روزنامه دولت: سازمان امور مالیاتی برای ۱۰ میلیون دستگاه کارتخوان تور می‌گذارد

روزنامه دولت نوشت:قانون استفاده از صندوق‌های فروش به سال ۱۳۸۲ برمی‌گردد که وظیفه استقرار آن بر عهده اتاق اصناف گذاشته شد، اما به‌دلیل ناکامی این پروژه به وزارت بازرگانی وقت سپرده شد که آن هم عملیاتی نشد.

درنهایت براساس اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سال ۱۳۹۴ سازمان امور مالیاتی موظف شد تا سامانه صندوق‌های مکانیزه فروش را پیاده‌سازی کند که در قالب یک لایحه به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد و درنهایت قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان با عنوان لایحه نحوه استفاده، نگهداری و نظارت بر پایانه فروشگاهی ۲۱ مهر ماه سال ۱۳۹۸ در مجلس به تصویب رسید و در ۱۳ آبان همان سال به وزارت اقتصاد ابلاغ شد. با توجه به فرصت ۱۵ ماهه برای فراهم کردن بسترهای زیرساختی اجرای این قانون باید از ابتدای خرداد ماه سال گذشته و در دولت قبل اجرایی می‌شد که این اتفاق نیفتاد.
این قانون که درواقع تکمیل‌کننده قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مالیات‌ستانی محسوب می‌شود، تأثیر زیادی در اعمال عدالت مالیاتی و همچنین افزایش درآمدهای مالیاتی خواهد شد. براساس آمار رسمی در اسفند ماه سال ۱۳۹۹ تعداد دستگاه‌های کارتخوان فعال در کشور ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار و ۴۵۱ دستگاه اعلام شده که سهم ۷۶ درصدی از پرداخت‌های کارتی دارد که با توجه به نرخ رشد این دستگاه‌ها هم اکنون باید به بیش از ۱۰ میلیون دستگاه رسیده باشد. این درحالی است که درکنار فروشگاه‌های معتبر بسیاری از فعالان دوره‌گرد و... نیز از دستگاه‌های کارتخوان استیجاری استفاده می‌کنند.
۲۳۳۰۲
کد خبر 1634204

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 5
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
  5 0
  کابل سودش ۳ درصده ۱۰ میلیون کابل بودش ۳۰۰ تومانه سلزمان مالیاتی چه میفهمه این گرسنگان بر پیکر مردم تیغ میکشند
 • محمد IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
  6 2
  دیروز نو مترو کارتخوان دست افغانی دیدم و چن روز پیش از یه دستفروش پرسیدم گفت من ثبت نام نکردم کارتخوانم هم قطع نشده
 • امیر IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
  9 6
  مردم چطور بایدنان بخورند...چطورکار کنن....باید حتما هرکاری میکنن مالیات بدن....بایدباج بدن