هم‌نسل‌های «علی شادمان» در چه حالند؟/ از اشکان اشتیاق تا ترلان پروانه

خراسان نوشت: علی شادمان، مهدی قربانی، ترلان پروانه، اشکان اشتیاق و ارسلان قاسمی چهره‌هایی هستند که کودکی آن‌ها را با فیلم و سریال‌های مختلفی به یاد داریـم. گرچه هرکدام از این بازیگران مسیر متفاوتی را در عرصه بازیگری دنبال کردند، اما حضور پررنگ و فعال در زمینه بازیگری نقطه اشتراک آن‌هاست.

بعضی از بازیگران جوانی که این روزها شاهد نقش آفرینی آن‌ها در فیلم یا سریال‌ها هستیم، از دوران کودکی پا به عرصه بازیگری گذاشته و تا امروز حضور فعالی در این عرصه داشته‌اند. علی شادمان، مهدی قربانی، ترلان پروانه، اشکان اشتیاق و ارسلان قاسمی چهره‌هایی هستند که کودکی آن‌ها را با فیلم و سریال‌های مختلفی به یاد داریـم. گرچه هرکدام از این بازیگران مسیر متفاوتی را در عرصه بازیگری دنبال کردند، اما حضور پررنگ و فعال در زمینه بازیگری نقطه اشتراک آن‌هاست. به بهانه بازی علی شادمان در «یاغی» اثر محمد کــارت، نگاهی داشتیم به کارنامه این پنج بازیگر پُرکار.

علی شادمان

فیلم «مـیـم مثل مـــــادر» سـاخـتـه مـانـدگـار رسـول مــــلاقلی‌پــــور واســطــه معرفی علی شادمان به دنیای بازیگری بـود. شادمان در ۱۰ سـالـگـی در این فیلم نقش کودکی را بازی کرد که دچار مشکلات تنفسی بود. معصومیت چهره و بازی خوب این بازیگر در چنین نقش سختی، او را در مرکز توجه همگان قرار داد. او پس از این فیلم در آثار سینمایی دیده شد و سال ۸۷ در سریال «سرزمین کهن» اثـر کمال تبریزی ایفای نقش کرد. پخش این مجموعه به عنوان اولـیـن سـریـال ایــن بازیگر در ۱۷ سالگی می‌توانست موفقیت تازه‌ای را در کارنامه او رقم بزند، اما این سریال توقیف شد. شادمان پس از این مجموعه با بازی در «کیمیا» و «دیوار به دیوار» حضورش را در تلویزیون ادامه داد. این بازیگر در سال‌های اخیر از تلویزیون فاصله گرفته و در سینما و نمایش خانگی مشغول کار است. او پس از همکاری موفق با محمد کارت در «شنای پـروانـه» در اولین سریال کارت «یاغی»، نقش جوانی عاشق‌پیشه و جنوب شهری را تجربه کرده است. با توجه به عملکرد او در قسمت اول احتمالا پس از «می‌خواهم زنده بمانم» بار دیگر در شبکه نمایش خانگی شاهد یکی از بازی‌های خوب او خواهیم بود. مسیری که شادمان در سینما و تلویزیون طی کرده نشان می‌دهد می‌توان به عنوان یکی از امیدهای آینده سینمای ایران روی او حساب کرد.

ترلان پروانه

یکی از بازیگرانی کــــه در دوران کــودکــی حضور پررنگی در فیلم و سریال‌ها داشت، تــــــرلان پـــروانـــه است. او زمانی که حدودا هشت ساله بـــــــــــــــــــود بـــــا مجموعه‌هایی مانند «خوش غیرت»، «جایزه بزرگ» و «شبی از شب‌ها» در تلویزیون دیده شد و در فیلم‌های سینمایی نیز نقش کودک قصه را بازی می‌کرد. پروانه در این آثار نقش مهم و ویژه‌ای نداشت و جزو نقش‌های اصلی یا مکمل نبود. او در سنین نوجوانی توانست با سریال «تا ثریا» و فیلم «آهوی پیشونی سفید» و تقریبا از ۱۷ سالگی به بعد در فیلم‌هایی مانند «فـراری»، «آهوی پیشونی سفید ۲ و ۳»، «مصائب شیرین ۲»، «رویای سهراب»، «گربه سیاه» و «علف‌زار» نقش‌های پررنگ‌تر و مهم‌تری را ایفا کند. این بازیگر پُرکار با شرکت و بازی در مسابقات و سریال‌ها، در مدیوم نمایش خانگی هم حضور داشـــتـــه. تــــرلان پـــروانـــه بــا وجــــود کـارنـامـه طـولانی‌اش هنوز نتوانسته بازیگر چندان موفقی در سینما و تلویزیون باشد.

اشکان اشتیاق

اشکان اشتیاق در سنین نوجوانی کــــار خــــود را با تــلــویــزیــون آغــاز کـرد و به واسطه آثـــــــاری مــانــنــد «سـیـب خـنـده»، «دنیای شیرین» و «زیر آسمان شهر» شناخته شد. این بازیگر که با مجموعه‌های کمدی به چهره مشهوری تبدیل شده بود، مسیر خـود را همچنان در سنین جوانی با سریال‌های کمدی ادامه داد و معمولا نقش پسر جوان خانواده را برعهده داشت. «سه در چهار»، «سـه دونـگ سه دونــگ»، «نقطه سر خـط»، «دردسـرهـای عظیم»، «زوج یا فرد»، «آخر خط» و «بوتیمار» از سریال‌های کارنامه او هستند. این بازیگر فیلم مهمی در کارنامه سینمایی کوتاهش ندارد و بیشتر به عنوان بازیگر تلویزیون شناخته می‌شود.

ارسلان قاسمی

ارســلان قاسمی نــیــز مـوقـعـیـتـی تــقــریــبــا مـشـابـه تــــــرلان پـــروانـــه دارد. او در سنین تـــقـــریـــبـــا ۹،۸ سالگی در سریال «در چشم بــاد» و «یوسف پیامبر» بازی کرد و به واسطه ظاهرش مورد توجه قرار گرفت. این بازیگر در سن نوجوانی با سریال «فاصله‌ها»، «تا ثریا» و «هوش سیاه» فعالیت‌اش را در تلویزیون ادامه داد و نقش سخت و پیچیده‌ای را برعهده نداشت. او در جوانی نیز با مجموعه‌هایی مانند «تعطیلات رویایی»، «از یادها رفته»، «یاور» و «دردسرهای شیرین» در قاب تلویزیون دیده شد. ارسلان قاسمی در فیلم‌های سینمایی هـم بـــازی کـــرده، اما انـتـخـاب‌هـای او فیلم‌هایی نـبـوده‌انـد که دســتــاوردهــای مهمی را نصیب او کنند، بنابراین نمی‌توان این بازیگر نسبتا پُرکار را جــزو چـهـره‌هـای مـوفـق امـــروز در سینما و تلویزیون دانست.

مهدی قربانی

مهدی قربانی نیز مــــانــــنــــد عــلــی شــــادمــــان ایـــن شانس را داشت که با فیلم مهمی وارد سینما شود. او ســـال ۹۴ در اولـــیـــن تـجـربـه بازیگری جلوی دوربین، در فیلم «ابد و یک روز» ساخته سعید روستایی ایفای نقش کرد و با ستاره‌هایی مانند پیمان معادی و نوید محمدزاده همبازی شد. او در ۱۳ سالگی به خوبی از پس ایفای نقش خود در این فیلم برآمد و پس از آن به یکی از انتخاب‌های کـارگـردانـان سینما بـرای شخصیت‌های نوجوان تبدیل شد. قربانی پس از فیلم روستایی در «بیست و یک روز بعد» ساخته محمدرضا خردمندان نقش اصلی را بازی کرد. هرچند که این بازیگر کارنامه بلندبالایی ندارد، اما موفق شده با حضور در «تنگه ابوقریب»، «غلامرضا تختی» و «روز صفر» کارنامه قابل دفاعی داشته باشد، با این حال نمی‌توان جایگاه او و کیفیت بازی‌اش را با علی شادمان یکی دانست. مهدی قربانی آخرین بار با سریال پرمخاطب «خاتون» حضور موفقی در شبکه نمایش خانگی داشــت، امـا بـازی او در این مجموعه جزو بازی‌های خوبش نیست.

۲۵۹۲۵۹

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1633633

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • نریمان و رفقا و نسترن و دوستان و اینا ... IR ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
  3 0
  بازی علی شادمان عزیز در اولین قسمت سریال یاغی بیرنقص و بیرنظیر بود - خسته نباشی علی جان !
 • Arman IR ۱۷:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
  1 0
  البته اشکان اشتیاق هم نسل اینها نیست،،،طرف ۴۰ سال سنشه،اینا همه جوونن
  • IR ۱۹:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
   0 0
   دقیقا اشکان اشتیاق دهه شصتی هس ولی ترلان پروانه و علی شادمان و... دهه هفتادی هست