نویسنده‌ای که بیشتر در حرم امام رضا (ع) می‌نوشت

همسر زنده‌یاد سعید تشکری، در مراسم نکوداشت این داستان‌نویس و منتقد در نمایشگاه کتاب، از عشق او به نوشتن گفت و تاکید کرد این نویسنده و پژوهشگر، بیشتر کتاب‌ها و تحقیقاتش را در حرم امام رضا(ع) انجام می‌داده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مراسم یادبود سعید تشکری، نویسنده و منتقد ادبی و نمایشی، با حضور خانواده او و به همت انتشارات به‌نشر و مجمع ناشران انقلاب اسلامی، در نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد.

همسر زنده‌یاد تشکری در بخشی از مراسم، در سخنانی گفت: «ما ۳۵ سال با هم زندگی کردیم. ایشان بیش از همه به کارش و نوشتن عشق داشت و خودش را وقف امام رضا(ع) کرده بود. من هم تلاش کردم بستر زندگی را جوری در آرامش نگه دارم که ایشان به اهدافش برسد. تمام کتاب‌ها و تحقیقات ایشان بیشتر در حرم امام رضا(ع) انجام می‌شد و زندگی‌اش را گذاشت پای وقف آثاری برای دوست‌داران امام رضا(ع). ایشان بیماری سختی داشت و هر هفته باید دارو تزریق می‌کرد. با این حال، صبح تا شب با تلاش فراوان دنبال کارهای تحقیقاتی بود.»

دختر سعید تشکری هم با بیان این‌که پدرش اعتقاد داشت هر اتفاقی در زندگی می‌افتد، یک قصه است و این قصه قهرمانانی دارد، افزود: «در سال‌های اخیر، تئاتر و نمایشنامه را کنار گذاشته بود و فقط رمان می‌نوشت؛ چون معتقد بود رمان و نوشته است که بر جای می‌ماند. من و خواهرم از کودکی همراه پدر بودیم و خیلی از تحقیقات را با هم انجام می‌دادیم، از ما می‌خواستند همراه‌شان باشیم. پدرم خیلی دنبال ایده بودند و در همه مکان‌ها به انسان‌ها دقیق نگاه می‌کردند، ده‌ها طرح رمان از خود گذاشتند. دوست داشتند فرهنگ خطه خراسان را در آثارشان بیاورند و در این راستا شاگردان بسیاری پرورش دادند.»

احمد میرزاده، نویسنده و شاعر هم در این مراسم گفت: «اولین بار اوایل دهه نود خدمت‌شان رسیدیم، زمانی که «مفتون و فیروزه» برنده جایزه قلم زرین شده بود. رابطه‌مان ادامه پیدا کرد و در ابعاد مختلف همکاری کردیم. نشست‌های متعددی لازم است تا کارنامه سرشار تشکری در جنبه‌های مختلف بررسی شود.»

او ادامه داد: «مرحوم تشکری، هنرمندی جامع و خلاق است. بیست و چند جلد از آثار او نمایشنامه است که خودش کارگردانی کرده. حدود ده فیلمنامه و بیست و چند جلد رمان دارد.»

این عضو انجمن قلم ایران افزود: «آثاری که جهانی می‌شوند، معمولاً بومی‌ترین آن‌ها هستند؛ آثاری که توانسته‌اند حول محدوده و منطقه‌ای نوشته شوند. سال‌ها در ادبیات ایران، کسی به فکر مشهد نبود و تشکری اولین کسی بود که این منطقه را وارد آثارش کرد و بر آن متمرکز شد. او معتقد بود بخش‌های مهم زندگانی امام رضا در مه است که بخش‌هایی مهم هم هستند. او کوشید این بخش‌ها را وارد آثارش کند. تشکری در هر اثرش سعی می‌کرد فرم جدیدی را ارائه کند.»

میرزاده در پایان سخنانش تاکید کرد: «ادبیات انقلاب اسلامی فراز و فرودهای بسیاری داشته، بسیاری از چهره‌های فرهنگی از انقلاب برخاستند؛ اما در طول زمان دچار استحاله شدند. تشکری، مسیری برعکس را طی کرد. او با این طیف‌ها دم‌خور بود و با آنها حشر و نشر داشت، اما تمام هنرش را برای ادبیات دینی صرف کرد و خادم فرهنگی امام رضا(ع) بود. ایشان کتابی با عنوان «غریب قریب» نوشتند که تاریخ حرم تا دوره قاجار است. جلد دوم این اثر هم که درباره دوره قاجار تا زمان فعلی است، چاپ و منتشر شده است. کتاب دیگری هم به نام «مشکور» دارند که ز یر چاپ است و حول محور امام رضاست.»

در ادامه این نشست، سعید محسن‌زاده، مدیر نشر ستاره‌ها گفت: «ما در نشر ستاره‌ها به آقای تشکری خیلی مدیونیم. مسیر انتشارات ما مسیری نبود که به طور جدی به رمان و ادبیات بپردازد. وی نگرش نشر ستاره‌ها را به رمان عوض کرد و به همه منتقد بود و هیچ وقت به وضعیت موجود ادبیات راضی نبود. نشر ستاره‌ها پنج کار از این نویسنده در دست چاپ دارد که به زودی ارائه خواهد شد.»

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که از بیست‌ویکم اردیبهشت آغاز شده و تا سی‌ویکم همین ماه ادامه دارد، در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی(ره) و مجازی در سامانه ketab.ir برگزار می‌شود.

۵۷۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1632787

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =