ارتقای دانش حقوقی از تشکیل پرونده‌های قضایی جلوگیری می‌کند

رییس کل دادگستری استان قزوین گفت: ارتقای دانش حقوقی جامعه یک ضرورت است و همه باید در این راستا تلاش کنند، زیرا تشکیل بسیاری از پرونده‌های قضایی به دلیل عدم دانش حقوقی مردم است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ علی شعبانی، رییس کل دادگستری استان قزوین در دیدار با مردم شریف شهرستان بویین‌زهرا که در مسجد جامع این شهرستان برگزار شد، گفت: رعایت قوانین و مقررات باید در جامعه نصب‌العین قرار گیرد و هر فردی در هر جایگاه و موقعیت اجتماعی که قرار دارد باید خود مقید به قانون بداند و از آن‌جایی که قوانین ما علاوه بر تصویب در مجلس شورای اسلامی به تایید فقهای شورای نگهبان نیز می‌رسد؛ عمل به قوانین جامعه اسلامی در واقع عمل به تکالیف شرعی است.

او افزود: بدون‌شک اگر به قوانین به درستی عمل شود، بسیاری از مسائل و مشکلات مردم و جامعه به حداقل می‌رسد و آثار و تبعات عدم پیروی از قانون نیز دامن‌گیر تمامی جامعه می‌شود و هیچکس نمی‌تواند خود را مصون از آسیب بداند.

مقام ارشد قضایی استان در ادامه بیان کرد: کار قضایی بسیار سخت و پیچیده است و مردم باید به این موضوع واقف باشند که قاضی نیز بر اساس قانون عمل می‌کند و خارج از مسیر قوانین و مقررات نمی‌تواند رسیدگی کند و بر اساس ادله، اسناد و مدارکی که از سوی طرفین دعوا ارائه می‌شود، حکم قضایی خود را برای فصل خصومت صادر می‌کند.

شعبانی همچنین گفت: ایجاد صلح و سازش از سنت‌های حسنه است و در دین مبین اسلام نیز به آن تاکید بسیار شده و باید در جامعه امروز مورد توجه قرار گیرد و انتظار این است ریش‌سفیدان و معتمدین محلی نگذارند اختلافات میان افراد منجر به تشکیل پرونده قضایی شود و با میانجی‌گری مسائل و مشکلات را قبل از طرح دعوا حل و فصل نمایند.

این مقام مسئول اظهار کرد: یکی از دیگر از چالش‌های دستگاه قضایی، عدم دانش حقوقی مردم است و همین موضوع باعث می‌شود که در مراودات اجتماعی دچار مشکل و در نهایت متضرر شوند و سپس به مراجع قضایی رجوع کنند و شاید به واقع حق با آن‌ها باشد، اما قاضی بر اساس ادله و اسناد و مدارک تصمیم می‌گیرد، لذا امروزه ارتقای دانش حقوقی جامعه یک ضرورت است و همه باید در این راستا تلاش کنند، زیرا تشکیل بسیاری از پرونده‌های قضایی به این خاطر است.

گفتنی است در پایان مردم مسائل و مشکلات حقوقی و قضایی خود را با مسئولان قضایی استان مطرح و در خصوص برخی، دستورات لازم صادر شد.

رییس کل دادگستری استان قزوین در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین رضوانی، امام جمعه بویین‌زهرا نیز تاکید کرد: ائمه جمعه یکی از پایگاه‌های مردمی هستند و به دلیل جایگاه و نقش اجتماعی که دارند، می‌توانند در جهت آگاه‌سازی جامعه از جرائم و آسیب‌های اجتماعی اثرگذار باشند و از این حیث دستگاه قضایی دست یاری دراز می‌کند و امیدواریم بیان واقعیت‌های جامعه به‌خصوص از حیث آسیب‌هایی که آن‌ها را تهدید می‌کند، در تریبون‌های ائمه جمعه بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

کد خبر 1633968

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =