۱ نفر
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۰
حمید حسینی: هنوز با جراحی اقتصادی فاصله داریم

یک کارشناس اقتصادی گفت: انچه امروز در قالب تغییر ساختار یارانه‌‎ها در کشور اتفاق افتاده است جراحی اقتصادی نیست و هنوز با جراحی اقتصادی فاصله داریم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حسینی در با اشاره به پیش‌‎بینی‌های رسمی از حجم تورم موجود گفت: ماجرا این است که همین سیاست یعنی پرداخت یارانه مستقیم به مردم به میزان سیصد و چهارصد هزار تومان به نه دهک درآمدی یا پرداخت کالابرگی معادل این رقم به مردم، زمینه را برای افزایش تورم فراهم می کند.

وی گفت: یک حساب ساده نشان می‌دهد دولت در پرداخت این مبلغ با کسری روبروست. اگر فرض کنیم در سال گذشته بین ۵ تا ۶ میلیارد دلار ارز یارانه ای برای گندم و دارو اختصاص یافته است، باز باید حدود ۱۰ میلیارد دلار برای این کار هزینه کنیم. معادل ریالی ۱۰ میلیارد دلار نزدیک به ۲۳۰ هزار میلیارد تومان است که با کسر قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی ، دولت درامدی حدود ۱۸۰ تا ۱۹۰ هزار میلیارد دلار از این محل دارد اما طبق اعلام رسمی در این قالب سیصد هزار میلیارد تومان یارانه ریالی یا کالایی توزیع می‎کند که بیشتر از درامد حاصله است.

وی توضیح داد: این فاصله بی‎‌تردید با چاپ پول باید پر شود و افزایش نقدینگی و چاپ پول معنایی جز تورم ندارد.

حسینی در پایان گفت: مقامات امروز مهمترین منتقدان سیاست تعدیل بودند و سال‎ها به دولت هاشمی و خاتمی بابت اجرای سیاست تعدیل انتقاد کردند اما خود مجری بزرگترین سیاست تعدیلی ایران شدند و با اسم رمز مردمی سازی یارانه ها وارد عمل شدند.

متن کامل این گفت و گو را اینجا بخوانید.

223227

کد خبر 1631432

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =