ممنوعیت صادرات گندم هند با افزایش بحران غذایی در جهان

با افزایش بحران غذایی در جهان هند تصمیم به ممنوع کردن صادرات گندم گرفت.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از سی ان بی سی، به گفته کارشناشان موج گرمای شدید هم منجر به کاهش تولید شده و افزایش قیمت به دلیل تقاضای شدید صادرات، هند را مجبور کرد تا صادرات گندم را متوقف کند.

البته دولت هند تاکید کرد به اسناد امضا شده قبلی برای صادرات به کشورهایی که به امنیت غذایی خود احتیاج مبرم دارند، پایبند است.

پس از کاهش صادرات حوزه دریای سیاه به دلیل جنگ اوکراین، خریداران به سمت دومین تولید کننده بزرگ جهان هجوم بردند و هند هم قول داد تا رکورد 10 میلیون تن صادرات را به ثبت برساند.

اما چند روز بعد از وعده وعیدهای بزرگ، دستور ممنوعیت صادرات امضا شد.

این تصمیم مستقیما باعث افزایش بیشتر قیمت گندم در جهان می‌شود و ضربه بزرگی به مصرف کنندگان فقیر در آسیا و آفریقا خواهد زد.

افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی، تورم خرده فروشی سالانه در هند را در ماه آوریل به بالاترین حد خود در 8 سال اخیر سوق داد و اکنون هر تن گندم 25 هزار روپیه معادل 322 دلار معامله می‌شود که از رقم حمایتی دولت یعنی 20150 روپیه بالاتر است.

از سوی دیگر به دلیل گرما ممکن است این کشور کمتر از 100 میلیون تن گندم برداشت کند.

اما به نوشته سی ان ان، اوکراین و روسیه 14 درصد از گندم جهان را تولید می‌کنند و صادرات از دریای سیاه به دلیل جنگ متوقف شده و باعث شده تا خریداران به سمت دومین تولیدکننده جهان یعنی هند هجوم ببرند.

ممنوعیت صادرات گندم هند با افزایش بحران غذایی در جهان

5656

کد خبر 1630988

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =