همه ادعاهای کاخ سفید ، زیر سوال رفت | شوک افشای پشت پرده ترور سردار سلیمانی از سوی وزیر دفاع ترامپ

به گزارش برنا ، مارک اسپر وزیر دفاع پیشین آمریکا در دولت ترامپ، در کتاب خود موسوم به «سوگند مقدس» علت واقعی تصمیم به ترور سردار سلیمانی را افشا کرد.

گاردین" جمعه شب نوشت، درحالی که مدت زمان کمی به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ باقی مانده بود، اظهارات اوبرایان مشاور امنیت ملی سابق دولت دونالد ترامپ، مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا را شوکه کرد. اوبرایان به میلی گفته بود که ترامپ می‌خواهد یکی از فرماندهان ارشد ایران را به قتل برساند.

مارک اسپر دومین وزیر دفاع در دولت ترامپ در این کتاب می‌نویسد: این یک ایده بسیار بد با عواقب بزرگ بود. وی ادامه می‌دهد که به عقیده مارک میلی این ایده ترامپ کاملا منافع سیاسی رئیس جمهور پیشین آمریکا را دنبال می‌کرد.

مارک اسپر در این کتاب، خود را از مشاوران ترامپ معرفی می‌کند که با ایده‌های بد یا غیرقانونی وی یا سایر مشاوران رئیس جمهور سابق آمریکا از جمله ترور سردار سلیمانی مخالفت کرده است.

اسپر می‌نویسد: در جلسه‌ای در جولای ۲۰۲۰، اوبرایان بر ترامپ فشار آورد که به دلیل غنی‌سازی اورانیوم ایران که پس از خروج آمریکا از برجام سرعت گرفت، علیه این کشور اقدام نظامی انجام دهد.

همه ادعاهای کاخ سفید ، زیر سوال رفت | افشای پشت پرده ترور سردار سلیمانی از سوی وزیر دفاع ترامپ

بیشتر بخوانید :

وی می‌افزاید: در این جسله اوبرایان برای اقدام نظامی علیه ایران بر ترامپ فشار می‌آورد و مایک پنس معاون وقت ترامپ بر روی صندلی خود ساکت نشسته بود. اما مارک میدوز رئیس دفتر ترامپ سخنان اوبرایان را قطع کرد و این ایده فراموش شد.

با این حال اسپر در کتاب خود می‌گوید که یک ماه پس از این جلسه میلی به وزیر دفاع سابق آمریکا به نقل از اوبرایان اطلاع می‌دهد که "رئیس جمهور آمریکا قصد دارد یک فرمانده ارشد ایران که خارج از این کشور فعالیت می‌کند را هدف قرار دهد. "

اسپر در کتاب خود ادعا می‌کند: نمی‌توانستم این خبر را باور کنم. این مثل فیلم‌ها بود که در آن‌ها مشاوران کاخ سفید با رئیس جمهور آمریکا دیدار می‌کنند و ایده‌های "بسیار عالی" خود را به او ارائه می‌دهند. اما این یک ایده بسیار بد با عواقب بسیار بزرگ بود. چگونه افراد در کاخ سفید چنین چیزی را نادیده گرفتند؟

۲۱۲۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1628760

برچسب‌ها