بومی سازی و صادرات قالب‌های مسی در ذوب آهن اصفهان

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان گفت: ریخته‌گری مداوم قالب‌های مسی به عنوان یکی از نیازمندی‌های استراتژیک صنعت فولاد کشور و سپس صادرات آن، نویدبخش آینده‌ای روشن در عرصه بومی‌سازی خواهد بود.

به گزارش خبرآنلاین از اصفهان، مدیرعامل مس شهید باهنر و هیئت همراه، ضمن حضور در ذوب آهن اصفهان با مدیرعامل شرکت ذوب آهن و تنی چند از مسئولان این کارخانه دیدار و گفت‌وگو کردند.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن در این نشست ضمن اشاره به سوابق ذوب آهن اصفهان در رشد و توسعه بخش‌های گوناگون کشور، اظهار کرد: این صنعت مادر به عنوان اولین تولیدکننده فولاد در ایران بر پایه دانش فنی و تجربه پیشگامان خود در جای جای این مرز پرگهر منشا خیر و برکت است.

وی افزود: از هر کسی که افتخار کار کردن در ذوب آهن اصفهان را تجربه کرده است، سوال کنید به نوعی از احساس تعلق خاطر به این صنعت کلیدی کشور می‌گوید. کارخانه عظیمی که در صنایع، استراتژی تعریف کرده، ساخته و به بهره‌برداری رسانده است.

ایرج رخصتی در ادامه به پروژه ریخته‌گری مداوم قالب‌های مسی با همکاری شرکت مس شهید باهنر و شرکت دوارت از شرکت‌های زیرمجموعه ذوب آهن پرداخت و تصریح کرد: این مجموعه‌ها از توانمندی‌های بسیاری در بخش‌های مختلف برخوردار هستند و می‌توانند با تعامل و هم‌افزایی بیشتر این تجهیز حساس که مورد نیاز صنایع کشور است و هم‌اکنون وارد می‌شود را با تکیه بر دانش و تجربه داخلی بومی‌سازی کنند و خودکفایی دیگری را در تاریخ صنعت به ثبت برسانند.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: ریخته‌گری مداوم قالب‌های مسی به عنوان یکی از نیازمندی‌های استراتژیک صنعت فولاد کشور و سپس صادرات آن، نوید بخش آینده‌ای روشنی در عرصه بومی‌سازی خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن بیان کرد: خنک‌کننده‌های مسی در دیواره‌های کوره بلند در مس باهنر ریخته‌گری شد و پس از آن فورم‌های هوای دم کوره بلند ساخته شد و هم‌اکنون نیز ساخت قالب‌های مسی در دستور کار قرار دارد که البته این اقدام توسط شرکت مهندسی و پویش ساخت ذوب آهن از شرکت‌های اقماری توانمند این مجموعه در سال گذشته نیز کلید خورد که می‌تواند با شرکت مس شهید باهنر در این زمینه تعامل داشته باشد.

قطع وابستگی ایران با تولید تولید محصول دارای ارزش افزوده

مجید ضیایی، مدیرعامل مس شهید باهنر ضمن تبریک رکوردهای درخشان ذوب آهن اصفهان در اواخر سال گذشته و همچنین قطع وابستگی ایران با تولید محصول دارای ارزش افزوده بالای ریل در این مجتمع عظیم صنعتی اظهار کرد: مس شهید باهنر به عنوان صنایع جنبی مس با ظرفیت تولید سالانه ۶۵ هزار تن آلیاژهای مختلف مسی به صورت ورق، تسمه، لوله و مقاطع مختلف مسی و برنجی جایگاه بسیار خوبی را در تامین نیاز داخل و صادرات دارد.

وی افزود: شرکت مس شهید باهنر با توانایی تولید مس آلیاژی و همچنین ذوب آهن اصفهان به عنوان اولین تولیدکننده فولاد در ایران با دارا بودن کارگاه‌های ساخت مجهز، گزینه‌های بسیار خوبی برای ساخت قالب‌های مسی به شمار می‌روند.‌

مدیرعامل شرکت مس شهید باهنر اشاره کرد: به فرمایش مقام معظم رهبری، تحریم‌ها فرصت‌های بزرگی را برای ایران اسلامی رقم زد تا جوانان و مهندسین خلاق این مرز و بوم قطعات و تجهیزاتی که در لیست تحریم دشمن قرار داشت را غرورآفرینانه در همین مرز و بوم بسازند و برای رشد و توسعه ایران عزیز به کار بگیرند.

در این جلسه مقرر شد کار گروه مشترکی از ذوب آهن اصفهان، مس شهید باهنر و شرکت دوارت برای تدوین طرح این پروژه تشکیل شود و سپس این پروژه بزرگ به سرعت در ریل اجرا قرار گیرد.

48

کد خبر 1633306

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =