل‌محمدی هر گونه اختلاف با او را تکذیب کرد. این توییت پس از آن منتشر شد که یکی از وبسایت‌های خبری اعلام کرده بود بیرانوند شرط حضورش در پرسپولیس را جدایی یحیی گل‌محمدی عنوان کرده است.

این البته اولین باری نیست که بیرانوند به خبری درباره انتقالش به پرسپولیس واکنش نشان می‌دهد. چند ماه پیش و زمانی که «ورزش سه» در یک تحلیل نوشته بود که با توجه به رقابت این دروازه‌بان با نیازمند و عابدزاده برای بازی در تیم ملی، شاید به خاطر لژیونربودن این دو، بیرانوند هم ترجیح بدهد سال منتهی به جام جهانی را در خارج از ایران سپری کند؛ تحلیلی که با واکنش تند و منفی بیرانوند مواجه شد.

این در حالی است که گلر شماره یک سابق پرسپولیس پس از حضور در آنتورپ و بوآویشتا به اهداف مورد نظر خود در فوتبال اروپا نرسیده و شایعات درباره بازگشتش به پرسپولیس وجود دارد؛ خصوصا این که سرخپوشان این فصل با مشکلاتی در خط دروازه مواجه بوده‌اند و بیرانوند هم همیشه خود را به‌ عنوان یک آلترناتیو حفظ کرده است.

او البته اولین کسی نیست که پس از حضور کوتاه یا طولانی‌مدت در خارج از کشور به حضور دوباره در پرسپولیس تمایل نشان می‌دهد. در سال‌های گذشته قرمزها به اندازه دو تیم کامل و حتی بیشتر لژیونر داشته که بعد از حضور موفق یا ناموفق به پیشنهاد بازگشت، پاسخ مثبت داده‌اند و شاید بیرانوند نفر بعدی باشد؛ دروازه‌بانی که می‌تواند گلر شماره یک تیم منتخب لژیونرهای بازگشته قرمزها را تصاحب کند.

بیرانوند در تیم لژیونرهای بازگشته به پرسپولیس؟

بیرانوند در تیم یاران دایی و کریمی؟

این تیمی است که اغلب بازیکنان آن در سال‌های اخیر به پرسپولیس بازگشته‌اند و همچنین چهار ستاره‌ای را در خود دارد که پس از چند سال بازی در بوندسلیگا به جمع سرخ‌پوشان پیوستند. این تیم با سیستم ۳-۵-۲ وارد زمین می‌شود و همه بازیکنانش سابقه قهرمانی لیگ با پرسپولیس را دارند. نقطه مشترک دیگر این است که هشت بازیکن این تیم سابقه بازی در لیگ قطر را دارند.

خط دروازه

دروازه‌بان تیم اول البته هنوز به پرسپولیس برنگشته اما بهانه‌ای شده برای این که لژیونرهای بازگشته پرسپولیس در دو تیم دور هم جمع شوند. بیرانوند از لیگ شانزدهم تا پایان لیگ نوزدهم در ترکیب پرسپولیس حضور داشت و با چهار قهرمانی لیگ برتر، یک فینال آسیا و یک جام حذفی، پرافتخارترین دروازه‌بان تاریخ پرسپولیس شد.

خط دفاعی

نکته جالب این که هر سه بازیکن حاضر در این تیم، عضو کنونی تیم پرسپولیس هستند و برای ششمین قهرمانی متوالی تلاش می‌کنند. وحید امیری و سیدجلال حسینی پس از یک سال حضور در خارج از کشور به این تیم بازگشتند اما رامین رضاییان پس از این که توسط برانکو کنار گذاشته شد، پنج سال از ترکیب پرسپولیس دور بود و در این مدت بازی در لیگ بلژیک و قطر را هم تجربه کرد. در این بین وحید امیری پیراهن ترابزون اسپور را بر تن داشت و در حالی‌ که یک سال دیگر از قراردادش باقی مانده بود، به پرسپولیس بازگشت.

خط میانی

این شاید یکی از بهترین خطوط میانی تاریخ پرسپولیس هم لقب بگیرد که البته هرگز در کنار یکدیگر بازی نکردند. کریم باقری که پس از پنج سال بازی در آرمینیا بیله‌فلد، النصر و چارلتون به پرسپولیس بازگشت، رهبر خط هافبک خواهد بود و در سمت راست مهدی مهدوی‌کیا را می‌بیند. مهدوی‌کیا نزدیک به دو دهه در بوندسلیگا حضور داشت اما پس از بازگشت به ایران حضور در داماش و استیل‌ آذین را تجربه کرد و سپس به پرسپولیس رفت.

علی کریمی دو بار به عنوان لژیونر به پرسپولیس بازگشت؛ یک بار زمانی که از بایرن‌مونیخ به لیگ قطر و سپس پرسپولیس رفت و بار دیگر زمانی که با پایان قراردادش در شالکه به جمع سرخپوشان پیوست. در این بین مهدی ترابی و سروش رفیعی مقصد مشترکی داشتند و از پرسپولیس به لیگ ستارگان قطر ملحق شدند و سپس در پرسپولیس حضور یافتند.

خط حمله

زوج علی دایی و مهدی طارمی، فانتزی‌ترین زوج ممکن در پرسپولیس است و نکته جالب این که علی دایی به عنوان کاشف طارمی و بازیکنی که او را به پرسپولیس آورد، مطرح است. دایی از پرسپولیس به السد پیوست و پنج سال در بوندسلیگا بازی کرد و در آخر یک فصل حضور در الشباب امارات را در کارنامه به ثبت رساند و از آنجا به پرسپولیس آمد و اتفاقا آقای گل لیگ برتر هم شد.

اما مهدی طارمی ماجرای متفاوتی داشت. پس از پایان لیگ پانزدهم به‌ همراه رامین رضاییان قراردادی را با ریزه‌اسپور ترکیه امضا کردند اما پس از مدتی با پشیمانی به پرسپولیس برگشتند. طارمی در لیگ شانزدهم آقای گل هم شد اما فسخ غیر قانونی قراردادش با ریزه‌اسپور به محرومیت چهارماهه‌اش و بسته‌شدن پنجره پرسپولیس برای یک سال منجر شد.

بیشتر بخوانید:

شمسایی: تمام تلاش کادر فنی و بازیکنان سربلندی نام ایران است

اعتراض پرسپولیس به رای کمیته انضباطی

ایده جدید رئیس فیفا برای برگزاری جام جهانی

بیرانوند در تیم لژیونرهای بازگشته به پرسپولیس؟

دهه شصتی‌ها و چند ستاره دیگر

بر خلاف این باور عمومی که خیلی از هواداران پرسپولیس به آن باور دارند، بسیاری از بازیکنان شاغل در دهه ۱۳۶۰ نیز برای شرایط بهتر مالی و شاید فوتبالی از پرسپولیس جدا شدند و به تیم‌های اروپایی یا حاشیه خلیج فارس پیوستند و پس از مدت کوتاهی به پرسپولیس بازگشتند. آنها به‌ همراه چند بازیکن دیگر تیم دوم لژیونرهای بازگشته پرسپولیس را تشکیل می‌دهند.

خط دروازه

اگر چه نیما نکیسا برای مدتی در خارج از کشور بازی کرد اما او پس از لژیونرشدن دیگر به پرسپولیس برنگشت تا به این ترتیب علیرضا حقیقی کاندیدای نخست حضور در این تیم باشد. حقیقی پس از پنج سال حضور در پرسپولیس به روبین‌کازان پیوست و به‌ صورت قرضی در جمع سرخ‌پوشان حضور یافت و دو بازی هم انجام داد. او سپس برای پنج تیم اروپایی دیگر هم به میدان رفت و بعد در حالی که شایعات زیادی پیرامون حضورش در پرسپولیس وجود داشت، به نساجی و در ادامه گل گهر پیوست.

خط دفاعی

حسین کعبی چهره ویژه این تیم است؛ کعبی در لیگ ششم به پرسپولیس پیوست و سپس در حالی‌ که انتظار می‌رفت برای فصل ۸۶-۸۷ نیز در ترکیب این تیم باشد، خبر انتقالش به فوتبال انگلیس و تیم لسترسیتی منتشر شد. او در چمپیونشیپ انگلیس برای لستر به میدان رفت اما پس از یک نیم فصل حضور به پرسپولیس بازگشت تا در تیم افشین قطبی حضور پیدا کند. کعبی نقش پررنگی در قهرمانی لیگ هفتم پرسپولیس ایفا کرد.

مدافعان میانی این تیم، محمد پنجعلی و افشین پیروانی هستند. پیروانی تنها شش ماه در قطر حضور داشت و مهر ۷۵ راهی این کشور شد و فروردین ۷۶ بازگشت. محمد پنجعلی نیز دو فصل در الاتحاد بازی کرد که حالا به الغرافه تغییر نام داده است. رضا شاهرودی از پرسپولیس به آلتای‌اسپور پیوست و سپس در دالیان چین به میدان رفت و در آخر دو سال هم برای سرخ‌پوشان بازی کرد.

خط میانی

خط هافبک سه‌نفره این تیم حمید درخشان، علیرضا امامی‌فر و مهرداد میناوند را در خود دارد. مرحوم میناوند بیشتر از سایرین و برای چهار سال در اروپا بازی داشت که دوران بازی در اشتورم‌گراتس اتریش با حضور او در لیگ قهرمانان اروپا همراه شد تا میناوند بازی در مقابل منچستریونایتد و رئال مادرید را تجربه کند.

حمید درخشان نیز مورد جالبی دارد. او پس از ترک پرسپولیس، پنج سال در القطر بازی کرد و بعد به این تیم بازگشت. سپس دوباره تصمیم به جدایی گرفت و این بار به السد رفت و پس از یک سال حضور دوباره راه پرسپولیس را در پیش گرفت. امامی‌فر نیز مثل میناوند در شارلروا حضور داشت. نکته قابل توجه این که درخشان و امامی‌فر در لیگ چهاردهم به‌ عنوان سرمربی و مربی در کادر پرسپولیس حضور داشتند.

خط حمله

فرشاد پیوس در نوک پیکان خط حمله این تیم قرار می‌گیرد؛ بازیکنی که با ۱۷۳ گل کفش طلای کل تاریخ پرسپولیس را در اختیار دارد و بین ۱۱ سال بازی در پرسپولیس، یک دوره کوتاه به الاهلی قطر پیوست تا او نیز به جمع لژیونرهای باشگاه قرمزپوش پایتخت ملحق شود.

ناصر محمدخانی، ستاره خوش‌تکنیک پرسپولیس در دهه شصت، وینگر راست خط حمله خواهد بود. او در بین بازه ۱۰ ساله پوشیدن پیراهن سرخ، سه سال برای القطر به میدان رفت. جواد کاظمیان نیز وینگر چپ این تیم است؛ بازیکنی که پس از درخشش در پرسپولیس به الشعب پیوست و سپس بازی در الشباب، عجمان و الامارات را هم تجربه کرد. او پس از ترک لیگ امارات، یک فصل در سپاهان بازی کرد و سپس به پرسپولیس ملحق شد.

به نظر شما در یک جدال فرضی، کدام تیم برنده بازی خواهد بود و می‌تواند حریف را شکست دهد؟ ستاره مورد علاقه شما بین این دو تیم کدام بازیکن است؟»

251254

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1619582

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =