حمله «فرهیختگان» به حسن فتحی: ضعف قصه را با دیالوگ‌های جنسی جبران می‌کنید!

فرهیختگان نوشت: نمایش روابط عاطفی، روابط عاشقانه و حتی روابط اروتیک در دربار ناصرالدین‌شاه تبدیل به اصلی‌ترین دغدغه فتحی در «جیران» شده است.

تا به حال ۱۴ قسمت از سریال «جیران» حسن فتحی پخش شده است. یکی از ویژگی‌های مشترک آثار حسن فتحی، در تلویزیون و شبکه نمایش خانگی، نمایش روابط عاشقانه در بستر تاریخی است. گاهی این نسبت البته کم و زیاد می‌شود و گاهی هم مانند «شهرزاد» این روابط عاشقانه است که بستری برای روایت تاریخ می‌شود. فتحی در جدیدترین ساخته‌اش، متفاوت‌تر از قبل عمل کرده و سراغ بخش‌هایی رفته که پیش از این سابقه‌اش را نداشته و انگار سعی دارد تصویر دیگری از خودش را به نمایش بگذارد. هرچند نگاهی به آرشیو نشان می‌دهد دوره تاریخی قاجار و به‌طور خاص زمانه و زندگی ناصرالدین شاه جذابیت بیشتری برای کارگردانان و نویسندگان دارد، اما نگاه‌ها و دلایل مراجعه و پرداختن به این دوره متفاوت است. این تفاوت درباره حسن فتحی و دلیل پرداختنش به این دوره انگار آشکارتر و بیش از بقیه هنرمندان است.

نمایش روابط عاطفی، روابط عاشقانه و حتی روابط اروتیک در دربار ناصرالدین‌شاه تبدیل به اصلی‌ترین دغدغه فتحی در «جیران» شده است. پس از تماشای این ۱۴ قسمت، به‌جز این دو دغدغه، مساله خاص دیگری را در نگاه اصلی کارگردان این مجموعه یا نمی‌بینیم یا به‌شدت کمرنگ هستند. در سال‌های اخیر شاهد دیالوگ‌ها و حتی صحنه‌های شبه‌اروتیک در سینما و برخی سریال‌های شبکه نمایش خانگی خودمان بودیم. برخی از آنها بدون‌دلیل و منطق روایی و صرفا برای دیده شدن بیشتر وجود داشتند و بعضی از آنها به سیر داستان کمک می‌کردند. با وجود اینکه در تاریخ خوانده‌ایم فساد اخلاقی در دربار یک امر عادی بوده و در دوره‌های مختلف هم تکرار شده بود، اما در سریال «جیران» خبری از منطق روایی نیست و صرفا شاهد تعداد معتنابهی روابط مساله‌دار و خارج از عرف هستیم. اگر به سکانس‌ها و پلان‌هایی که در فضای مجازی هم وایرال شده‌اند، نگاه کنیم متوجه می‌شویم که بیش از دیالوگ‌ها، که نقطه قوت آثار فتحی بودند، این صحنه‌های جنسی و عاطفی هستند که تبدیل به ویژگی و حتی دلیل تماشای بخش‌های دیگر شده‌اند. نکته‌ای که برای یک کارگردان جوان و جویای نام، شاید ایراد نباشد، اما قطعا نقطه‌ضعف حسن فتحی‌ این است که کارنامه‌اش را پر از آثار جذاب و پرمخاطب دیده‌ایم. اینکه جیران بتواند مخاطبانش را تا انتها حفظ کند، مساله مهمی است، اما سوال اساسی‌تر این است که این دوره با چنین ویژگی‌هایی و به‌طور اصولی و با روش‌های صحیح دراماتیک، قابلیت ادامه دادن تا ۵۵ قسمت را دارد یا خیر؟ به‌نظر می‌رسد در ادامه احتمالا یا باید شاهد فصل‌بندی جیران باشیم یا همان بلایی که سر «قبله عالم» و «مردم معمولی» آمد قرار است سر تازه‌ترین سریال فتحی بیاید.

۲۵۹۲۵۹

کد خبر 1631276

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 21
 • IR ۰۶:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  0 6
  امثال این افراد مریض جنسی هستند. اینهمه قصه و داستان چرا باید این سریال‌ها ساخته بشه؟
 • علی DE ۰۷:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  3 7
  سینمای خانگی تبدیل شده به سینمای ترکیه، فقط و فقط تمرکزشون رو مسائل جنسی هست
 • عباسانه IR ۰۸:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  3 4
  در فیلم جیران به موضوعات مهم تاریخی دوران ناصرالدین شاه هم میشد اشاراتی داشت،مانند جدایی افغانستان از ایران ،دخالتهای روس و انگلیس در ایران،قضیه تنباکو و... ولی بیشتر به روابط درون حرمسرا پرداخته شده است.
 • محمد IR ۰۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  2 0
  حسودی سریال رو میکنن ایراد میگیرن
 • کاربر IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  2 1
  چی میگید؟؟؟ فیلم به این قشنگی و پرمخاطبی، والا من از هر کسی میپرسم راضیه، این نقدهارو از کجاتون میارید؟؟؟؟
 • خانم آقایی IR ۲۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
  1 0
  با ابنکه اصلا این نوع موضوعات رو در شان سینما و سریالهای ایرانی نمیبینم و ولی سینگای ایران خیلی دیگه فیلمها افتضاح شده ولی اگر یه نگاهی به تاریخ ایران توی اون زمان کنیم پادشاهی که ۱۱۲ زن در حرمسرا داشتن و بیشترین هزینه هاشون خرج حرمسراشون میشده طبیعی هست فیلمی که ساخته بشه همین مدلی هستش خوب دیگه مادشاهی که ۱۱۲ زن و حرمسرایی این چنینی داشته باشن مگر به امور دیگه ای میتونستن رسیدگی کتن که اینچنین ایرادی میگیرید