وزیر بهداشت: فایزر و مدرنا انقدر اثربخشی نداشتند/ امسال همه یک دز دیگر واکسن تزریق کنند

ایسنا نوشت: وزیر بهداشت گفت: پیشنهاد ما این است که امسال همه مردم حداقل یک دز دیگر واکسن کرونا را تزریق کنند چون این واکسن می‌تواند بسیار ایمنی‌بخش و اطمینان‌بخش باشد. نمی‌توان اینطور قضاوت کرد که ویروس در جهان غیرفعال شده، چون ویروس در دنیا فعال است و همچنان در جاهای مختلف مرگ و میر دارد.

دکتر بهرام عین‌اللهی گفت: دو سال پرتلاش و پرتلاطم را در دوره کرونا طی کردیم و در درجه اول باید از ریاست جمهوری تشکر کنیم که اولین کار خود را مبارزه با کرونا قرار دادند و پس از آن باید از مردم که حمایت عالی را در انجام واکسیناسیون و کمک به واکسن زدن داشتند تشکر شود. این حمایت سبب شد که ما رکورد واکسیناسیون نسبت به جمعبت را در جهان داشته باشیم. از طرفی کادر سلامت هم حرکت زیبا و جالبی را در تاریخ کشور ایجاد کردند که با فداکاری آنها حتی ٣٠٠ نفر شهید سلامت تقدیم شد.

‎وی علت موفقیت ایران در مبارزه با کرونا را بنا به اظهار سازمان‌های بین‌المللی، حجم بالای واکسیناسیون خواند و ادامه داد: امروزه بیش از ۹۰ درصد از گرچه هدف یک دز و حدود ۸۵ درصد دو دز واکسن تزریق کردند و تقریبا میزان واکسیناسیون ما از متوسط جهانی بالاتر است.

وزیر بهداشت ادامه داد: دومین عامل موفقیت ما مدت کوتاه واکسیناسیون بود. اینکه حجم زیادی از واکسن در مدت کوتاهی تزریق شد توانست ایمنی ایجاد کند و ما رکورد یک میلیون و ۶٠٠ هزار دز واکسن در روز و هشت میلیون و ۶٠٠ هزار واکسن در هفته را داریم. در این مدت مردمی شدن واکسیناسیون و کمک مردم، دانشجویان و همه نهادهای نظامی و مردمی باعث شد حجم زیادی از واکسن در کشور تزریق شود.

عین‌اللهی سومین عامل موفقیت ایران در مدیریت کرونا را اینگونه شرح داد: موضوعی که در این موفقیت ما را یاری کرد نوع واکسن تزریقی بود چون امروزه ثابت شده است واکسن‌هایی که از ویروس کشته شده استفاده می‌شود اثر بهتری دارد و واکسن‌های نوترکیب و پروتئین‌های نوترکیب مثل فایزر و مدرنا انقدر اثربخشی نداشتند.

وزیر بهداشت گفت: اکنون در کشورهای آمریکا و فرانسه، آلمان، انگلیس و ایتالیا آمار مرگ و میر بالا است. امروز در سایت نگاه می‌کردم، ۶۶٠ نفر در آمریکا، ١١١ نفر فرانسه، ٢۴١ نفر آلمان، ۴٠٧ نفر در انگلیس و ١۵٣ مرگ کرونایی در ایتالیا ثبت شده است. اما ما با کمک مردم موفق عمل کردیم.

وی افزود: به مردم توصیه می‌شود که حتما واکسیناسیون خود را ادامه دهند و کسانی که دز دوم یا سوم واکسن را تزریق نکرده‌اند حتما واکسیناسیون خود را تکمیل کنند. ثابت شد که واکسیناسیون اثربخشی زیادی در پیشگیری از کرونا داشته است و از این رو شنبه گذشته در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شده که همه افراد بالای ٧٠ سال یک دز دیگر را تزریق کنند و کسانی که بیماری زمینه ای و نقص ایمنی دارند نیز حتما این تزریق واکسن کرونا را انجام دهند.

وزیر بهداشت که در یک برنامه تلوزیونی صحبت می‌کرد، گفت: پیشنهاد ما این است که امسال همه مردم حداقل یک دز دیگر واکسن کرونا را تزریق کنند چون این واکسن می‌تواند بسیار ایمنی‌بخش و اطمینان‌بخش باشد. نمی‌توان اینطور قضاوت کرد که ویروس در جهان غیرفعال شده، چون ویروس در دنیا فعال است و همچنان در جاهای مختلف مرگ و میر دارد.

بیشتر بخوانید:

چند نفر در ایران سه دز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند؟

رنگ قرمز کرونایی از نقشه ایران رفت

۲۳۳۲۳۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1628113

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • NL ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
  97 6
  مردم دست به دست هم بدهند تا مشکل 50 میلیون واکسن باد کرده در انبارها که داره فاسد میشه حل بشه
 • IR ۱۳:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
  79 2
  فقط برکت.خدا برکت بده به واکسن برکت.چه پولی که تو جیب یه عده نکرد.عجب ویروس کشی بود.
 • عباس مهدوی IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
  43 2
  تو رو خدا خط تولید رو قطع کنید.طاقت دوز پنجم و ششم و ...رو نداریم بخدا
 • IR ۱۵:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
  37 2
  چه واکسن دیگری میخواین به مردم بدین تزریق کنن؟ بعد هم امریکا320 میلیون نغر جمعیت داره که660 نفرجانشون را ازدست دادن، چرانسئولین ما کارهای دیرانجام شدنشون را مرتب باکشورعای دیگه مقایسه میکنن. درضمن شماازکجامیدونینن فایزرومدرنااثربخشی نداشتن؟
 • IR ۱۶:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
  24 3
  خودت مخالف واکسیناسیون نبودی؟ما که بامونه
 • IR ۱۷:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
  46 2
  باشه فایزر مدرنا بده واکسن‌های از تاریخ گذشته دپوی شدهی تو انباراتون خوبه حتما می زنیم همه بد شما خوب مردم رو چی فرض کردی
 • DE ۱۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۶
  1 0
  آنقدر یعنی چقدر ؟ به قول دوکتور مخبر هر لیتر ویروس چند بشکه واکسن ؟