آخرین پیش‌بینی‌ها از قیمت فلز زرد/ چرا طلا زمین‌گیر شد؟

قیمت طلا امروز با افزایش ناچیز مواجه شد با این وجود چشم‌انداز ها برای این فلز زرد همچنان نزولی است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، طلا جدا از نقش آن به عنوان فلز یا کالا، یکی از قدیمی ترین وسایل مبادله ای است که برای نسل بشر شناخته شده است. در واقع طلا نقش دوگانه ای هم به عنوان کالا و هم به عنوان ارز دارد.

تحلیلگران سقوط‌های اخیر قیمت طلا را به عجله برای خرید دلار نسبت می‌دهند؛ امروز، در حالی که دولت ها در خزانه خود از این فلز زرد نگهداری می کنند، هیچ کدام از آن برای پشتوانه پول کاغذی خود استفاده نمی کنند. طلا معمولاً بر حسب دلار آمریکا است. بنابراین بین قیمت طلا و دلار رابطه وجود دارد به این صورت که افزایش و کاهش ارزش دلار می تواند بر قیمت طلا تاثیر بگذارد و قیمت طلا و دلار آمریکا رابطه معکوس دارند. با قوی‌تر شدن دلار در برابر سایر ارزها، قیمت طلا کاهش می‌یابد زیرا در سایر ارزها گران‌تر می‌شود و تقاضا را کاهش می‌دهد.

در نتیجه، طلا اغلب به عنوان پوششی در برابر تورم تلقی می شود. تورم زمانی است که قیمت‌ها افزایش می‌یابد و به همان نسبت قیمت‌ها با کاهش ارزش ارز افزایش می‌یابد؛ با توجه به اینکه مقدار فیزیکی طلا به عنوان محدودیتی برای آن انتشار عمل می کند، یک جامعه می تواند از یک قانون ساده برای جلوگیری از شر تورم پیروی کند.

هر اونس طلا امروز در بازارهای جهانی ۶ دلار و ۲۴ سنت گران شد و هزار و ۸۲۲ دلار و ۵۳ سنت قیمت خورد؛ با وجود بهبود ناچیز قیمتی این فلز زرد تحلیلگران همچنان نسبت به دورنمای آینده این فلز گرانبها بدبین هستند.

آخرین پیش‌بینی‌ها از قیمت فلز زرد/ چرا طلا زمین‌گیر شد؟

گفتنی است که قیمت این فلز گران‌بها در یک ماه گذشته ۱۴۰ دلار و ۸۶ سنت کاهش یافته است و در بازه زمانی ۶ ماه گذشته نیز این فلز زرد ۲۸ دلار و ۱۰ سنت ارزان شده است و نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز طلا ۵۷ دلار و ۸۲ سنت ارزان تر به فروش می‌رسد.

آخرین پیش‌بینی‌ها از قیمت فلز زرد/ چرا طلا زمین‌گیر شد؟

چه عواملی قیمت طلا را تعیین می‌کنند؟

در حالی که رابطه بین ارزش دلار آمریکا و طلا مهم است، دلار تنها عاملی نیست که بر قیمت فلز گرانبها تأثیر می گذارد. عوامل دیگری که بر ارزش طلا و دلار تأثیر می‌گذارند، نرخ بهره، تورم، سیاست‌های پولی و عرضه و تقاضا هستند.

طلا در ۲۰۲۱ چه روندی را در پیش گرفت؟

طلا سال ۲۰۲۱ را با قیمت ۱۸۲۸.۶۰ دلار در هر اونس به پایان برد که ۲.۹ درصد ارزان‌تر از ابتدای سال ۲۰۲۱ است زیرا سرمایه گذاران انتظار افزایش نرخ بهره را داشتند.

قیمت این فلز گران‌بها در ۲۵ ژانویه به ۱۸۵۵ دلار در هر اونس رسید، سپس در ۲۸ ژانویه به ۱۷۸۶.۶۰ دلار بازگشت. بازده اوراق قرضه افزایش یافت و جذابیت فلزات گرانبها را کاهش داد، زیرا نگهداری آنها سودی را به همراه ندارد. اما تنش بین روسیه و اوکراین و تعداد بیکاری بالاتر از حد انتظار در ایالات متحده، قیمت را به یک روند صعودی سوق داد. در ۲۴ فوریه زمانی که نیروهای روسی وارد خاک اوکراین شدند، قیمت آن به ۱۹۲۶ دلار رسید.

با افزایش نرخ بهره اما روند صعودی متوقف شد و زور جنگ به ریزش قیمت طلا نرسید و این اتفاق در حالی افتاد که بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که پس از دو سال وقفه، خرید طلا خود را از سر می گیرد، زیرا جامعه بین المللی دور جدیدی از تحریم ها را علیه سیستم بانکی این کشور اعمال کرده است.

کارشناسان بر این باورند که فدرال رزر به افزایش نرخ بهره برای مقابله با تورم ادامه خواهد داد که مسیر قیمت طلا را تعیین خواهد کرد.

پیش‌بینی قیمت طلا در ۲۰۲۲

تحلیلگران ANZ چشم انداز بلندمدت قیمت طلا را کاهش دادند. آنها پیش بینی کردند که قیمت می تواند تا پایان ژوئن به ۱۷۵۰ دلار و تا پایان دسامبر به ۱۶۰۰ دلار در هر اونس برسد که میانگین آن ۱۷۲۵ دلار در سال خواهد بود. آنها پیش بینی کردند که قیمت می تواند تا پایان سپتامبر ۲۰۲۳ به ۱۴۰۰ دلار کاهش یابد و به طور میانگین در سال آینده به ۱۴۵۸ دلار برسد.

۲۲۳۲۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1632678

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =