طرح گزینه انتقال تولیت مسجد الاقصی به عربستان در محافل رژیم صهیونیستی

ایسنا نوشت: یک رسانه عبری زبان فاش کرد که به دنبال تحولات اخیر در قدس و مسجد الاقصی، گزینه انتقال تولیت این مکان مقدس از اردن به عربستان سعودی در محافل رژیم صهیونیستی مطرح است.

روزنامه عبری زبان معاریو با انتشار گزارشی نوشت که تنش اخیر در مسجدالاقصی موجب نگرانی عبدالله دوم، پادشاه اردن، تشکیلات خودگردان فلسطین و حتی خود رژیم صهیونیستی نیز شده است.

در این گزارش آمده است: اردن نه تنها به دلیل ترس از انتقال خشونت و ناآرامی‌ها به این کشور، اتفاقات مسجد الاقصی را زیر نظر دارد، بلکه این کشور تولیت قدس را برعهده دارد و این تولیت در عین حال که مسئولیت سنگینی برای امان به شمار می‌رود جایگاه قابل توجهی نیز به آن بخشیده است.

معاریو در ادامه آورده است: اردن در دومین جمعه ماه رمضان روی اسرائیل برای کنترل اوضاع حساب می‌کرد، اما پس از آن تظاهرات در خیابان‌های اردن شدت گرفت و در امان یک کمپین آگاهی‌سازی راه‌اندازی شد و چهار روز بعد، بشر الخصاونه، نخست‌وزیر اردن در مقابل پارلمان حاضر شد و به پرتاب کنندگان سنگ در قدس درود فرستاد و پس از آن معاون سفیر اسرائیل در اردن برای توبیخ احضار شد و پادشاه این کشور تل‌آویو را به انجام اقدامات تحریک آمیز متهم کرد.

طبق این گزارش، وزارت خارجه اردن برای نخستین بار نسبت به اهداف رژیم صهیونیستی برای تقسیم مسجدالاقصی میان مسلمانان و یهودیان ابراز نگرانی کرد.

معاریو همچنین نوشت: اسرائیل سناریوی اردن را درک کرد، بنابراین علیه آن اقدام کرد و نفتالی بنت، نخست‌وزیر، یائیر لاپید، وزیر خارجه و بنی گانتس، وزیر جنگ دولت اسرائیل اعلام کردند که تل‌آویو هیچ قصدی برای تغییر وضعیت موجود در مسجدالاقصی ندارد.

در این یادداشت آمده است: چیزی که برای اردن نگران کننده است و هر از گاهی از سوی اسرائیل مطرح می‌شود درخواست انتقال تولیت مسجد الاقصی به عربستان است. اردن نگران است که اسرائیل تولیت این مسجد را در مقابل عادی سازی روابط به عربستان هدیه بدهد. به همین منظور پادشاه اردن نگران تولیت مسجدالاقصی است و تلاش می‌کند به نفع خود و به ضرر ترکیه و عربستان امتیاز جمع کند. امان در این راستا موفق به ارتباط با امارات شد و این کشور پس از اردن تنها طرفی بود که سفیر اسرائیل را درپی تحولات مسجدالاقصی احضار کرد.

معاریو همچنین در این گزارش آورده است: صحبت در اسرائیل درباره اعطای تولیت مسجدالاقصی به عربستان سعودی یک ایده ناپخته است و در حال حاضر بیشتر از اینکه در میان تصمیم‌گیرندگان در تل‌آویو مطرح باشد در محافل خصوصی اسرائیل مطرح است.

این روزنامه عبری زبان نوشت: اگر این گزینه به طور جدی در سال‌های آینده مطرح شود، تنش نه تنها میان اسرائیل و اردن، بلکه میان خود عرب‌ها نیز شکل خواهد گرفت.

23311

کد خبر 1627027

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =