طرح جامع ساماندهی دستفروشان در کرج اجرا می‌شود

رئیس مرکز پژوهش و مطالعات راهبردی شورای شهر کرج از طرح جامع ساماندهی دستفروشان، بساط گستران توسط این مرکز با هدف ساماندهی وضع موجود و ایجاد حس مکان و حس تعلق شهروندان و ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین از البرز؛ «محمد اسدیان» هدف از بررسی این طرح را ساماندهی دستفروشان و بساط گستران که منتهی به ساماندهی وضع موجود، افزایش حضور شهروندان در فضاهای شهری، ارتقاء امنیت اجتماعی،کمک به رشد اقتصاد شهری، افزایش سرزندگی و نشاط، ایجاد حس مکان و حس تعلق شهروندان و ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری کرج اعلام کرد.

رئیس مرکز پژوهش و مطالعات راهبردی شورای شهر کرج گفت: دستفروشی از نمونه فعالیت‌های اقتصادی و به اصطلاح کسب و کارهایی محسوب می‌شود که در قالب و چارچوب پیشه‌های غیررسمی از آن یاد می‌شود؛ دستفروشی پدیده‌ای نوظهور و جدید محسوب نمی‌شود و به واقع این شیوه به اصطلاح کسب و کار غیر رسمی، سبقه و عقبه‌ای طولانی دارد، بنابراین نمی‌توان از آسیب‌های این شیوه از کسب و کار به سادگی گذشت.

عضو شورای شهر کرج تصریح کرد: هر ساله با نزدیک‌تر شدن به روزها و هفته‌های پایانی سال، بر تعداد دستفروشان فعال در شهرها افزوده می‌شود، پدیده‌ای که با تهدیدات و فرصت‌های خاص به خود در شرایط فعلی اقتصادی کشور همراه است.

اسدیان بیان کرد: در سالیان نه چندان دور، عموما بر نکات و ابعاد منفی این پدیده تأکید می‌شد، اما باید واقع‌بین بود و به ناچار در شرایط فعلی اقتصادی، نکات و ابعاد مثبتی برای آن متصور بود.

اسدیان یادآور شد: اغلب دستفروشان را مهاجران تشکیل می‌دهند و به لحاظ سنی اغلب دستفروشان بین رده سنی 19 تا 50 سال هستند.

عضو شورای شهر کرج، احداث بازارها و بازارچه‌های رسمی توسط شهرداری برای جمع‌آوری و ساماندهی دستفروشان، تشکیل کارگروه تخصصی ساماندهی مشاغل شهری با مشارکت سازمان‌های مرتبط، فضایابی و ورود به ساماندهی فضایی دستفروشان، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی بین شهروندان، گذر از برخورد قهری و فیزیکی مطلق با دستفروشان – وانت بارها و ... به الگوی ساماندهی و منطق پذیرش نقش آن در شهر را از طرح‌های مطالعاتی و اجرایی مرکز پژوهش عنوان کرد.

48

کد خبر 1633360

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =