حذف ارز ۴۲۰۰تومانی شجاعانه بود اما کسانی که اسم این کار را جراحی اقتصادی می گذارند ، چیزی از اقتصاد نمی دانند

سیدمصطفی هاشمی‌طبا در روزنامه شرق نوشت:درحالی‌که رئیس‌جمهور محترم خود می‌گویند اقدام اخیرشان در حذف ارز ترجیحی و افزایش یارانه مردم، تغییر مسیر یارانه از عوامل تجاری کالای اساسی به مردم است (یارانه مستقیم)، برخی افراد صاحب‌منصب در دولت و مجلس از این اقدام به‌عنوان یک جراحی در اقتصاد ایران یاد کرده و از آن دفاع می‌کنند.

کسانی که فکر می‌کنند اینک در ایران یک جراحی اقتصادی اتفاق افتاده، افرادی هستند که یا از مشکلات اقتصادی بی‌اطلاع هستند یا آنکه اقتصاد را در آینه اعداد و ارقام پولی می‌بینند؛ همان‌گونه که مدیران دولتی نوعا وقتی بودجه به آنها ابلاغ می‌شود، مفهوم پول در ذهن‌شان نقش نمی‌بندد و فقط اعداد و ارقام برایشان مطرح است؛ چراکه مفهوم پول فقط برای کسانی که خود می‌توانند درآمد داشته باشند و از کارشان پول حاصل شود، روشن است و برای مدیران دولتی که خود درآمدزا نیستند، فقط عدد و رقم مطرح است.
درحالی‌که اقتصاد کشور نوعا بر تولید صنعتی، تولید کشاورزی و تولید خدمات پایه‌گذاری شده است، وزرای اقتصاد همه دوران‌ها در کشور (و نه فقط امروز) هرگز اعتنایی به این سه بخش نداشته‌اند و تنها اخذ مالیات هرچه بیشتر از این سه بخش مدنظر آنان بوده است، بدون آنکه تلاش کنند تا این سه بخش راه بهینه خود را بیابند.
وقتی همه‌چیز در تغییرات پولی دیده می‌شود، آنگاه به تغییر مسیر یارانه، جراحی اطلاق می‌شود بدون آنکه در اصل اقتصاد کشور تغییری حاصل شده باشد. اگر خوب دقت کنیم، در طول دهه‌های گذشته، به‌جای جراحی اقتصاد، حراجی پول داشته‌ایم. نباید از این اصطلاح تعجب کرد و کافی‌ است به حراج ارز در بازار کشور و حراج پول ملی و پایه پولی نگاهی بیندازیم.
در ۴۰ سال گذشته، حسب آمار ریاست قبلی بانک مرکزی، ۳۵۰ میلیارد دلار از سوی بانک مرکزی به بازار آزاد ارز تزریق شده و این حراجی بزرگ ارز ملی که خون اقتصاد است، بوده است. مشتریان این حراجی نوعا و بیشتر قاچاقچیان و صادرکنندگان سرمایه کشور بوده و هستند.
در همین جهت، با افزایش پایه پول ملی، آن را بین سوداگران اقتصاد و مشتریان بانک‌ها به حراج گذاشته‌ایم و این به قیمت فشار به تولیدکنندگان و اقشار ضعیف جامعه بوده است. اقدام اخیر، یعنی تغییر جهت یارانه‌ها از واردکنندگان و توزیع‌کنندگان کالای اساسی به سمت مصرف‌کننده، دارای استدلالی مناسب بوده، اما به‌نظر می‌رسد قضاوت درباره نتایج آن بسیار زود است و ناچار باید آن را به آینده موکول کرد؛ هرچند مخالفان بسیاری هم‌اکنون استدلال‌های خود را بیان می‌کنند.
اقدام اخیر هرچه باشد، هرگز جراحی اقتصادی نیست و شاید با این اقدام، روند حراجی پول ملی سرعت گیرد. اما باید دانسته شود که حتما کشور ما به جراحی اقتصادی نیازمند است و کلید آن در بیان مقام معظم رهبری، یعنی دانش‌بنیان‌کردن تولید و نیز صرفه‌جویی‌های ملی خواهد بود و صدالبته وزیر اقتصاد باید اقتصاد را از دریچه سه‌گانه ذکرشده تولید نگاه کند و نه اعداد و ارقام پولی که فقط می‌تواند به جنبه منفی آن بیفزاید. اگر می‌خواهید بدانید جراحی اقتصادی یعنی چه، می‌توانیم فهرستی هرچند ناقص بنویسم:

- جراحی اقتصادی یعنی ساماندهی کشاورزی تا سالانه ۲۰ میلیارد دلار از خارج کالای اساسی نخریم و غذای ملت وابسته به بیگانگان و کفار نباشد.

- جراحی اقتصادی یعنی با سرمایه‌های داخلی و جذب سرمایه‌های خارجی سرمایه‌گذاری کنیم و خام‌فروشی (اعم از نفت، معادن و تولید کشاورزی) نداشته باشیم.

- جراحی اقتصادی یعنی روزانه صد میلیون لیتر بنزین نسوزانیم و آن را به‌شدت تقلیل دهیم.

- جراحی اقتصادی یعنی زباله‌ها و فاضلاب را به پول تبدیل کنیم؛ به‌جای آنکه فضا، زمین و رودخانه‌ها را آلوده کنیم.

- جراحی اقتصادی یعنی جلوگیری از مصرف معادل ۲۵۰ میلیارد دلار سوخت فسیلی برای تولید برق و تولید برق از انرژی طبیعی و صرفه‌جویی در مصرف برق، به‌خصوص در مناطق شهری، به‌جای قطع برق کارخانه‌های تولیدی.

- جراحی اقتصادی یعنی جلوگیری از قاچاق کالا از خارج به ایران و از ایران به خارج. با وجود ستاد مبارزه با قاچاق که سال‌هاست فعالیت دارد، در همین سال‌ها مرتب برحسب آمار رسمی ۲۰ تا ۳۰ میلیارد نخ سیگار قاچاق وارد کشور می‌شود.

- جراحی اقتصادی یعنی به‌جای مراودات خارج از سیستم بین‌المللی بانکی که هزینه زیادی برای کشور دارد، مبادله بین‌المللی رسمی بانکی را جایگزین کنیم.

- جراحی اقتصادی -یعنی حفظ زیستگاه ایران- یعنی جلوگیری از ادامه تکیده‌شدن یک سرزمین ثروتمند؛ ایران.

- جراحی اقتصادی یعنی جلوگیری از خشک‌شدن نخل‌های سرزمین‌مان که تاکنون هفت‌ میلیون نفر از آنها خشکیده است.

- جراحی اقتصادی یعنی مراودات با کشورهای مختلف به‌جای رضایت با رابطه اقتصادی با کشورهایی که بالقوه و بالفعل دشمن هستند و منافقانه و سوداگرانه رابطه ایجاد کرده‌اند.

آری حذف ارز ترجیحی اگرچه اقدامی بسیار خوب شجاعانه، مسئولانه و... است، هرگز جراحی اقتصادی نیست و با گذشت زمان همه‌چیز به جای اول بازمی‌گردد و همه عوامل تخریب ایران و منهدم‌کننده اقتصاد، بر جای خود استمرار خواهند داشت. اگر این حرف‌ها نادرست است، حداقل دستور رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی را جان ببخشید. بررسی کنید کدام بند دستورالعمل اقتصاد مقاومتی مورد توجه، عنایت و اجرا قرار گرفته است. دستورالعمل اقتصاد مقاومتی هم مثل همه برنامه‌های تدوینی و مصوب، جایگاهش در قفسه‌های دربسته که هیچ، در گاوصندوق‌ها شده است.

21302

کد خبر 1634965

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 21
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  28 3
  اینکار فقط کالبد شکافی بود و بس
  • IR ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
   9 33
   خوب خود شما غربگراها قبول دارید که چه دولتی تحویل سید مظلومان شده است
 • جواد IR ۱۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  28 4
  مریض بد حال را جراحی نمی‌کنند تا شرایت جسمانی آن به حالت نرمال برسد اگر در جراحی شرایت نرمال نباشد مریض یا می میرد یا به کما می‌رود شرایط موجود ایران در حال حاضر نرمال نبودن شرایط اقتصادی فعلی است و این جراحی اقتصاد را به کما میبرد
 • ایران عزیزم IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  15 35
  چراوقتی شماها مسئول بودید وبه قول دوستانتان همه چیز کشور خوب بود این روش اشتباه رو عوض نکردید چرا راستش به مردم نمیگید که این کارباید انجام میشدچون یکی ازدلایل فساد ورانت همین یارانه دادن است حالاپول دست خود مردم رسیده بجای کمک ومشاوره به مردم که چطوری این مراحل سخت بگذرونن داری سنگ میندازی مردم عزیزباورکنیداونایی که بااین یارانه ها یه شبه پولدارشدن بیکار نمیشینن چون راه فسادورانت داره بسته میشه دست به هر کاری میزنن ازجمله احتکار پخش اخبارکذب وناامید کننده دردنیای مجازی منم دارم سختی میکشم امابیاییدکمک کنیم تا ازاین شرایط سخت عبور کنیم حالاکه یکی پیداشده داره راه های فسادورانت یکی یکی میبنده
  • IR ۱۴:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
   12 1
   همه طی دهه های گذشته به کشور خدمت کرده اند و همگی جلو رانت وفساد را گرفته اند . لااقل همگی این را گفته اند . هیچکدام نگفته اندکه ما راه فساد را هموار می کنیم .‌ولی واقعیت این است که فقر و فساد و قاچاق و بدبختی هر روز بیشتر شده .
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  36 7
  اقتصاد مال خر است.خود اقتصاد هم خر است.خر است خراست.
  • IR ۱۶:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
   9 0
   همینه که اوضاع ایران اینه دیگه اقتصاد بنده خدا خره .صله علی محمد و اله محمد
 • IR ۱۲:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  3 1
  اوکی
  • IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
   3 0
   بله خراست نداریم آقا نداریم
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  0 3
  عجب
 • بسم شهدا وصدیقین IR ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  14 1
  سلاخی اقتصاد ایران بگوییم بهتر است
 • صبور IR ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  29 0
  شجاعت وقتی پشتوانه عقلی و منطقی نداشته باشه حماقته نه شجاعت
 • بی نام IR ۱۳:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  16 2
  به جای حذف این ارز کاملا به حق برای واردات کالاهای اساسی باید طمعکاران و حقه بازانی که این ارز را گرفتند و فروختند حذف می کردید
 • IR ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  7 3
  شما تاحالا سابقه هیچ مسولیت اقتصادی نداشتی...اقتصاد نخوندی...
 • احسان IR ۱۴:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  15 2
  جناب هاشمی طبا شماچندین سال وشاید الآن هم درتربیت بدنی وبویژه فوتبال دستی برآتش داشتید،میشه بفرمایید اگراقتصاد دان تشریف دارید درفوتبال وتربیت بدنی چکارمیکردید؟
 • IR ۱۴:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  15 0
  کشوری که آب را احیا نکند و آب شرب را به کارخانه ها بدهد و در یزد با وجود کمبود منابع آب کارخانه فولاد بزند و بعد تقصیر را گردن فولاد اصفهان بیندازد . دو استان حاصلخیز کشاورزی را خشک کند . سد گتوند بسازد . کشاورزی را نابود کند . و فکر واردات باشد نه تولیدات کشاورزی ، محکوم به فروپاشی اقتصادی است . مردم را فریب می‌دهند که خشکسالی است . آب را برگردانید به رودخانه ها . تا باران ببارد . گرد و خاک از بین برود . آب دریاها به مرکز انتقال دهید حتا برای ایجاد رطوبت . نه شیرین سازی . آب را برگردانید . خشکسالی در کار نیست .
 • IR ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  16 3
  حذف ارز ترجیحی کار شجانه ای نبود
 • IR ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  11 2
  حذف ارز ترجیحی کار شجانه ای نبود
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  29 2
  سری به بازار و قیمت ها بزنید تا ببینید حرکت شجاعانه چه بلایی سر مردم آورده