مادری کردن برای «جیران» با هدایت سخت‌گیرانه حسن فتحی

خراسان نوشت: نسرین نکیسا، بازیگر نقش مادرِ جیران یا همان خدیجه تجریشی با بازی پری‌ناز ایزدیار در سریال «جیرانِ» حسن فتحی، در مورد تجربه همکاری با فتحی می‌گوید او با مدیریت منحصر به فرد خود در همه مراحل، حواسش به بازیگران بود با این‌ حال اگر از طرف بازیگر پیشنهادی ارائه می‌شد که از نظر فتحی صحیح بود، می‌پذیرفت و به کار می‌گرفت.

از زمـان ورودش به عرصه هنر نقش مـادران متعددی را بازی کرده و این بار در قامت مادر «جیران»، سریال پربیننده شبکه نمایش خانگی ظاهر شده است. نسرین نکیسا بازیگر بااخلاق و حرفه‌ای سینما، تئاتر و تلویزیون به تازگی پاسخ‌گوی سـوالاتی دربـاره نقش‌آفرینی‌اش در سریال جدید حسن فتحی شد. دامنه گفت‌وگو البته به کارهای دیگر او نیز کشید، چرا که او در سریال‌های متعددی مانند «گاندو» و «احضار»، نقش مادر کاراکتر اصلی را ایفا کـرده اسـت.

مادری برای «جیران» با هدایت سخت‌گیرانه حسن فتحی

نقش خدیجه در سریال «جیران» چطور به شما پیشنهاد داده شد؟

برای نقش مادر «جیران» مانند همه آثار دیگر دعوت شدم، البته به لطف آرش حسن‌پور، پسر هنرمند عزیز سیروس حسن‌پور، به تیم حسن فتحی برای بازی معرفی شدم، بعد از دیدار و گپ‌وگفت در نهایت نقش را پذیرفتم، چون برایم جـذاب و نخستین تجربه همکاری‌ام با حسن فتحی بود.

این شخصیت در فیلمنامه اصلی چه ویژگی داشت و چه اندازه در جریان تمرین و تولید دستخوش تغییر و تحول شد؟

مادر «جیران» یا همان «خدیجه تجریشی» یک زن روستایی است با خلق و خوی روستایی و روحیه ساده‌زیستی که در فیلمنامه هم اولین ویژگی او سادگی و روستایی بودنش است و در مواجهه با شاه و خواستگاری او از دخترش کاملا قابل پیش‌بینی بود که چه واکنشی خواهد داشــت. هنگام تمرین و اجــرای نقش، حسن فتحی بسیار بر لحن و رفتار تمام اعضای خانواده «خدیجه» تاکید داشت، به خصوص مادرش که به عنوان یک زن ساده روستایی باید مورد قبول مخاطب قرار گیرد. طبیعی است که هنگام اجرا بین بازیگر و کارگردان همیشه تعامل وجود دارد که باعث می‌شود کاراکتر به نحوی که در فیلمنامه به آن پرداخته شده است، رفتار کند، از جمله گفتار و لحن ادای کلام و کردار و همه کنش‌ها و واکنش‌هایی که از کاراکتر در هر موقعیتی که قرار دارد، انتظار می‌رود.

با توجه به سخت‌گیری‌هایی که از حسن فتحی سراغ داریم، چه اندازه دست بازیگران را در اجرای نقش‌ها باز می‌گذارد؟

قطعا هر کارگردان آگاه و حرفه‌ای برای این کـه بـه مقصود نهایی و قابل قبولش برسد، سخت‌گیری‌هایی دارد. آقــای فتحی با مدیریت منحصر به فرد خودش در همه مراحل، حواسش به بازیگران بود و غیر از این هم انتظار نمی‌رفـت. با همه این‌ها اگر از طرف بازیگر پیشنهادی ارائه می‌شد که از نظر او صحیح بود، می‌پذیرفت و به کار گرفته می‌شد.

نظر بینندگان تاکنون درباره سریال و نقش‌تان چه بوده است؟

خوشبختانه تاکنون همه واکنش‌ها، چه در فضای مجازی و چه حقیقی عالی بوده است. مخاطبان آثار آقای فتحی با شناخت قبلی که از او و سریال‌ها و فیلم‌هایش دارند، این بار هم مشتاقانه «جیران» را می‌بینند و به نظر می‌رسد خیلی خوب به دلشان نشسته و خوشبختانه این توفیق نصیب من هم شده که در این اثر حضور داشته باشم و از این بابت بسیار خرسندم.

چقدر بازیگران سریال به لحاظ ظاهری به شخصیت‌های واقعی در دل تاریخ نزدیک هستند؟

بــه تــازگــی در فـضـای مــجــازی تـصـاویـری از شخصیت‌های دربار ناصرالدین شاه از جمله خود ناصرالدین شاه، مهد علیا، جیران، تاجی و بعضی از خواجه‌های حرم منتشر شده که به نظر می‌رسد شباهت‌هایی با بازیگران این نقش‌ها وجود دارد، ولی نمی‌توان تصور کرد که ملاک و معیار قطعی برای انتخاب بازیگران شبیه بودن‌شان است، حداقل این که معیار اولیه و اصلی نمی‌تواند باشد. در نهایت پاسخ قطعی این پرسش را باید از آقای فتحی گرفت چون انتخاب بازیگران توسط او صورت گرفته است.

آیا «جیران» هم مثل «شهرزاد» پربیننده‌ترین سریال شبکه نمایش خانگی خواهد شد؟

یکی از معیارهای اشتیاق برای دیدن «جیران»، همان دیدگاه خاص آقای فتحی در آثار سابقش است؛ ویژگی منحصر به فردی که در نگاه آقای فتحی وجود داشته و آثارش هنرمندانه به دل‌ها نشسته و به ذائقه مخاطب خوش آمده است و این دلیل محکم و قطعی است برای این که همه، ساخته‌هایش را مشتاقانه دنبال کنند و دوست داشته باشند. انتظار می‌رود «جیران» هم مانند آثار قبلی او مثل «شهرزاد» خیلی خوب جای خودش را در دل مخاطبان باز کند.

با توجه به این که از زمان ورودتان تاکنون نقش مادران بسیاری را بازی کرده‌اید، کدام نقش‌تان از نظر شما ماندگار شده است؟

واقـــعـــا نـمـی‌دانــــم چــه بــگــویــم، جــز ایـــن که کلیشه‌ســازی هـمـواره در سینما و تلویزیون وجود داشته است. کمترین حضور فیزیکی من در فیلم «آژانس شیشه‌ای» است که به طور یقین به دلیل پرداخت درسـت فیلمنامه، ابـدا حضور فیزیکی کم‌رنگ تاثیر منفی نداشته و همچنان «فاطمه» در اذهان جاودان و ماندگار است. با همه این‌ها به عنوان بازیگر معتقدم هر کاراکتری بنا به موقعیتش در فیلمنامه باید به اندازه معقول و کارشناسی شده دیده شود، نه کمتر و نه بیشتر.

با توجه به این که اغلب نقش‌های مکمل و کوتاه به شما پیشنهاد می‌شود، آیا کوتاهی و بلندی نقش برای‌تان حائز اهمیت است؟

بعد از بازی در نقش «فاطمه» در فیلم «آژانس شیشه‌ای» و ماندگاری این نقش در اذهان، با توجه به استقبالی که از چندین سریال سال‌های اخیرم انجام شده، خوشبختانه بازخوردهای خیلی خوبی گرفتم. در سریال «کیمیا» نقش مادر «پیمان» با بازی مهدی پاکدل، در «گاندو» در نقش مادر «محمد» با بازی وحید رهبانی و در «ممنوعه» در نقش مادر «برکه» و در «احضار» در نقش مادر «مائده» و به تازگی هم با پخش «جیران» و استقبالی که از این مجموعه می‌شود، تصور می‌کنم اتفاقات عالی رخ داده. همین که یک بازیگر با نقشی که ظاهر می‌شود در اذهان تعریف می‌شود، معنی‌اش این است که بازیگر نمره قبولی‌اش را گرفته، با همه این‌ها تصور می‌کنم سریال «گاندو» در مدیوم تلویزیون و «ممنوعه» در مدیوم نمایش خانگی به تازگی خیلی بر سر زبان‌ها افتاده و باعث خرسندی مخاطبان شده و نقش‌هایم را دوست داشتند و ارتباط خوبی بین‌مان برقرار شده است.

۲۵۹۲۵۹

کد خبر 1620341

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =