آغاز برداشت گل محمدی و فعالیت ۱۲۰ بهره‌بردار زعفران در آذربایجان‌غربی

برداشت گل محمدی در آذربایجان‌غربی آغاز شد.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، برداشت گل محمدی از گلستان‌های آذربایجان‌غربی آغاز شد.

جعفر وحدت معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: برداشت گل محمدی از سطح ۱۴۸هکتار از گلستان‌ها و اراضی زیر کشت این محصول در استان آغاز شد.

وحدت با بیان اینکه ۳۶۱ هکتار از اراضی استان زیر کشت گل محمدی قرار دارد که ۱۴۸هکتار از باغات بارور و مابقی به صورت نهال است، افزود: میزان تولید گل تر از اراضی زیر کشت این محصول در استان بیش از ۵۱۰ تن است که در مقایسه با سال‌ قبل پیش بینی می شود ۵ درصد افزایش داشته باشد.

وحدت تصریح کرد: سالانه بیش از ۸۰۰ هزار لیتر گلاب از گل محمدی در مناطق مختلف استان از جمله شهرستانهای ارومیه، مهاباد ، خوی و پیرانشهر استحصال می شود.

آغاز برداشت گل محمدی و فعالیت ۱۲۰ بهره‌بردار زعفران در آذربایجان‌غربی

وی با بیان اینکه زمان برداشت گل محمدی از اوایل خرداد ماه شروع و تا اواخر خرداد ماه ادامه دارد، بیان کرد: ارقام گل محمدی موجود استان رقم‌های مخصوص گلاب به منظور گلاب کشی و رقم مربایی جهت تهیه مربا و مارمالاد است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه متوسط عملکرد برگ گل محمدی در هر هکتار ۳.۶۰۰ کیلوگرم است، اضافه کرد: ارقام مورد استفاده برای کشت این محصول در سطح استان اغلب گل محمدی خوی بوده و از ارقام محلی کاشان نیز به صورت محدود برای کشت استفاده می شود که بیشترین سطح زیر کشت مربوط به شهرستان های خوی و ارومیه است.

فعالیت ۱۲۰ بهره‌بردار زعفران در آذربایجان‌غربی

اکبر کرامتی رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی تولید زعفران آذربایجان غربی را در حال حاضر ۱۴۰ کیلوگرم در هکتار عنوان کرد و گفت: سطح زیرکشت زعفران استان در حدود ۶۰ هکتار است.
وی در ارتباط با میزان اشتغال‌زایی این عرصه عنوان کرد: ۱۲۰ نفر هم اکنون به عنوان بهره بردار اصلی به طور مستقیم مشغول به کار هستند و با توجه به اینکه هر هکتار زراعت به طور غیر مستقیم ۱۵۰ نفر روز اشتغال ایجاد می کند، در مجموع ۹ هزار نفر روز اشتغال غیرمستقیم این محصول در سطح استان است.

کد خبر 1633832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =