چهره‎‌کُشی‌ تلویزیون؛ از عادل فردوسی‌پور و ایرج طهماسب تا سروش صحت

تلویزیون به همکاری با سروش صحت در مقام مجری برنامه «کتاب‌باز» پایان داد؛ اتفاقی که پیش از این نیز برای مجریان و برنامه‌سازان محبوب و شاخصی چون عادل‌ فردوسی‌پور و ایرج طهماسب رخ داده بود و بار دیگر موج انتقادات نسبت به عملکرد سازمان صداوسیما را برانگیخت.

مهسا بهادری: شاید در چند روز گذشته، اسم برنامه «کتاب‌باز» و سروش صحت را زیاد شنیده و تا حدودی هم متوجه ماجراهای مربوط به آن شده باشید اما چه شد که پس از گذشت حدود هشت ماه از روی آنتن نرفتن این برنامه، نام آن ناگهان سر زبان‌ها افتاد؟

ماجرا از جایی شروع شد که سیدعبدالجواد موسوی، یادداشتی در خبرآنلاین منتشر کرد و درباره برنامه «کتاب‌باز» چنین نوشت: «ظاهرا هفت، هشت ماهی است که برنامه «کتاب‌باز» پخش نمی‌شود و آن‌طور که من شنیده‌ام، به تواتر و از قول آدم‌های مورد اطمینان، مشکل برنامه، سروش صحت است. گیر داده‌اند به سروش صحت و باز آن‌طور که دوستان می‌گویند سروش صحت متهم است به روشنفکری و دوستان می‌خواهند به جای ایشان کسی مثل آقای یامین‌پور را جایگزین کنند که در زمره نیروهای ارزشی محسوب می‌شود.»

برای اینکه متوجه شویم چرا «کتاب‌باز» پخش نمی‌شود و چرا قرار است سروش صحت تغییر کند و آیا مشکل از برنامه است یا از مجری با محمدرضا رضاییان، تهیه‌کننده کار تماس گرفتیم و در پاسخ این جمله را شنیدیم: «اگر می‌خواهید درباره «کتاب‌باز» سوال بپرسید، گفت‌وگو نمی‌کنم!» اما اگر همان اتهام احتمالی مطرح‌شده از سوی موسوی؛ «روشنفکر بودن سروش صحت» را در نظر بگیریم، رضاییان در سال ۹۵، زمانی که امیرحسین صدیق مجری برنامه بود، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا اعلام کرد: «این برنامه ادعای روشنفکری ندارد و برای مخاطب عام ساخته شده است.»

همان ابتدای راه زمزمه‌هایی مبنی بر اجرای یامین‌پور به جای صحت به گوش رسید و یامین‌پور در واکنش به این موضوع در توییتر نوشت: «مزخرف است! من از طرفداران اجرای سروش هستم و پیگیر بودم که «کتاب‌باز» دوباره روی آنتن برود. تهیه‌کننده‌اش هم زنگ زد و گفت نمی‌دانم این دروغ را چه کسی رسانه‌ای کرد.»

در این چند روز، دیگر رسانه‌ها مانند شرق، خراسان، ایسنا و... نیز بیکار ننشستند و پیگیر موضوع بودند. در نهایت محمدرضا خوشرو، مدیر شبکه نسیم، حذف سروش صحت از برنامه «کتاب‌باز» را تایید کرد و این اتفاق را حاصل تصمیم اتاق فکر شبکه نسیم دانست.

          بیشتر بخوانید:

          سروش صحت، به سرنوشت عادل فردوسی‌پور دچار شد

          اتهام سروش صحت چه بود که از اجرای «کتاب‌باز» کنار گذاشته شد؟!

          واکنش وحید یامین‌پور به گرفتن جای سروش صحت در «کتاب‌باز»

خوشرو درباره‌ همکاری این شبکه با سروش صحت نیز توضیح داد: «یک برنامه، مجموعه‌ای از عوامل را شامل می‌شود. آقای صحت هم در چند فصل از برنامه حضور داشتند و زحمات زیادی کشیدند و در حال حاضر نیز در فضای آثار نمایشی مشغول کار هستند. ایشان از سرمایه‌های تلویزیون و سینما هستند و از نظر حضور شخصِ ایشان مشکلی نیست؛ بلکه بحث به لحاظ فرمی و محتوایی است که بررسی‌هایی اتفاق می‌افتد تا بتوانیم برنامه را با کیفیت بیشتر و محتوای غنی‌تر تولید کنیم.»

اما چرا سروش صحت پس از چند سال اجرای «کتاب‌باز» از این برنامه کنار گذاشته شد؟ و آیا جرمش ترویج کتاب‌خوانی بود؟ آن‌طور که روزنامه خراسان امروز نوشت: «کتابخوانی مانند بسیاری از تغییرات فرهنگی و سبک زندگی، فرآیندی پیچیده و زمان‌بر است و طبعا نمی‌توان از یک برنامه تلویزیونی ۳۰ تا ۴۵ دقیقه‌ای، انتظار داشت چنین وظیفه‌ای را بر عهده بگیرد. آن‌چه می‌توان دستاورد سروش صحت و «کتاب‌باز» دانست، آشنا کردن مخاطبان برنامه با کتاب و کتاب‌خوانی است. مخاطبان تلویزیون که بسیاری‌شان به واسطه ساختار حرفه‌ای این برنامه، تنوع و جذابیت آن و اجرای بی‌تکلف صحت، جـذب ایـن برنامه می‌شوند، از این طریق با کتاب ارتباط می‌گیرند و به علایق خود در زمینه کتاب‌خوانی نزدیک می‌شوند. این امر را می‌توان موفقیت «کتاب‌باز» و سروش صحت دانست که در فصول متوالی، تداوم داشته است.»

چهره‎‌کشی‌ تلویزیون؛ از عادل فردوسی‌پور و ایرج طهماسب تا سروش صحت

جملاتی تکراری و سرنوشتی مشابه عادل فردوسی‌پور برای سروش صحت

این سرنوشت دقیقا همان چیزی بود که برای عادل فردوسی‌پور هم رقم خورد. جملاتی که همان ابتدا در اسفند ۹۸ پس از تعطیلی ناگهانی برنامه «نود» شنیدیم. «عادل فردوسی‌پور دوست و همکار ماست و در دیگر بخش‌ها می‌تواند فعالیت داشته باشد». اما تفاوت اصلی «نود» با «کتاب‌باز» این بود که آن برنامه کلا تعطیل شد و عادل فردوسی‌پور هم نه تنها دیگر نتوانست یا نخواست! در بخش‌های دیگر از جمله گزارشگری فعالیت کند و در شبکه نمایش‌خانگی هم سر راهش سنگ‌ انداختند. این سنگ‌اندازی‌ها تا جایی ادامه پیدا کرد که وقتی فردوسی‌پور می‌خواست برنامه «۹۹» را به شبکه نمایش خانگی ببرد با بهانه‌های عجیبی مواجه شد و کارش مشکل پیدا کرد.

در حال حاضر هم هر مدیر و همچنین رییس سازمان صداوسیما هر بار که به تلویزیون می‌آیند اولین وعده‌شان بازگشت دوباره فردوسی‌پور است. به طور مثال پیمان جبلی در پاسخ به سوالی در مورد بازگشت عادل فردوسی پور به برنامه‌های صداوسیما گفت: «تلویزیون ترکیبی از فکر و ایده و هنر و زیبایی و ظرفیت‌های انسانی است و در قالب‌های مختلف، هنرمند، هنرپیشه و مجری و عوامل دیگر از سرمایه‌های سازمان هستند و از هر کدام باید به بهترین شکل ممکن استفاده کرد که این پازل زیبا شکل بگیرد هیچ ظرفیتی را در دوره جدید هدر نمی‌دهیم و از تمام ظرفیت‌ها تا حد امکان صیانت می‌کنیم و بهره‌مند می‌شویم. اینکه در موردهای مشخصی که اسم بردید قبلا هم‌ گفته بودم تمام سرمایه‌های انسانی ما برای ما ارزشمند هستند و جایشان در رسانه ملی همیشه باز خواهد بود.»

این وعده در حالی داده شد که نه تنها عادل فردوسی‌پور بازنگشت که پای سروش صحت هم از تلویزیون بریده شد.

توانایی تلویزیون در کنار گذاشتن مخاطب و حذف مجریان محبوب

شاید بتوان گفت صداوسیما بیش از آن که در ساخت برنامه جدید و جذب مخاطب توانایی داشته باشد، در چهره‌سوزی و دفع مخاطب مهارت دارد. پیش از سروش صحت و عادل فردوسی‌پور، ایرج طهماسب و برنامه «کلاه قرمزی» حذف شدند. برنامه‌ای که مخاطبان، سالیان سال، نوروز خود را با آن سر می‌کردند تا چند سال پیش که ناگهان «کلاه قرمزی» دیگر روی آنتن نیامد و کسی هم خیلی دقیق متوجه علت اصلی ماجرا نشد.

محمد لقمانیان هم که عروسک‌گردان این مجموعه بود درباره این مسئله که برنامه «کلاه‌قرمزی» در زمان پخش مشکل پخش یا سانسور داشته یا نه، گفت: «سانسور که همیشه وجود دارد اما من چیزی به خاطر ندارم، ما جز عوامل بودیم و از پشت صحنه خیلی اطلاعی نداشتیم. اصول کار حرفه‌ای همین است که عوامل از همه ماجراها باخبر نباشند.»

در نهایت هم ایرج طهماسب دید که دیگر جایی برای بازگشت به خانه قدیمی خود یعنی تلویزیون ندارد، به همین دلیل به سمت ساخت برنامه «مهمونی» در شبکه نمایش خانگی رفت که اتفاقا مخاطبان زیادی هم دارد. اما نکته اصلی ماجرا این است که این برنامه از تلویزیون پخش نمی‌شود تا در اختیار همه اقشار جامعه قرار بگیرد و ممکن است بسیاری از افراد به خاطر هزینه عضویت در پلتفرم‌های شبکه نمایش خانگی، به تماشای آن ننشینند.

چهره‎‌کشی‌ تلویزیون؛ از عادل فردوسی‌پور و ایرج طهماسب تا سروش صحت

علاقه تلویزیون به چهره‌کشی

پس از گذشت این همه سال و حذف دست‌کم سه مجری و برنامه محبوب از تلویزیون این سوال پیش می‌آید که چرا تلویزیون علاقه دارد به جای جذب مخاطب و ساخت برنامه‌های متنوع‌تر برای کشف استعدادهای بیش‌تر، داشته‌های خود را هم از بین ببرد. به جز عادل فردوسی‌پور چه کسی می‌تواند «نود» را با آن میزان از جذابیت روی آنتن ببرد؟ یا چه کسی به جز سروش صحت می‌تواند با متانت و صبوری فرهنگ کتاب‌خوانی را ترویج دهد؟ و از همه مهم‌تر چه کسی به جز طهماسب می‌تواند با چند عروسک از مخاطب کودک گرفته تا بزرگسال را کنار هم، پای تلویزیون نگه دارد؟

آقای جبلی شما بگویید اگر حذف این مجریان و این اندیشه‌ها، فرصت‌سوزی، چهره‌سوزی و مخاطب‌سوزی نیست، پس چه نام دارد؟

۲۵۹۲۴۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1623691

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 30
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۱
  درخارج ازکشور یک مجری با ۴۰ سال سابقه کار جز مجریگری ادعایی ندارد ولی درایران یک مجری با سابقه چندساله جذب سیاست وکسب مقام سیاسی می شود وبرخی از مجریان پر دوام مثل دهقان، آذرپناه وغیره جذب سیاست شدند وحتی عادل فردوسی پور هم با استمرار برنامه ۹۰ آنقدر جسورشده بود که به همه افراد سیاسی وغیرسیاسی ونظامی حمله علنی داشت. بنابراین برخی مجریان ظرفیت رسانه ای ندارند وازآن سوء استفاده می کنند وماحصل تجاربی را که در رسانه آموخته اند رابه هدر میدهند ودراین وسط میدان سر صداوسیما کلاه می گذارند. این انصاف نیست که رسانه ازیک مجری حمایت کند ولی او به یک سمت دیگر وجای دیگر فرارکند وبرای رسانه ختی خطرآفرین شود چون اطلاعات رسانه راهم باخود می برد واین کار نوعی خیانت به صداوسیماست.
  • آسو IR ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۲
   14 2
   اولا تو خارج از کشور سیاسیون اینقدر تو کار ورزش و هنر و فرهنگ دخالت نمیکنن و در نتیجه کمتر درگیر میشن و با این وجود هم باز مورد چالش قرار میگیرن فکر کردی ما نمیبینیم؟؟؟؟تو ایران مسئولین از صغیر و کبیر تو همه کار دخالت میکنن و توقع دارین ساحت والایشان رو کسی تکان ندهد؟؟؟؟ طرف تو همه کار فوتبال هر دخالتی کرده که منجر به فاجعه شده،مثلا دولت قطب سوم فوتبال ایران یعنی پاس رو با سیاسی کاری به فنا داده توقع دارین هیچکس چیزی نگه؟؟؟؟اون که دیگه فردوسی پور نیست،اتفاقا رسانه باید اونجوری باشه و صیانت پرستانی مثل شما از همین ناراحتن،توقع دارین همه مجری ها فقط مثل گزارشگره اخبار باشن و فقط متن جلوشون رو بخونن،خواهش میکنم تایید کنید،خواهش
  • هانی IR ۲۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۸
   3 0
   شیرمادرت حلالت
 • عباس IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۱
  58 8
  صدا و سیما هر برنامه ای که در جذب مخاطب موفق می شود را قربانی می کند و به صورت کلی جلوی پخش آن را می گیرد انگار قرار است مردم را از دیدن تلویزیون ایران فراری دهند
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۱
  25 10
  رای های زیادی مردم به اصلاح طلبها دادند که مسائل را درست کنتند ولی می رفتند در مجلس می خوابیدند و کاری نمی کردند سر لیست اصلاح طلبها در مجلس حتی حرف نمیزد نتیجه این شد که الان خودتان هم باید کاملا از همه جا بیکار شوید و بدتر اینکه دیگر مردم به شما رای نخواهند داد و فرصت را از دست دادید
 • IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۱
  10 69
  سروش صحت قابل مقایسه با ایرج طهماسب و فردوسی پور نیست یک آدم بی سواده که جواد موسوی و باندش قصد دارن الکی مطرحش کنن
 • ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۱
  52 5
  صدا وسیما با نصابهای ماهواره توافق همکاری بسته تا با اخراج برخی شخیتهای تاثیرگزار، مردم دیگه صدا و سیما رو نگاه نکنند و برن ماهواره نصب کنند.
  • Omid IR ۰۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۲
   8 1
   بی سواد خود تو هستی٬ متوهم.اصلا تا بحال کتاب باز رو دیده بودی؟؟؟؟!!!
 • ali US ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۱
  25 1
  عروسک های جذاب کلاه قرمزی چیزیه که دوستم توی پیویو بهم گفت و همیشه نوروز میشستیم و تماشا می کردیم. حیف و صد حیف
 • SG ۱۵:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۱
  2 88
  این سه نفر دشمنان فرهنگ ایران هستند.و البته بسیار دیگری هم هستند که باید حذف کامل شوند
  • آسو IR ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۲
   12 0
   اتفاقا اینها ایرانی و ایرانی پرست هستند،اونی که تو ذهن شماست اصلا ایران نیست،یه جای نیست در جهانی است که اقلیتی دوست دارن با تخریب ایران واقعی درست کنن،
 • IR ۱۵:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۱
  40 4
  هرسه این مجری ها باید برگردن
 • محمد IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۱
  36 3
  مگر روشنفکری و روشنگری جرم است؟! شاید هم سروش مجیز گو نبوده و امثال یامین پور چاپلوس را ترجیح می‌دهند!
 • IR ۱۶:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۱
  47 1
  مهم فقط رضایت بالادستی هاست. نظر مردم کیلویی چند? مدت هاس تلویزیون رو بوسیدیم و کنار گذاشتیم. راحت راحتیم. خبرها رو گوگل واسم میاره. فیلم آموزشی داخل یوتیوب نگاه می کنم. فیلم سینمایی هم که تا دلتون بخواد کانال تلگرامی و ...
  • من و تو IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۲
   8 0
   از سال 96 من آنتن تلوزیون و نصب نکردم، و اصلا برنامه صدا و سیما و ندیدم. خبرها و از طریق سایت و فضای مجازی دنبال میکنم. و فیلم و سریال های خارجی ام که تو اینترنت فراوان هست. برنامه های متنوع و جذاب هم از ماهواره میبینم. اینطوری خیلی آرامش دارم.
 • علی IR ۱۷:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۱
  4 79
  برنامه نود فردوسی پور فوتبال ما را نابود کرد و احترام و رعایت پیش کسوت و روحیه ورزشی و جوانمردی را در برنامه اش زیر پا گذاشت و این نتیجه کنونی در میادین ورزشی دست پخت همان نود است اقای طماسب هم با اون برنامه بی محتوا عروسکی و تکراری فقط دنبال منافع خود بود از اقای صحت اطلاعی ندارم کاری که با اون دو تا شده خیلی هم بجا و درست بوده است
  • پارسا IR ۰۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۲
   9 0
   اتفاقا برعکس همین آشفتگی لیگ قرداد های الکی مثل ویلموتس چون یکی مثل فردوسی پور نبود مو از ماست بکشه بیرون اتفاق افتاد کلا از زمانی که فردوسی پور از تلوزیون رفت فساد فوتبال چند برابر شده همه راحت هر کاری می خوان می کنن یادتون نره همین فردوسی پور بود نگذاشت نفت تهران به شهرستان دیگه داده بشه که نماینده های مجلس برای انتقال این تیم پشت پرده بودن دلیل اصلی کنار گذاشتن عادل فردسی پور همین بود که نمی ذاشت افراد سیاسی اعمال نفوذ کنن
 • خلیل تاجمیرریاحی IR ۱۹:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۱
  48 1
  سلام از نخبه کشی کارتان به چهره کشی هم رسید اگه هنر دارید برید سیاسی کشی دزد کشی رانت کشی کنید تاخانواده قالیباف نره ترکیه آبرو تون ببره
 • IR ۱۹:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۱
  7 10
  همه اینها بیت المال و حق الناس خدا نابودشون کنه
  • IR ۰۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۲
   0 3
   بیشتر این پیامها زایید فکر یک نفره. یا خیلی بیکاره یا کارش اینه! حالا از کجا پول میگیره خدا میدونه
 • IR ۲۰:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۱
  16 2
  برو ضعیف و مطیع باش اگر راحت جان طلبی که در نظام سیاست قوی پامال است
 • IR ۲۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۱
  34 2
  اصولا صدا و سیما از آدم های محبوب خوشش نمیاد و میترسه
 • ایرانی IR ۰۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۲
  2 0
  سالهاست تلویزیون برنامه های خوب راحذف کرده وحتی فیلم وسریال خوب جدیدهم نمیسازد .اکثرسریالهاتکراریند .سریالهای خارجی هم تکراری شده اند. دیگراثری ازبرنامه هاوسخنرانیهای وزین فرهنگی ،شعروادب نیست.
 • ناشناس IR ۰۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۲
  3 0
  صداوسیماازمحبوبیت افرادواهمه داره
 • اسد IR ۰۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۲
  3 0
  اره دقیقا جدیدا صدا وسیما حتی با معلمان ومدیران مدارس هم در افتاده وچنان جلوه می نمایاند که معلمان ضد تربیت اند انگار نه انگار که ۹۹درصد معلمان تحصیلات دانشگاهی کارشناسی وارشد وحتی دکترا در حال تدریس هستند وبه بهانه قیچی کردن موی دانش آموز که یک امر عادی است شروع به تهیه گزارش وفلان وبهمان می کند چرا مگر معلمان ومدیران مدارس دروس و واحدهای تربیتی را پاس نکردند چرا اینقدربزرگ نمایی کردند وحتی باوزیر هم مصاحبه کردند ومعلم بیچاره را به دادگاه کشاندن ومجبور به استعفاش کردند وچهر ه سوزی کردند چرا در رابطه با فقر ومشکلات معلمان گزارش تهیه نمی کنند ودر هفته معلم که هم نزدیک است به معلم بها نمی دهند یادشان رفته همه شان همه مان قلم به دستمان معلمان دادند در جامعه ای که به معلم بها ندهند عاقبتش را آینده خواهید دید وپیشرفت کشورها وابسته به معلمان است در انگلیس بیشترین حقوق مزا یا مال معلمان است در کشور ما کارکنان صدا وسیماوووو
 • sorush IR ۰۸:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۲
  5 0
  این تازه مورد کوچکی از کارهای مدیران ماست سروش صحت از کارگردانان زبده و خلاق ماست امیدوارم هر جا که هست موفق و موید باشد
 • حق IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۲
  1 2
  مادرفکرکاروروزی حلال شمادرفکردیدن تلویزیون ولم دادن ازساعت ۶تا۴بامن بیاین بیل بزنیدکلاتلویزیون رواززندگیتون حذف می کنید شماکه بروزهستی متوجه نیستیدکه هیچ یک از آدم ها موفق جهان تلویزیون روتماشانمی کنه ازمنه بیل بدست خجالت بکشید
 • حسین IR ۰۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۴
  0 4
  مگر شما برنامه های ۹۰ و کتاب باز را نگاه میکردید که الان اشک تمساح میریزید،برنامه ۹۰ که کلا سیاسی شده بود،سروش صحت هم احتمالا کار نون ابدار تری گیر اورده چون الان حدود ۷ ماه است که برنامه ندارد،کلا هنر پیشه ها و فوتبا لیستها پول پرست هستند و هیچ غیرت و تعصبی نسبت به کارشان ندارند
 • IR ۱۷:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
  0 0
  نیاز به مخاطب ندارند پول ملت را می خورند وبه ملت پوزخند میزنند
 • IR ۲۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۸
  0 0
  وقتی خودم و سایه خودم ببینم اینجوری میشه.