لاوروف: پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو یک اقدام ژئوپلیتیکی برای مهار روسیه است

ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه روسیه گفت که واشنگتن و لندن گروه مذاکره کننده اوکراینی را هدایت می کنند و افزود که روسیه اطلاعات مربوطه را از کانال های مختلف دریافت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در نشست آموزشی "افق‌های جدید" گفت: واشنگتن و به ویژه لندن، مذاکره کنندگان اوکراینی را هدایت می کنند و آزادی مانور آنها را تنظیم می کنند.

وی همچنین گفت که مسکو تصمیمات سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو را تنها یک اقدام ژئوپلیتیکی برای مهار روسیه می داند.

او گفت: ما هیچ نیازی نمی‌بینیم که فنلاند و سوئد نگران امنیت خود باشند، بنابراین تصمیم آنها را که احتمالاً توسط واشنگتن و خود ناتو فعالانه لابی شده است، تنها یک حرکت ژئوپلیتیکی می دانیم ... در زمینه مهار روسیه.

لاوروف گفت: مسکو چگونگی استفاده ائتلاف از قلمروهای سوئد و فنلاند را بررسی خواهد کرد و سپس نتیجه گیری خواهد کرد. ناتو سال‌هاست که سرزمین‌های فنلاند و سوئد را در برنامه‌های نظامی خود برای توسعه به سمت شرق در نظر گرفته است. فنلاند، سوئد و دیگر کشورهای بی‌طرف سال‌ها در تمرین‌های نظامی ناتو شرکت کرده‌اند.

لاوروف گفت: اتفاقاً رئیس جمهور فنلاند و سفرای فنلاند در همه جا گفته اند که هیچ تهدیدی از جانب روسیه نمی بینند. ورود به ناتو ناشی از تغییرات در وضعیت امنیتی در اروپا است. اما اینجا منطقی وجود ندارد. اما اتحادیه اروپا در شرایطی که آلمان استقلال خود را از دست داده است و فرانسه ناامیدانه تلاش می‌کند تا برای خودمختاری استراتژیک فشار بیاورد، در عمل با ناتو حتی از نظر عضویت در آن ادغام می‌شود.

وزیر امور خارجه روسیه گفت که مسکو شواهدی در دست دارد که نشان می دهد غرب آماده ارائه تضمین های امنیتی به اوکراین نیست.

وزیر خارجه روسیه امروز (سه شنبه) اظهار کرد، پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به رهبری آمریکا که غرب را به طور کامل تحت کنترل خود درآورده، آشکارا پایبندی به اصل "عدم تقویت امنیت خود "در منطقه را نقض می‌کند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه امروز اظهار کرد: امروز برای همه روشن شده که ناتو، تحت فرماندهی آمریکا که غرب را به طور کامل تحت کنترل خود درآورده، آشکارا پایبندی‌اش به اصل "عدم تقویت امنیت خود به ضرر دیگران و ممانعت از اقدام مشابه توسط هر سازمان دیگری" را نقض کرده‌ است، که نتیجه آن توسعه بی‌قید و شرط ناتو به شرق اروپا است.

روسیه دسامبر گذشته به ناتو و آمریکا پیشنهاد امضای دو توافقنامه ویژه برای ایجاد ساختار تضمین‌های امنیتی جهت کاهش تنش‌های نظامی در اروپا را داد که شامل توقف توسعه ناتو در شرق و انصراف از ایده پیوستن اوکراین و گرجستان به آن بود اما غرب این درخواست‌های مسکو را رد کرد.

روسیه ناتو را متهم کرده به تعهدات شفاهی خود مبنی بر عدم توسعه در شرق که در اوایل دهه نود داده بود، پایبند نیست و همچنین منشور امنیت اروپا را که در سازمان امنیت و همکاری اروپا تصویب شده و طبق آن هیچ یک از طرف‌ها در اروپا اجازه تقویت امنیت خود به زیان امنیت دیگر کشورها را ندارند، نقض کرده است.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1632138

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =