قائم مقام حزب موتلفه اسلامی معتقد است: وحدت تام و تمام بین گروه های اصولگرا ممکن نیست.

 محمود عزیزی: اسدالله بادامچیان که پیش از این همیشه از به وحدت رسیدن اصولگرایان در فرآیند انتخابات سخن می گفت حالا کمتر از 300 روز مانده به انتخابات مجلس، معتقد است طبیعی است که نمی توان همه گروه های اصولگرا را در کمیته 15 نفره جمع کرد.

کمیته ای که برخی طیف های اصولگرا از حضور برخی از چهره ها که معتقدند وزنی در جریان اصولگرا ندارند،گلایه مند هستند. در ادامه گفت وگوی خبرآنلاین با نماینده مردم تهران در مجلس هشتم را بخوانید.

***

بعد از شکل گیری کمیته 15 نفره برخی از اصولگرایان، اعلام کردند8 چهره ای که از آنان به عنوان نمایندگان اضلاع اصولگرایی نام برده می شود، نماینده همه جریانهای اصولگرا نمی دانند. ارزیابی شما از وزن گروه های مختلف اصولگرا در این کمیته چیست؟
این گروه، کمیته هم نیستند و 15 نفر هنوز کامل نیست و ممکن است در آن تغییراتی پدید بیاید، اما فعلا چارچوب، کمیته 7+8 است؛ این 8 نفر بالاخره نمایندگی گروه های موثر را دارند، اما اینکه همه باید در این کمیته باشند طبیعی است که امکان پذیر نیست. پیشنهاد من تشکیل شورای اضلاع اصولگرایی است تا کنار 7+ 8 قرار بگیرد.

اما حتی در بین هم‌حزبی های شما چهره هایی هستند که معتقدند یک حزب قدیمی مثل موتلفه باید در این کمیته نماینده داشته باشد.
نماینده دارد.

چه کسی است؟
حالا بعد می گوییم.

آقای باهنر و متکی که نمایندگان جبهه پیروان هستند نه حزب شما.
نه، هنوز حضور این آقایان هنوز قطعی نشده است.

گلایه های برخی چهره های اصولگرا از برخی اقدامات به این معنی است که از این کمیته رضایت ندارند و معتقدند برخی اعضاء گروه 8 نفره دنبال سهم خواهی هستند.
اصلا در نگاه اسلام، سهم برای کسی قائل نیستیم. وظیفه در اسلام، انجام تکلیف الهی است. انجام تکلیف که سهم خواهی نیست. اینکه یک خانواده بیاید بگوید چون خانواده ما 5 فرزند شهید داشته است باید سهم بیشتری از انقلاب داشته باشیم، منطقی نیست. ما که نباید برتری های خودمان را ابزار کنیم و مزد اخروی را با یک نمایندگی مجلس عوض کنیم.

این نگاه شما است. خیلی ها این گونه نگاه نمی کنند.
بالاخره نگاه ما این است؛ مبنای حرکت ما حرکت اسلامی است. وقتی نگاه اصولگرایی اسلامی می شود باید بر مبنای اصول اسلامی حرکت کند. یکی از اصول اسلامی این است که دنبال سهم خواهی نباشیم. حالا اگر واقعا وظیفه شد، خوب می رویم. واقعا من نمی دانم این پست ها چی هست که یک نفر آخرت خودش را به خاطر چهار سال نمایندگی بر باد بدهد.

البته چهره هایی هم بودند که با پژوه 405 وارد مجلس شدند و حالا سوناتا سوار هستند!
من نمی دانم سوناتا چیست و قیمتش هم چقدر است. خوب اگر کسی واقعا این طوری است خوب مردم به او رای ندهند.

آن فرد که زمان انتخابات سوناتا نداشته است.شما فکر می کنید کسی که 200 میلیون خرج انتخابات می کند، صرفا برای رضای خدا نماینده شده؟!
شما می گوید چند نفر از نمایندگان این گونه هستند؟ من صراحتا به شما عرض می کنم که تعداد قلیلی هستند. اکثر نمایندگان مجلس ما آدم های متدین و مسلمانی هستند.

آقای بادامچیان! به خودتان نگاه نکنید...
به خودم نگاه نکنم، به چه کسی  نگاه کنم! ضمن اینکه یک نماینده 200 میلون خرج می کند، مستندش کجاست؟ مگر یک نفر است که 200 میلون خرج کند. در ثانی مگر خودش خرج می کند. خوب پول جمع می کند و یک عده هم به او علاقمند هستند، خرج می کنند. البته بنده یک قران پول خرج نکردم. چون بنده عضو حزب موتلفه هستم و یک تشکیلات گسترده در کشور داریم که تبلیغات می کند و هزینه انتخابات برای ما ارزان تمام می شود. سوم هم اینکه این وظیفه دستگاه های نظارتی است که نظارت کنند. از همه مهمتر هم مردم هستند که رای ندهد. بروند برگردند چه کسانی با سلامت و پاکی  و دلسوزی کار کردند، به آنها رای بدهند. مگر اجبار است که مردم به یک لیست رای بدهند؟ اگر کسی  رایش را به پول فروخت، چه کسی مقصر است؟ کسی که خودش را به پول فروخت.

آقای بادامچیان فکر می کنید چه اقداماتی ممکن است موجب شود اقدامات کمیته 15 نفره بی نتیجه بماند؟
چرا الان بگوییم بی نتیجه شود؟

بالاخره برخی از طیف ها و حامیان دولت کمیته 15 نفره را قبول ندارند.
سوال شما مثل این است که اگر الان از دنیا رفتی چه می شود؟ ما چنین هوسی را الان نداریم.

وقتی برخی گروه ها به این کمیته ان قلت وارد کنند در این صورت جبهه پیروان با چه گروه های می خواهد ائتلاف کند؟
با همین گروه هایی که هستند. مجموعه شان چندتا هستند؟ 15 تشکل است، کم است؟

این اتفاق موجب همان دو لیستی شدن اصولگرایان نمی شود؟
ممکن است. همین الان هم مگر همه گروه های اصولگرا یا اصلاح طلب با هم یکی می شوند؟! نه. همیشه این گونه است که عمده گروه های اصلی یک جریان یک طیف می شوند و کنارش هم گروه های مستقل و جریان سوم و ... شکل می گیرد. این طبیعت انتخابات است. اصلا شور انتخابات به همین رقابت ها است. منتها آن کلان اصولگرایی که طرفداران جامعتین هستند با هم یک گروه می شوند و خیلی هم خوب می شود.

اما در گذشته شما مدام تاکید داشتید که اصولگرایان حتما به وحدت می رسند.
اصلا وحدت یعنی همین. یعنی اینکه در یک حوزه کلان با هم وحدت می کنند. در کنار آنها یک گروه هم جدا می شوند و این مخالف وحدت نیست، طبیعت یک انتخابات است.

انتخابات یعنی رقابت؛ این رقابت یا بین جریان اصیل انقلاب و غیر اصیل، بین اشخاص و یا بین گروه های مختلف نظام چه در درون اصولگرایان یا حتی رقابت بین دو برادر است. اگر دو برادر در انتخابات نامزد شوند آیا با هم متحد می شوند یا رقابت می کنند؟ انتخابات یعنی رقابت.

شما این جریان غیر اصیل را کسانی می دانید که با شما ائتلاف نمی کنند؟
نه من چنین حرفی را کی زدم؟

همین الان از جریان های اصل و غیر اصیل سخن گفتید.
عرض می کنم بنده که نگفتم همه جریانهای اصیل ما هستیم و هرکس غیر ما است اصالت ندارند. بله، اصولگرایان با هم جمع می شوند اما کنارش هم دو گروه منفرد وارد انتخابات می شوند. اشکال دارد؟

پس شما مشکلی با جدا شدن حامیان دولت ندارید؟
من هنوز نشنیدم این گروه قصد جدا شدن داشته باشد. بعد اینکه حامیان دولت یعنی چه کسی؟ حامیان دولت چند طیف هستند.

منظورم آقای محصولی و دوستانشان هستند.
من هنوز نشنیدم اینها اعلام استقلال کنند. تازه اینها یک بخش از حامیان دولت هستند. جبهه پیروان خط امام و رهبری هم که حامی دولت بوده است. حالا چطور فقط اینها حامی دولت شدند؛ بقیه حامیان دولت نیستد؟

نه، چون سوال کردید اشاره کردم. منظورم گروهی بود که قبلا آنها را با عنوان رایحه خوش خدمت می شناختیم؟
 رایحه خوش  می خواهند با یک اسم دیگر بیایند. نیروهای انقلاب هستند. برخی هم نیروهای راهبردی انقلاب هستند. بعضی هم نیروهای  جبهه پایداری هستند! به نظرم همه ما در نهایت به یک وحدت کلان می رسیم، ضمن اینکه کنار ما هم برخی از چهره های منفرد و گروه های کوچک مستقل وارد انتخابات مجلس می شوند.

/27212

کد خبر 163369

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی رقیبخان IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۵
  0 0
  تو مسابقه ای که یک شرکت کننده بیشتر وجود نداشته باشه برای برنده شدن دیگه تاکتیک و کمیته و...لازم نیست.
 • پرسپولیس IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۵
  0 0
  باشه خیره ایشالله لابد همین طوره که شما می گید
 • مخابرات IR ۰۵:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۸
  0 0
  شوراي حل اختلاف، شوراي اضلاع، شوراي ... اين نشان مي‌دهد كه اصول‌گرايان بر خلاف ادعاي‌شان به اصول مشتركي پايبند نيستند، براي همين هم هست كه از مخالفان ولايت فقيه تا كساني كه واقعاً در ولايت ذوب هستند، خود را اصول‌گرا مي‌نامند.